Загроза переривання вагітності — кошмар майбутньої мами

Загроза переривання вважається однією з найбільш частих патологій вагітності. Майже половина майбутніх мам пройшла через цей стан. Зрозуміти страх і хвилювання жінки із загрозою переривання вагітності може лише та жінка, яка сама є чи готується стати матір’ю. Діагноз загрози переривання неприємний не лише для вагітної, але і для лікаря. Але, головне, це не затягувати процес і вчасно звернутися за медичною допомогою, тільки в цьому випадку можливе зберегти вагітність і забути про загрозу її переривання як про страшний сон.

Загроза переривання вагітності

Загрозу переривання вагітності ділять на дві групи. Якщо розвивається загроза переривання до терміну 28 тижнів — це загроза викидня, або мимовільного аборту. У терміні вагітності від 28 тижнів до 37 говорять про загрозу передчасних пологів (у ці терміни недоношена дитина здатна вижити).

Причини загрози переривання вагітності

Найчастіше до загрози переривання призводить не одна причина, а декілька. Визначити, що ж стало пусковим моментом деколи важко, але дуже важливо для подальшої тактики лікаря. Причини, що викликають загрозу переривання різноманітні:

 • Гормональні порушення
 • Найчастіше — недолік прогестерону, який до 16 тижнів виробляється жовтим тілом, а після — плацентою. Нерідко зустрічається поєднаний дефіцит прогестерону (гормону вагітності) і естрогенів. В результаті ендометрій не розвивається повністю, і плодове яйце не може надійно імплантуватися в матці. Надлишок андрогенів (чоловічих статевих гормонів) знижують вміст естрогену, що також призводить до загрози переривання. Також порушені функції інших гормональних органів (щитовидна залоза, гіпофіз, надниркові залози), які опосередковано впливають на роботу яєчників, можуть викликати загрозу переривання.

 • Інфекційні та вірусні захворювання
 • В першу чергу, винні в загрозі переривання інфекційно-запальні захворювання жіночої статевої сфери (хламідіоз, уреаплазмоз, цитомегаловірус, трихомоноз та інші). Збудники цих інфекцій викликають запалення в статевих органах, піднімаються вгору і інфікують плодові оболонки, пошкоджуючи їх і викликаючи загрозу переривання. Крім того, вражаючи плаценту, порушують тим самим харчування плода і викликають вади розвитку, що посилює загрозу переривання. Не менше значення мають і загальні інфекційні захворювання (краснуха, грип, пневмонія). У цьому випадку причиною викидня є підвищена температура, інтоксикація, гіпоксія плоду, нестача вітамінів.

 • Патологія матки
 • Вроджені вади матки або придбані захворювання (міома та інші) також є причиною загрози переривання, що пов’язано з неповноцінністю будови матки, дефіцитом гормонів, патологією ендометрію.

 • Истмико-цервікальна недостатність
 • Або, просто кажучи, неповноцінна, зяюча шийка матки. Вона може розвиватися як внаслідок гормональної недостатності, так і в результаті механічних травм (абортів, розривів шийки матки в пологах).

 • Генетичні відхилення
 • До 70% ранніх викиднів трапляються в результаті генетичних аномалій плоду. Такі порушення можуть бути пов’язані з професійними шкідливостями, несприятливою екологічною обстановкою, спадковістю.

 • Патологічні стани, що розвиваються на тлі вагітності
 • Це гестоз, багатоводдя, передлежання плаценти, внаслідок чого порушується кровопостачання в плаценті, плід починає страждати, що призводить до загрози переривання.

 • Соматичні хронічні захворювання жінки
 • Пороки серця, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, пієлонефрит також ведуть до порушення матково-плацентарного кровоплину і до загрози.

  Симптоми загрози переривання вагітності

  Головною ознакою загрози переривання вагітності є біль. Біль може бути різного характеру, від ниючої до інтенсивної і переймоподібний. Локалізація болю різна: в нижніх відділах живота, в області крижів або попереку. На більш пізніх термінах жінка відчуває «скам’яніння» матки — гіпертонус. Іноді, без скарг на болі, підвищений тонус матки встановлюють на УЗД. Він може бути як локальним (на певній ділянці), так і загальним. Рідше зустрічається і більш небезпечний ознака — це кровотечі з статевих шляхів. Характер кров’яних виділень різний: від мажуть до помірних. Темні кров’янисті виділення свідчать про стару відшаруванні плідного яйця, після якої сформувалася гематома і вона почала спорожнятися. Яскраві, червоні виділення — це ознака безпосередньої, зараз відбувається відшарування.

  Лікування

  Основою лікування загрози переривання вагітності є емоційний і фізичний спокій. З цією метою жінці призначають постільний режим і седативні препарати (пустирник, валеріану). Зняти гіпертонус матки допомагають спазмолітики: но-шпа, папаверин, спазган. У більш пізніх термінах, після 16 тижнів, застосовуються токолитики, такі як: партусістен, гініпрал, розчин спирту. Для зупинки кровотечі використовуються гемостатики (дицинон, етамзілат натрію). У випадках гормональної недостатності призначають препарати, що замінюють прогестерон (Утрожестан, Дюфастон).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.