Заміщення ліктьового нерва — поколювання в руках все частіше і частіше

Ліктьовий нерв є змішаним, в його склад входить рухові і чутливі нерви. Це великий нерв, який бере початок від внутрішнього пучка плечового сплетення доходить до кисті, иннервируя частина пальців. При защемленні (правильніше обмеженні) ліктьового нерва відбувається поступова атрофія (зменшення в обсязі і зниження функції) дрібних м’язів кисті.

Чому може відбутися защемлення ліктьового нерва

Затискання ліктьового нерва відбувається при його постійному здавлюванні у людей, робота яких пов’язана з опорою на лікті. Це зустрічається у робітників, які спираються ліктями об верстат, в офісних працівників, що спираються ліктями на письмовий стіл і навіть у інвалідів, якщо вони тривалий час перебувають у кріслі, спираючись ліктями на підлокітники. Защемлення ліктьового нерва може відбутися при травмах нижньої третини плеча, на рівні ліктьового суглоба, при переломах внутрішнього виступу (виростків) плечової кістки.

Пошкодження ліктьового нерва можуть бути первинними (травма, пухлина) і вторинними, при залученні нерва в рубець, здавлюванні або запаленні навколишніх тканин. У побутових умовах пошкодження ліктьового нерва відзначаються переважно в нижній третині передпліччя і в області ліктьового суглоба при переломі кісток. Порушення цілісності нерва веде до розвитку невроми (доброякісної пухлини), рубців, порушення функції кінцівки, больового синдрому.

Причиною утиску ліктьового нерва може з’явитися пухлина, що виходить з нерва або з навколишніх тканин.

В результаті травми поступово порушуються обмінні процеси в ліктьовому нерві, а потім такі ж порушення починаються в іннервіруемих їм м’язах.

Ознаки

При обмеженні ліктьового нерва згинання кисті і відведення її в ліктьову сторону утруднене, руху мізинця відсутні, згинання IV і V пальців обмежене, приведення великого пальця кисті утруднено. При паралічі (повному знерухомлення) міжкісткових м’язів відведення і приведення пальців не виконується, відсутня розгинання кінців пальців (дистальних фаланг) і відведення мізинця, розвивається атрофія міжкісткових м’язів, при цьому міжкісткові проміжки різко западають. Все це призводить до того, що проявляється виражене дію м’язів-антагоністів (розгиначів). В результаті формується своєрідний зовнішній вигляд кисті, яка нагадує пазуристу або пташину лапу: пальці розігнуті в проксимальних фалангах (тих, які прилягають до кисті). III, IV і V пальці злегка зігнуті в середніх і кінцевих фалангах, при цьому згинання в кінцевих фалангах наростає до мізинця, через що пальці розташовуються не в єдиній площині.

Може порушуватися чутливість на V і половині IV пальця з долонній боку і на V, IV, половині III пальця на тилі кисті. Нерідко з’являються болі, які проектуються на мізинець, а також трофічні (внаслідок порушення кровообігу) розлади.

При ураженнях нерва в області плеча «кігтеподібні кисть» виражена не зовсім різко, відзначається атрофія перший Межкостная проміжку, піднесення мізинця і внутрішній відділ піднесення великого пальця сплощений. При ураженнях ліктьового нерва в області середньої та нижньої третини передпліччя «кігтеподібні кисть» виражена різко.

Діагностика

Для виявлення легких функціональних порушень ліктьового нерва проводяться особливі діагностичні прийоми. Наприклад, проводиться тест Фромана. Хворому пропонують розтягувати шматок паперу, захопивши його обома руками (зігнутим вказівним і випрямленою великим пальцями). При ураженні ліктьового нерва великий палець на хворій стороні компенсаторно згинається за рахунок скорочення м’яза-згинача великого пальця.

Крім того, проводиться діагностика за допомогою рентгенографії, рентгенологічних досліджень із застосуванням контрастних речовин, при підозрі на пухлину проводиться пункційна біопсії з наступним лабораторним дослідженням пунктату.

Лікування

Лікування ущемлення ліктьового нерва залежить від причини, що викликала його. Консервативне лікування спрямоване на стимуляцію відновлення нерва і усунення болю. Застосовуються засоби, що знімають набряк тканин, вітаміни групи В (вони сприяють відновленню нервової тканини), спазмолітики (поліпшується кровообіг і харчування нерва), і, при необхідності, знеболюючі засоби.

Крім того, призначаються фізіотерапевтичні процедури (теплові, електрофорез з новокаїном, опромінення високими дозами ультрафіолетових променів, електростимуляція нерва і м’язів), а також лікувальна гімнастика, масаж і рефлексотерапія.

При травмах проводиться операція зшивання нерва, яка може бути зроблена відразу ж після травми або після безуспішного консервативного лікування протягом двох місяців. Якщо причиною обмеження нерва була пухлина, то її видаляють.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.