Ялівець і його корисні властивості — споконвічно російське рослина

В темнохвойних лісах і соснових борах нерідко зустрічаються зарості ялівцю — рослини , яке традиційно використовується в народній медицині як лікарський засіб, а також як приправа до різних страв і засіб для консервування овочів. Лікарські властивості ялівцю були відомі ще лікарям Стародавнього Єгипту, на Русі ж ця рослина вважалося споконвічно російським.

Як виглядає і де виростає ялівець

Ялівець (верес) — це вічнозелений хвойний чагарник або невелике деревце з родини кипарисових. Висота його досягає 1-3 метрів, кора бура, лущиться, листя лінійні, дліннозаостренние, покриті восковим нальотом. Цвіте в травні, плоди одиночні, чорні шишкоягоди дозрівають до осені наступного року.

Ялівець широко поширений в європейській частині нашої країни, в Сибіру, на Кавказі, в Західному і Східному Сибіру, на Уралі. Росте у хвойних лісах, утворюючи зарості по узліссях. Зустрічається по краю лісів, по лісових схилах гір.

Хімічний склад ялівцю і заготовлюють з нього лікарську сировину

З лікувальною метою використовують зрілі плоди ялівцю (шишкоягоди) чорно-синього кольору, які збирають пізньої осені. Плоди струшують на розстелені під кущем полотна, потім сортують, очищають від домішок і сушать на відкритому повітрі, в провітрюваних приміщеннях або в сушарках при температурі не вище 40 ° С, при частому помішуванні. Сушити плоди в печах не рекомендується, оскільки при цьому погіршується якість сировини. Добре висушену сировину можна зберігати до трьох років.

Плоди ялівцю містять багато цукристих речовин, смоли, віск, органічні кислоти (оцтову, аскорбінову, яблучну), мінеральні солі, фарбувальні речовини і до 2% ефірної олії, до складу якого входять різні біологічно активні речовини.

У корі ялівцю міститься багато дубильних речовин і ефірна олія, в листі — багато вітаміну С і фітонциди (біологічно активні речовини, що володіють вираженим протимікробну дію).

Лікувальні властивості ялівцю

Настій плодів ялівцю надає сечогінну дію, що пов’язують в основному з присутністю в плодах ефірного масла, яке підсилює фільтраційні процеси в нирках і гальмує зворотне всмоктування деяких солей — це сприяє активному виведенню рідини з організму. Але при тривалому застосуванні препарати ялівцю можуть дратувати тканина нирок.

Препарати з ялівця підсилюють також утворення і виведення жовчі, посилюють секрецію шлункового соку і рухову активність (перистальтику) кишечника, надають протимікробну дію.

Ефірне масло ялівцю сприяє розрідженню секрету бронхів і полегшує його видалення через підвищення активності війкового епітелію слизової оболонки дихальних шляхів.

Застосування ялівцю в медицині

Препарати ялівцю призначають:

 • як сечогінний засіб при набряках ниркового і серцево-судинного походження;
 • в якості протимікробного засобу при хронічних запальних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів (у складі комплексного лікування);
 • при гострих і хронічних запальних захворюваннях дихальних шляхів для розрідження мокроти і її відхаркування;
 • при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту для збудження апетиту, поліпшення травлення і рухової активності кишечника;
 • при захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів (особливо, при застої жовчі і нахили до утворення жовчних каменів) для поліпшення освіти печінки та її виведення в кишечник;
 • при недокрів’ї;
 • при зниженні імунітету (наприклад, при фурункульозі);
 • при занепаді сил (наприклад, після перенесених захворювань);
 • при запаленні суглобів (у вигляді ванн і компресів).
 • Плоди ялівцю протипоказані при гострих запальних і особливо інфекційно-алергічних захворюваннях нирок (гломерулонефритах), так як вони викликають роздратування тканини нирок, що може погіршити стан хворого.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.