Залізодефіцитна анемія: наскільки це небезпечно?

Залізо необхідно для нормальної роботи нашого організму. Біологічне значення заліза визначається його здатністю оборотно окислюватися і відновлюватися. Ця властивість забезпечує участь заліза у процесах тканинного дихання. Тіло дорослого чоловіка містить близько 3-4 грамів заліза, 60-70% яких активно використовуються в крові (гемоглобін), а решта 30-40% (1 — 1,5 грама) зберігаються як резерв (депо). Кожен грам гемоглобіну містить приблизно 3,34 мг заліза. Вміст заліза в організмі жінки з масою тіла 60 кг становить приблизно 2,1 г (35 мг / кг маси тіла).

З’єднання заліза мають різну будову, володіють характерною тільки для них функціональною активністю і відіграють важливу біологічну роль. Залізо входить до складу комплексних сполук та розподілено в організмі наступним чином:

 • гемовое залізо — 70%;
 • депо заліза — 18% (внутрішньоклітинне накопичення у формі феритину і гемосидерину);
 • функціонуюче залізо — 12% (міоглобін і містять залізо ензими);
 • транспортується залізо — 0,1% (залізо, пов’язане з трансферином).
 • Види заліза в організмі людини

  Розрізняють два види заліза: гемовое і негемового. Гемовое залізо входить до складу гемоглобіну. Воно міститься лише в невеликої частини харчового раціону (м’ясні продукти), добре всмоктується (на 20-30%), на його всмоктування практично не впливають інші компоненти їжі. Негемового заліза знаходиться у вільній іонній формі — двовалентного (Fe II) або тривалентного заліза (Fe III). Велика частина харчового заліза — негемового (міститься переважно в овочах). Ступінь його засвоєння нижче, ніж гемового, і залежить від цілого ряду чинників. З продуктів харчування засвоюється тільки двовалентне негемового заліза. Для того щоб «перетворити» тривалентне залізо в двовалентне, необхідний відновник, роль якого в більшості випадків грає аскорбінова кислота (вітамін С). У процесі всмоктування в клітинах слизової оболонки кишечника закісное залізо Fe2 + перетворюється на окисне Fe3 + і зв’язується зі спеціальним білком-носієм — трансферином, який здійснює транспорт заліза до гемопоетичних тканин і місцям депонування заліза.

  Рекомендована щоденна норма надходження заліза з їжею: для чоловіків — 12 мг, для жінок — 15 мг (для вагітних — 30 мг). Організм лише незначною мірою може регулювати надходження заліза з їжі і не контролює його витрачання. Недолік заліза виникає в результаті невідповідності між потребами організму в залозі і його надходженням (або втратами).

  У розвитку нестачі заліза можна виділити дві стадії:

 • Латентний дефіцит заліза — рівень заліза феритину та насичення трансферину зменшені, рівень гемоглобіну знижений, клінічні ознаки дефіциту заліза відсутні;
 • Залізодефіцитна анемія (клінічно виражений дефіцит заліза) — захворювання, при якому знижується вміст заліза в сироватці крові та кістковому мозку; у результаті порушується утворення гемоглобіну, виникають гіпохромна анемія та трофічні розлади в тканинах.
 • Найбільш поширені причини залізодефіцитної анемії у дорослих

  Крововтрата: це одна з найпоширеніших причин дефіциту заліза у дорослих. Наприклад, анемію може викликати інтенсивна менструація. Крововтрата також може бути пов’язана з внутрішньою кровотечею, наприклад, в шлунково-кишковому тракті. Виразка шлунка, виразковий коліт, рак або тривалий прийом таких ліків, як аспірин і йому подібних, може викликати шлункову або кишкова кровотеча. Тому так важливо якомога швидше визначити причину дефіциту заліза в організмі.

  Підвищена витрата заліза: вагітність, лактація, інтенсивне зростання, статеве дозрівання, хронічні інфекційні захворювання, запальні процеси та новоутворення.

  Порушення всмоктування заліза: резекція шлунка, ентерит; прийом лікарських препаратів, що знижують всмоктування заліза.

  Недолік заліза в раціоні харчування. Це явище особливо поширене серед дітей і молодих дівчат. Дефіцит заліза загрожує дітям, які п’ють багато молока, але не люблять продукти, багаті залізом, і дівчатам, хто зберігає модні дієти.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.