Загартовування дітей — щоб дитина не хворіла

В останні роки старе добре загартовування все частіше називають модним словом «холодотерапія». Але сенс від цього не змінюється: абсолютно точно доведено, що і те, і інше тренує захисні сили організму, тобто вчить організм чинити опір простуд, і збудників інфекцій. Особливо важливі процедури загартовування для дітей, імунітет яких сформувався не повністю.

Що таке загартовування і чому воно особливо необхідно для дітей

Загартовування — це комплекс методів, спрямованих на підвищення функціональних резервів організму і його стійкості до несприятливої дії факторів навколишнього середовища (холоду, спеки, води, зниженого атмосферного тиску і так далі) шляхом систематичного тренуючої дозованого впливу цими факторами.

Сучасні комфортні умови проживання, одяг, транспорт зменшують вплив мінливих умов погоди на організм людини і знижують його стійкість по відношенню до метеорологічних чинників.

Особливо необхідно загартовування для дітей, так як чим молодша дитина, тим менш досконалий у нього механізм імунітету — захисних сил організму, здатних упоратися із застудами, перегрівання та різними видами інфекцій.

Основні фактори загартовування — повітря, вода, сонячні промені. Поєднання їх з фізичними вправами підвищує ефективність загартовування.

Як діє загартовування на організм дитини

При систематичному багаторазовій дії на організм дитини того чи іншого фізичного фактора (наприклад, холоду) відбувається перебудова його обміну речовин і ряду фізіологічних функцій, спрямована на збереження гомеостазу (сталості внутрішнього середовища). Цей процес називається адаптацією. У процесі адаптації відбувається вдосконалення всіх фізіологічних процесів в різних органах і системах, підвищуються захисні сили організму.

При загартовуванні дітей необхідно дотримувати наступні умови:

 • силу подразника (наприклад, холоду) потрібно нарощувати поступово;
 • зменшувати або припиняти дію при перших же ознаках переохолодження;
 • гартують процедури проводити щодня, поєднуючи їх з фізичними вправами;
 • враховувати індивідуальні особливості конкретної дитини при виборі процедур, так як діти розвиваються нерівномірно, тому і гартують процедури можуть на них діяти по-різному.
 • Загартовування до холоду

  Практично найбільш важливим для дитини є загартовування до холоду, так як переохолодження — найбільш часта причина гострих респіраторних захворювань.

  Встановлено, що коли людина замерзає, організм спочатку компенсує це тим, що включаються фізичні механізми збереження тепла: розширюються кровоносні судини і кров у великій кількості надходить до замерзаючим місцям, зігріваючи їх (наприклад, на морозі завжди червоніють щоки). Якщо холод продовжує наростати, то для того, щоб не постраждали внутрішні органи, кровоносні судини звужуються і шкіра блідне (особливо це помітно при обмороженнях). Якщо і цих пристосувальних реакцій недостатньо, то підключаються хімічні механізми терморегуляції — посилюється обмін речовин, що дозволяє організму ще якийсь час підтримувати нормальну температуру внутрішніх органів.

  Встановлено, що теплоутворення у людини, загартованого до холоду, більше, ніж у незагартованого, тому він довше незагартованого може протриматися на холоді. Загартовування до холоду тренує як фізичні, так і хімічні механізми терморегуляції.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.