Запалення лімфовузлів при вагітності: десь причаїлася інфекція

Запалення лімфовузлів при вагітності цілком може відбутися, тому що у вагітних жінок понижений імунітет і вони схильні до розвитку різних запальних захворювань. Запалення лімфовузлів є ускладненням різних інфекційно-запальних процесів.

Ліматіческіе вузли — захисники від інфекції

Лімфатична система сприяє виведенню з організму токсичних продуктів обміну речовин і зайвої рідини, а також захищає організм від впровадження і поширення збудників інфекції. Вона включає в себе мережу лімфатичних судин і розташовані по їх ходу лімфатичні вузли.

Лімфатичні вузли мають овальну форму, величину від декількох міліметрів до декількох сантиметрів, покриті щільною капсулою. Розташовуються вони групами поряд з великими кровоносними судинами. У кожен лімфовузол впадає приносить лімфатична судина і виходить виносить. Лімфатичні вузли виконують дві функції: імунну (в них дозрівають імунні клітини) і бар’єрну (вони затримують збудників інфекції і мікроскопічні чужорідні тіла).

Чому у вагітної жінки може початися запалення лімфовузлів

Запалення лімфовузлів (лімфаденіт) — це ускладнення, яке виникає при різних інфекційно-запальних процесах в розташованих поряд з даними лімфовузлом тканинах. Лімфаденіти можуть бути гострими і хронічними.

Інфекція потрапляє в лімфовузол по венах або приносить лімфатичних судинах. У лімфовузлі інфекція затримується, що сприяє розвитку в ньому запального процесу. Якщо запальний процес не має якихось характерних для даного збудника особливостей, то він називається неспецифічним (наприклад, лімфаденіти, викликані стафілококами або стрептококами ідентичні). Якщо даний збудник інфекції викликає лімфаденіт з характерними тільки для нього ознаками, то викликаний ним лімфаденіт називається специфічним (наприклад, туберкульозний лімфаденіт).

Під час вагітності завжди відбувається зниження імунітету, що сприяє виникненню різних інфекційно-запальних захворювань, ускладненнями яких і є запалення лімфовузлів.

Запалення лімфовузлів у вагітних — ознаки та можливі ускладнення

 • Гострий лімфаденіт починається раптово. Лімфовузли запалюються, збільшуються в розмірах. При промацуванні такі лімфовузли болючі. Головна відмінність запального процесу в лімфовузлах, наприклад, від пухлинного, в тому, що вони не зростаються (не спаюються) з навколишніми тканинами. Запальний процес у лімфовузлах може бути катаральним (почервоніння і набряк), геморагічним (з кров’яним випотом) і гнійним.
 • Катаральний запальний процес у лімфовузлах зазвичай протікає місцево і закінчується, як тільки проходить основний запальний процес у прилеглих тканинах. При цьому лімфовузли при промацуванні збільшені і болючі, але шкіра над ними не змінена. При пошкодженні кровоносних судин вміст лімфовузла набуває кров’янистий вигляд. Катаральний лімфаденіт може виникати, наприклад, на тлі ангіни або загострення хронічного тонзиліту у вагітних.
 • При гнійному запальному процесі шкіра над лімфовузлом червоніє і набрякає, страждає і загальний стан хворого — з’являється висока температура, озноб, загальне нездужання. Це дуже небезпечний стан для вагітних, так як лімфовузол може не впоратися зі своєю функцією і інфекція по кровоносних і лімфатичних судинах розповсюдиться по всьому тілу. Результатом може бути гострий тромбофлебіт (запалення стінок вен), гострий лімфангіт (запалення лімфатичних судин), а також запальні процеси у внутрішніх органах.
 • Хронічний запальний процес у лімфовузлах найчастіше є наслідком нелеченного або пролікованого неправильно гострого лімфаденіту. При цьому лімфовузли можуть бути, як збільшені в розмірах, так і, навпаки, зменшені (атрофовані). Для вагітних це також небезпечно, так як викликає невелику, але постійну інтоксикацію організму, яка проявляється слабкістю, нездужанням, зниженням працездатності. Часто такий стан у вагітних жінок виникає на тлі хронічного декомпенсованого (коли піднебінні мигдалики не справляються зі своєю функцією) тонзиліту. Саме тому жінкам рекомендується планова вагітність з попереднім виявленням і пролечіваніем всіх вогнищ інфекції.
 • Лікування запалення лімфовузлів у вагітних жінок

  Самостійно займатися лікуванням лімфаденіту вагітним жінкам категорично протипоказано. Це повинен робити тільки лікар після попереднього обстеження, виявлення причин захворювання, збудників інфекції та їх чутливості до антибіотиків.

  Зазвичай призначаються антибіотики, дозволені для застосування у вагітних жінок. При катаральному запаленні призначають сухе тепло, ультрафіолетове опромінення лімфовузлів. Якщо почалося нагноєння, зігріваючі процедури робити не можна, проводиться операція розтину лімфовузла з його наступним дренуванням, тобто із забезпеченням відтоку ранового.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.