Запалення матки: необхідна госпіталізація

загрузка...

Не останнє місце в ряду запальних захворювань органів малого тазу займає запалення матки. Запалення матки, або ендометрит, часто виникає після проведення внутрішньоматкових процедур або ускладнених пологів. Своєчасне розпочате раціональне лікування дозволяє повністю позбавитися від запалення матки.

Запалення матки

Ендометрит (ендо з додаванням грецького слова metra — матка) — це запалення слизової оболонки порожнини матки з ураженням базального (паросткового) шару ендометрію. Якщо до запалення слизової оболонки матки приєднується запалення м’язового шару, захворювання називається ендоміометрит або метроендометрит.

Причини запалення матки

В основному ендометрит виникає після будь-яких внутрішньоматкових втручань:

 • ускладнений аборт (залишки плодового яйця, плацентарний поліп);
 • внутрішньоматкова спіраль;
 • ускладнені пологи;
 • залишки посліду;
 • гістеросальпінгографія;
 • діагностичне вишкрібання порожнини матки;
 • кесарів розтин;
 • статевий акт в період менструації.
 • Збудниками, що викликають запальний процес матки можуть бути інфекційні, грибкові, протозойні і вірусні мікроорганізми. Найчастіше це мікроби, які вражають цервікальний канал (гонококи, хламідії, уреаплазми і мікоплазми) або умовно-патогенна флора (пептококи, стрептококи, гарднерелла).

  Класифікація запалень матки

  За клінічним перебігом виділяють: гострий, підгострий і хронічний ендометрити. В залежності від типу збудника ендометрити підрозділяються на:

 • неспецифічні ендометрити;
 • специфічні ендометрити (гонорейний, туберкульозний, хламідійний та інші).
 • Гостре запалення матки

  Гострий ендометрит зазвичай проявляється на третій-четвертий день після занесення інфекції (внутрішньоматкового втручання). Характеризується підвищенням температури тіла до 39-40 градусів, ознобами, погіршенням загального стану, нудотою, блювотою, серцебиттям і почастішанням пульсу. Відзначаються різкі болі внизу живота, біль віддає в поперекову область і пряму кишку, при переході запалення на тазову очеревину з’являються ознаки подразнення очеревини (пельвіоперітоніта). Крім того, хворі скаржиться на серозно-гноевідние виділення, найчастіше виділення носять сукровичні характер (затримка відновлення слизової оболонки матки). Під час гінекологічного огляду пальпується збільшена, розм’якшена і болюча матка. Характерною ознакою є виражена болючість матки при пальпації по боках, де проходять великі лімфатичні судини. Зміщення за шийку матки болючі. У разі ендометриту, що розвинувся на фоні залишків плодового яйця, відзначається виражене кровотеча. При адекватному та своєчасному лікуванні гострий ендометрит триває 8-10 днів.

  Хронічне запалення матки

  В основному хронічні ендометрити протікають приховано і не мають клінічних симптомів. Характерною ознакою хронічного ендометриту є маткові кровотечі. По-перше, це пов’язано з порушенням фази десквамації (менструації) і відновлення функціонального шару, що є причиною пост-і передменструальних кровотеч. По-друге, міжменструальні кровотечі обумовлені підвищеною проникністю судин ендометрія під час овуляції. По-третє, хронічне запалення матки характеризується зниженням скорочувальної здатності матки і порушенням властивостей тромбоцитів (клітини крові, які відповідають за згортання). Також ознакою хронічного ендометриту є порушення секреторної функції матки, що проявляється серозними або серозно-гноевіднимі виділеннями. Пацієнтки скаржаться на постійні ниючі болі внизу живота, при гінекологічному огляді пальпується збільшена і ущільнена матка.

  Лікування запалення матки

  Хворі з гострим ендометритом госпіталізуються. У стаціонарі їм призначається постільний режим на період високої температури, щадна дієта з високим вмістом вітамінів, холод на низ живота (як знеболююче і скорочує засіб). Проводиться інфузійна терапія, призначаються противоалергенні препарати. Основою лікування є антибіотикотерапія. Антибіотики підбираються з урахуванням чутливості збудника, нерідко призначаються одночасно два антибіотики (у випадках мікробної асоціації).

  Пацієнткам з хронічним ендометритом проводиться комплексне лікування, яке включає: загальнозміцнюючі засоби, вітаміни, заспокійливі препарати. Ефективні фізіотерапія і курортне лікування.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.