Загин матки і зачаття: особливості і небезпеки

загрузка...

На медичних оглядах у кожної п’ятої жінки виявляють так званий загин матки. Для когось цей діагноз стає вироком, а хтось просто пропускає зауваження лікаря, так як не пред’являє ніяких скарг. Загин матки не завжди, але може вплинути на зачаття або навіть стати причиною безпліддя. Так в чому ж особливості зачаття при загині матці, і які він таїть у собі небезпеку?

Положення матки

У малому тазі матка підвішена на зв’язках, які відходять до стінок тазу. У нормі мотка розташовується в центрі малого таза, на однаковій відстані від обох стінок тазу. Дно матки «дивиться» догори і наперед, а піхвова частина шийки матки звернена донизу і ззаду (до задньої стінки піхви). У такому положенні між тілом і шийкою матки утворюється тупий кут, який звернений кпереди і називається anteflexio — антефлексіо. Це нормальне розташування матки. В силу певних чинників або як індивідуальна анатомічна особливість, кут може бути звернений кзади, що називається retroflexio — ретрофлексии або загин матки. Загин матки також може бути в праву або ліву сторону або у вигляді перекрута матки.

Причини загину матки

В основному, загин матки з’являється протягом життя і рідко як індивідуальна особливість організму. Причини такого розташування матки різноманітні:

 • запальні захворювання матки і придатків (аднексит, ендометрит);
 • пухлини матки і яєчників (кісти);
 • ендометріоз;
 • спайковий процес малого тазу;
 • слабкість м’язів тазового дна і ослаблення тонусу зв’язок після пологів, особливо при важких фізичних навантаженнях;
 • екстремальні навантаження, пов’язані із струсом тіла (стрибки у висоту, стрибки з жердиною, стрибки на лижах з трампліна);
 • статевий інфантилізм;
 • хвороби кишечника та пов’язані з ними запори;
 • несвоєчасне випорожнення сечового міхура і прямої кишки в дитинстві.
 • Клінічна картина загину матки

  Симптоми загину матки виявляються у разі надмірно вираженого процесу або як симптоми захворювання, що призвів до нього (запалення, пухлини). Пацієнтки скаржаться на хворобливі менструації (матка «перегнути», що заважає нормальному відтоку крові і частин ендометрію), нерегулярний менструальний цикл, болі під час статевого акту, розлади сечовипускання. Менструації стають рясними і тривалими. При настала вагітності можлива загроза переривання або навіть викидень. При піхвовому огляді лікар виявляє положення і рухливість матки, намагається її змістити в різні боки. Якщо матка не зміщується (фіксована), виникає болючість при її русі, то це вказує на спайковий процес у малому тазі, який може призвести не тільки до проблем при зачатті, але і до безпліддя. Так як в спайковий процес залучається не тільки матка, але і труби, цілком імовірно, що вони можуть виявитися непрохідними.

  Особливості зачаття при загині матки

  Якщо загин не настільки сильно виражений і носить індивідуально-анатомічну особливість організму, то із зачаттям проблем не виникає. При надмірно вираженому загині матки створюється механічна перешкода проникненню сперми в матку через її перегину. Після статевого акту еякулят скупчується в задньому склепінні піхви, куди спрямована матка в положенні антефлексіо. При загині матки її шийка впирається в передню стінку піхви і не має безпосереднього контакту зі спермою, що може перешкодити попаданню сперматозоїдів в порожнину матки. Крім того, при вираженому спайковим процесі, який привів до загину матки, як вже було зазначено, можлива непрохідність або звуження труб, що також перешкоджає зустрічі яйцеклітини і сперматозоїда.

  Можливості, які сприяють успішному зачаттю при загині матки

  В першу чергу, необхідно усунути причину, що привела до даного розташуванню матки. Пролікувати запальні процеси органів малого тазу і профілактика загострень у майбутньому. Боротьба зі спайками нелегка і складна. Призначаються курси фізіотерапії, ферментотерапії і грязелікування для розсмоктування спайок. Добре зарекомендував себе гінекологічний масаж. Показана лікувальна фізкультура для зміцнення м’язів черевного преса і тазового дна. У домашніх умовах рекомендується після статевого акту прийняти позу «берізка» або 5-10 хвилин полежати на животі. Поза під час статевого акту також має значення. Бажано колінно-ліктьове положення, у такому випадку шийка матки зміщується до центру і контактує зі спермою.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.