Загартовування холодною водою — змусьте організм працювати

загрузка...

Проблема сучасної людини в тому, що він з усіх боків оточений комфортом, тому не відчуває постійних впливів навколишнього середовища, в тому числі холоду, на організм. Це значно знижує його можливості пристосовуватися до змін навколишнього середовища, тому навіть незначне переохолодження здатне знизити захисні сили організму.

Як діє загартовування холодом на організм людини

Загартування холодом — підвищення стійкості організму до впливу холодом методом регулярного тренирующего впливу різними холодовими факторами. Особливо ефективно загартовування холодною водою.

Сучасну людину захищає від впливів навколишнього середовища одяг, тепле приміщення, автомобіль та інші блага цивілізації. Це викликає повний розрив між людиною і навколишнім середовищем і порушення його адаптаційних можливостей. У цьому випадку підвищення адаптації до навколишнього середовища досягається методами загартовування.

Переохолодження — найбільш часта причина гострих респіраторних захворювань. Складна система терморегуляції організму, що дозволяє підтримувати сталість температури його внутрішнього середовища незалежно від змін температури навколишнього середовища, складається з двох механізмів — фізичної та хімічної терморегуляції. Фізична терморегуляція — це регулювання подачі тепла за допомогою розширення або суживания кровоносних судин шкіри: на холоді вони звужуються і віддають менше тепла. Але настає такий момент, коли це вже не допомагає, і тоді включаються хімічні механізми терморегуляції — прискорення обмінних процесів, в результаті чого виробляється більше тепла. Крім того, багатократне систематичне охолодження шкіри призводить до потовщення поверхневого шару шкіри, що також збільшує її теплоізолюючі властивості.

Встановлено, що теплоутворення у людини, загартованого до холоду, більше, ніж у незагартованого, тому при сильному охолодженні рівновагу теплового балансу у нього зберігається довше. При однаковому охолодженні у загартованих до холоду людей температура шкіри вище і шкіра здається на дотик тепліше, ніж у незагартованих через тренованості кровоносних судин і перебудови обміну речовин. Це значно підвищує їх опірність, як простуд, так і відмороження.

Основні принципи загартовування холодною водою

Для того щоб натренувати кровоносні судини до швидкого стиску або розширення, перебудувати обмін речовин на швидку реакцію на холод і підвищити захисні реакції організму, необхідно діяти систематично і поступово:

 • повинен дотримуватися принцип постійного наростання закаливающего впливу холодної води, тобто зниження її температури;
 • при ознаках переохолодження вплив необхідно припинити;
 • водні процедури необхідно проводити щодня, поєднуючи їх з гімнастикою — це збільшує ступінь адаптації організму до холоду;
 • методики загартовування повинні підбиратися індивідуально, з урахуванням віку, тренованості, наявності хронічних захворювань і переваг тієї чи іншої людини.
 • Необхідно також пам’ятати, що після припинення гартують ступінь загартованості слабшає і зникає через 2-3 місяці.

  Методи загартовування

  Водні процедури — це досить сильний вплив на організм, тому, якщо людина раніше не займався загартовуванням і схильний до застуд, то краще почати з загартовування повітрям. Для цього необхідно щодня кілька годин проводити на свіжому повітрі, краще, якщо це поєднувати з пішими прогулянками. Удома можна приймати повітряні ванни, повністю роздягаючись і поступово збільшуючи тривалість цих процедур. І тільки після того, як людина адаптувався до прохолодного повітря, можна приступати до загартовування холодною водою.

  Вода — більш енергійний фактор, що гартує, ніж повітря, її теплопровідність у багато разів більше теплопровідності повітря. Крім температурного, вода надає і механічний вплив на рецептори шкіри, що є своєрідним масажем, який покращує капілярне кровопостачання і відтік лімфи. Найбільш поширені форми гартування водою в домашніх умовах — це обтирання і обливання. Можна також використовувати плавання в басейні або у відкритих водоймах.

  Починати загартовування водою слід при температурі її не нижче 34-35 ° С. Потім (при щоденному проведенні процедур) температуру щотижня знижують на 1 ° С, доводячи її поступово до 22-24 ° С, і далі продовжують обтирання та обливання водою цієї температури 2-3 місяці. При відсутності застуд, підвищеній збудливості і розлади сну можна буде перейти до загартовування водою нижчої температури, знижуючи її через кожні 10 днів на 1 ° С та доводячи до 10-12 ° С (звичайної температури водопровідної води). Будь-які водні процедури зазвичай завершуються обтиранням насухо з легким масажем рушником для посилення кровообігу.

  Загартовування не займає багато часу, але приносить велику користь: людина менше хворіє простудними захворюваннями, стає більш активним днем і краще спить вночі.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.