Запалення легенів — симптоми і причини

Запалення легенів — це серйозне захворювання навіть у наш вік антибіотиків, раніше ж воно вважалося смертельно небезпечним. При підозрі на запалення легенів хворого зазвичай госпіталізують і лікують в умовах лікарні. Це дозволяє проводити лікування під контролем рентгенологічних та лабораторних досліджень.

Причини виникнення запалення легенів

Основна причина запалення легенів або пневмонії — вірусно-бактеріальна і грибкова інфекція, збудники якої відрізняються вираженою пневмотропні (схильністю до ураження легеневої тканини). Це деякі види стафілококів, стрептококів, пневмококи, грибки роду Кандида, мікоплазми, віруси грипу та інших респіраторних інфекцій і так далі.

Часто пневмонії виникають як ускладнення запалення верхніх дихальних шляхів, але іноді захворювання починається саме із запалення легеневої тканини. Сприятливими факторами можуть бути зниження імунітету, застуда, опіки дихальних шляхів, ураження отруйними речовинами задушливого типу, вдихання речовин, дратівливих дихальні шляхи (наприклад, дихлофосу).

Запалення легенів може бути гострим і хронічним. Гостра пневмонія у свою чергу ділиться на крупозну і осередкову.

Ознаки крупозного запалення легенів

Крупозне запалення легенів — це поразка цілої частки легені, яке викликається пневмококами. Йому зазвичай не передує гостре респіраторне захворювання або будь-яка інша інфекція, захворювання починається раптово з ознак запалення легенів.

У хворого раптово різко підвищується до високих цифр температура тіла, з’являється озноб і болі в боці на зацікавленій стороні. Біль у боці посилюються при глибокому вдиху і кашлю. Майже відразу ж з’являється задишка, а потім приєднується сухий рідкісний кашель. Інтенсивність кашлю може наростати, він стає нав’язливим, але в деяких випадках кашлю в перші дні немає зовсім.

Характерний зовнішній вод хворого: яскраво-червоне забарвлення щоки (або червоні плями на щоці) з того боку, де вражено легке, що роздуваються ніздрі, злегка посинілі губи. Іноді хворий втрачає свідомість і у нього починається марення. Через два дні на третій кашель стає менш сухим, з’являється трохи прозорої в’язкої мокроти, в якій місцями зустрічаються прожилки крові. А ще через кілька днів мокрота стає «іржавою» від домішки крові.

Болі при диханні пояснюються тим, що при крупозній пневмонії в процес майже завжди втягується плевра (тонка плівка, що покриває легені), в якій багато нервових закінчень. При крупозній пневмонії майже завжди страждає серцево-судинна система — скорочення серця стають дуже частими (тахікардія) і неритмічними.

Всі прояви крупозної пневмонії можуть триматися до півмісяця і більше, після чого захворювання йде на спад. Крупозна пневмонія може ускладнитися нагноєнням (абсцесом) легкого і важкими ускладненнями з боку серцево-судинної системи.

Симптоми вогнищевого запалення легенів

Осередкове запалення легенів — це запалення невеликої ділянки легенів. Починається вогнищева пневмонія також гостро, з підвищення температури тіла до високих цифр і порушення загального стану хворого у вигляді слабкості і нездужання. Кашель при вогнищевої пневмонії зазвичай з’являється відразу, він або сухий або вологий, з відділенням серозної (ознака запалення без гною) мокроти, в якій можуть зустрічатися прожилки крові. Болю в грудній клітці або немає зовсім, або вони виражені помірно. З часом кількість мокротиння збільшується, вона набуває гнійний характер. На відміну від крупозної пневмонії вогнищева часто є ускладненням бактеріальних і вірусних захворювань верхніх дихальних шляхів.

Якщо хворому було своєчасно призначене адекватне лікування, то температура звичайно не тримається більше п’яти днів, після чого починається процес одужання. У загальній складності осередкове запалення легенів триває 3-4 тижні. Сьогодні через частого самолікування антибіотиками вогнищева пневмонія все частіше протікає безсимптомно, не доліковується і переходить в хронічну форму.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.