Закупорка фаллопієвих труб: причини і лікування

загрузка...

фаллопієві труби, також відомі як маткові труби — парний трубчастий орган, що з’єднує порожнину матки з черевною порожниною, важлива частина жіночої репродуктивної системи. В період овуляції і зачаття фаллопієві труби переносять яйцеклітину з яєчників в матку.

«Реснички» маткової труби захоплюють яйцеклітину, спрямовуючи її всередину труби і транспортуючи в порожнину матки. Після запліднення сперматозоїдом в фаллопієвій трубі яйцеклітина прямує в матку. Однак іноді процес запліднення неможливий через закупорку або пошкодження фаллопієвих труб, в результаті якого яйцеклітина не потрапляє з яєчників в матку. Це може статися як з одного, так і з обома матковими трубами. Коли труби заблоковані частково, зростає шанс так званої трубної, або позаматкової, вагітності.

Ще один вид закупорки фаллопієвих труб, так званий гідросальпінкс, або водянка маткових труб, призводить до збільшення діаметра труб і наповненню їх рідиною. Ця рідина блокує яйцеклітину і сперматозоїди, роблячи неможливим запліднення і вагітність. При виникненні інфекції у фаллопієвих трубах організм жінки починає виробляти антитіла у формі рідин, які заповнюють труби, викликаючи їх закупорку.

Причини закупорки фаллопієвих труб

Найчастіше причиною закупорки фаллопієвих труб стають інфекції — наприклад, запальні захворювання тазових органів. Хоча такі захворювання цілком піддаються лікуванню, через перенесеного захворювання може виникнути закупорка фаллопієвих труб. До іншим найбільш поширених причин відносять:

 • перенесеного маткову інфекцію, викликану абортом або викиднем
 • Перенесений перфоративного апендицит
 • Хірургічну операцію матки або внутрішніх органів черевної порожнини
 • Минулу позаматкову вагітність, в результаті якої ембріон розвивається в фаллопієвій трубі, викликаючи її розрив або пошкодження
 • Перенесене венеричне захворювання — особливо хламідіоз і гонорею
 • Ендометріоз
 • Симптоми закупорки фаллопієвих труб

  Визначити ступінь закупорки фаллопієвих труб в залежності від симптомів достатньо складно, оскільки симптоми варіюються в залежності від причини, що викликала подібний стан. Іноді закупорка фаллопієвих труб не супроводжується жодними помітними симптомами.

  Якщо закупорка фаллопієвих труб викликана гідросальпінксом, найімовірнішими симптомами будуть біль в області живота і ненормальні вагінальні виділення. При ендометріозі або запальних захворюваннях тазових органів спостерігаються хворобливі відчуття під час менструації і статевого акту.

  Діагностика закупорки фаллопієвих труб

  Як правило, для діагностики закупорки фаллопієвих труб використовуються наступні методи:

 • Гістеросальпінгографія: процедура, при якій в порожнину матки через шийку вводиться рентгенонепроніцаемое речовина і виконується рентгенограма. Якщо маткові труби не закупорені, речовина, введене в матку, проходить через труби, осідаючи в яєчниках. Якщо ж речовина не проходить в яєчники, лікар констатує закупорку маткових труб. Необхідно відзначити, що гістеросальпінгографія не завжди дає точні результати, тому, як правило, разом з цією процедурою застосовуються й інші методи діагностики. Для вагітних жінок процедура гістеросальпінгографії не рекомендована.
 • Сонохістерографія: процедура, при якій в порожнину матки через шийку вводиться спеціальна сіль, а потім за допомогою ультрасонографічного дослідження діагностується стан маткових труб. Вважається, що фаллопієві труби не закупорені, якщо введене речовина вільно проходить через труби. Процедура сонохістерографіі відносно проста і не вимагає анестезії, однак результати дослідження не завжди точні, тому для остаточної діагностики потрібні додаткові аналізи.
 • Лапароскопія: процедура, що передбачає введення в черевну порожнину лапароскопа (тонкого оптичного приладу) для огляду внутрішніх органів. Візуальне зображення черевної порожнини передається на монітор, приєднаний до лапароскопії, для діагностики закупорки. Лапароскопія гарантує найбільш точні результати, проте в порівнянні з двома попередніми методами куди більш дорогостояща і вимагає надрізу.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.