Запалення легенів — таке звичне і таке небезпечне

Запалення легенів, або пневмонія може бути викликано бактеріями, вірусами, грибками або паразитами. Найбільш часто воно зустрічається у людей старше 65 років, а також у пацієнтів з ослабленою імунною системою і / або хронічними захворюваннями. Запалення легенів може протікати в різних формах: від м’яких до важких і загрозливих для життя. Часто це захворювання буває ускладненням інших станів, наприклад, грипу.

Симптоми

Запалення легенів часто мімікрує під грип, починаючись з кашлю і спека, так що людина може не усвідомлювати, що у нього важке захворювання. Основні симптоми пневмонії:

 • Лихоманка
 • Температура тіла нижче норми (у літніх людей)
 • Кашель
 • Задишка
 • Підвищене потовиділення
 • Озноб і тремтіння
 • Біль у грудях, інтенсивність якої змінюється при диханні (плеврит)
 • Головний біль
 • М’язова біль
 • Млявість
 • Звертайтеся до лікаря при появі таких симптомів, оскільки запалення легенів може протікати в дуже важких формах. У людей похилого віку, а також у людей із серцевою недостатністю і хворобами легень пневмонія може швидко розвинутися в загрозливе життя стан.

  Причини

  позалікарняна пневмонія

  Запалення легенів, яке розвивається у людини, коли перебуває у своєму звичному оточенні, називається позалікарняної пневмонією. Як правило, це легкі форми запалення легенів, які лікуються відносно просто. У більшості випадків позалікарняну пневмонію викликають наступні мікроорганізми:

 • Бактерії. Серед бактерій найбільш поширеним збудником пневмонії є пневмокок. Інші можливі збудники: золотистий стафілокок, гемофільна паличка і клебсієла пневмонії. Запалення легенів можуть викликати і бактерії декількох видів одночасно. Метицилін-резистентний золотистий стафілокок, який раніше зустрічався тільки в лікувальних установах, сьогодні викликає і позалікарняну пневмонію.
 • Бактереобразние організми. До цієї категорії відноситься, наприклад, мікоплазма пневмонія — мікроорганізм, який зазвичай викликає м’які симптоми, а не окремі типи запалення легенів. Мікоплазма пневмонія також може викликати «ходячу пневмонію» — так називають запалення легенів, при якому пацієнт почувається відносно добре і йому не потрібно дотримуватися постільного режиму. Легионелли і хламідії теж знаходяться серед викликають запалення легенів організмів, які не є ні бактеріями, ні вірусами.
 • Віруси. Деякі з вірусів, що викликають застуду і грип, також можуть збудниками пневмонії. Хоча в більшості випадків захворювання протікає в м’якій формі і проходить при дотриманні постільного режиму, запалення легенів, викликане вірусом грипи, може бути дуже важким. Крім того, вірусна пневмонія може зробити організм більш сприйнятливим до бактерій, викликаючи вторинну інфекцію.
 • Грибки і паразити, наприклад, ті, які викликають туберкульоз, є більш рідкісними збудниками позалікарняної пневмонії. У більшості випадків пневмонія, викликана грибками і паразитами, розвивається у людей, що живуть і подорожуючих в країнах, що розвиваються.

  Лікарняна пневмонія

  Важкі, що важко піддаються лікуванню форми пневмонії є поширеною проблемою в лікувальних установах. Іноді лікарняну пневмонію викликають пневмокок і гемофільна паличка, проте список збудників цього захворювання на них не закінчується. В умовах лікарень та поліклінік бактерії швидше стають резистентними до стандартних антибіотиків. Резистентні бактерії, такі як синьогнійна паличка та метицилін-резистентний золотистий стафілокок істотно ускладнюють лікування. Люди, яким роблять вентиляцію легенів, особливо схильні до інфекцій, які викликають ці бактерії. Через велике число можливих збудників встановити причину лікарняному пневмонії і призначати правильне лікування буває дуже складно.

  Аспіраційна пневмонія

  Аспіраційна пневмонія розвивається при попаданні чужорідних речовин в легені. До розвитку цього захворювання може призвести утруднене ковтання, характерне для таких станів, як бічний аміотрофічний склероз, хвороба Паркінсона та інсульт.

  Опортуністичні вірусні, бактеріальні та грибкові пневмонії

  Запалення легенів, що відноситься до цього типу, розвивається у людей з ослабленою імунною системою. Нешкідливі для здорових людей мікроорганізми можуть бути небезпечні для людей, які перенести трансплантацію органів, для хворих СНІДом та іншими захворюваннями, що ослабляють імунну систему. Іммунносупрессанти, наприклад, медикаменти, використовувані в хіміотерапії або кортикостероїди, також підвищують ризик розвитку запалення легенів.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.