Якщо ваша дитина — задирака

Якщо вчитель дзвонить додому, щоб поскаржитися на дитину, як потрібно діяти батькам … Ображатися на вчителя і підозрювати його в тому, що він хоче таким чином помститися дитині за погану поведінку? Негайно прийняти сторону дитини? Чи повинні батьки слухати вчителя і автоматично вважати, що правда на його боці? Можливо, їм дійсно варто прислухатися до слів учителя. Отже, якщо вчитель вашої дитини дзвонить вам додому, щоб повідомити, що ваш син (або дочка) кривдять інших дітей і погано себе веде, не поспішайте кидати трубку.

Психологи рекомендують батькам, чия дитина може виявитися задиракою, звернути увагу на наступні ознаки агресивної поведінки: неконтрольовані спалахи злості і гніву, проблеми з дисципліною, відсутність толерантності і повне неприйняття іншої точки зору, грубість, вираз жорстокості (наприклад, в образотворчій або письмовій формі), жорстоке поводження з тваринами і більш слабкими або безпорадними істотами, знищення та ламання речей. Це лише деякі прояви агресивної поведінки.

Але погрози у бік вчителя — це вже серйозний привід звернути увагу на поведінку дитини, адже вони можуть призвести до його виключення зі школи. Так, тільки в США жертвами погроз і хуліганства дітей стали 1,3 мільйона вчителів. Це серйозна проблема, що вимагає дозволу на державному рівні. За деякими даними, в Канаді жертвами агресивної поведінки учнів є більше 40% вчителів. У Фінляндії залякуванню і знущанням з боку дітей та їхніх батьків піддається кожен п’ятий вчитель і кожен третій директор школи. У Великобританії приблизно 61% вчителів середніх шкіл хоча б раз чули від учнів погрози і образи на свою адресу, а 34% піддавалися «фізичної агресії». Погодьтеся, батьки не повинні відмахуватися, почувши звинувачення в тому, що їх дитина агресивно себе поводить.

Чотири кроки до вирішення проблеми

Контролюйте перегляд дитиною телевізійних програм, в яких присутня жорстокість, веб-сайтів. І не забувайте про комп’ютерні ігри

Існують прямі докази того, що регулярне зіткнення з жорстокістю, наприклад, перегляд відео або комп’ютерних ігор, робить людину нечутливим до болю інших. Коли діти довгий час грають в різні «стрілялки», може відбутися наступне:

 • Підвищується схильність до жорстокості;
 • Підвищується конфліктність і готовність до відкритої конфронтації з однолітками і дорослими, в тому числі вчителями;
 • З’являється бажання в реальності випробувати свою силу на інших дітях;
 • Погіршується успішність у школі;
 • З’являється схильність до агресивної поведінки, так як в комп’ютерних іграх постійно повторюються акти жорстокості, і у дитини виробляється до них свого роду звичка. Як відомо, повторення — один з найефективніших методів утвердження розумових схем.
 • Інтерактивний характер комп’ютерних ігор ще більше стимулює агресію, так як дитина є активним учасником подій у віртуальному світі (у той час як при перегляді телевізійних програм або відеофільмів він є пасивним глядачем і ніяк не може вплинути на розвиток подій). Крім того, завдання гравця — перемогти, а на шляху до перемоги, для переходу на наступний рівень, йому доведеться зробити чимало жорстоких вчинків.

  Удоскональте ваші методи виховання

  Найчастіше задираки самі є жертвами насильства і агресії оточуючих, тому власна агресія для них є єдиним способом самоствердження. У більшості випадків джерелом агресії є сім’я. Можливо, ви, або інші члени сім’ї, занадто суворі і жорстокі з дитиною? Можливо, ви постійно критикуєте всі його дії і вчинки? Ви застосовуєте фізичні покарання для виховання? Або дитина є не жертвою, а свідком насильства в сім’ї? Чи часто у вашому будинку відбуваються гучні сварки і скандали з лайкою і рукоприкладством? Нерідко ми настільки звикаємо до ненормальним речам, що перестаємо їх помічати. Тому не виключено, що корекцію поведінки дитини потрібно почати з корекції методів його виховання.

  посилити контроль

  Наскільки ви контролюєте дитини? Чи знаєте ви, чим він займається у вільний час? Можливо, він надто багато часу проводить один або за комп’ютером. Як правило, діти без нагляду батьків часто потрапляють в неприємності в період з трьох до шести годин дня, коли приходять зі школи, а батьки ще не повернулися з роботи. Постарайтеся обмежити вільний час дитини, навантаживши його додатковими справами та обов’язками (наприклад, запишіть його в гурток чи секцію). Також намагайтеся проводити з дитиною більше часу і частіше запрошуйте в гості його друзів і приятелів, щоб його компанія була у вас на увазі.

  Співпрацюйте зі школою, а не боріться з нею

  Частіше бувайте в школі і зустрічайтеся не тільки з учителями, але й директором і завучами. Обговоріть з ними проблеми (якщо вони є) і попросіть допомогти вам. Батьки повинні зрозуміти, що агресивна поведінка може увійти у дитини в звичку, і тоді наслідки будуть дуже сумними. Співпрацювати з учителями та директором куди краще, ніж боротися з ними і звинувачувати один одного в тому, хто ж «недогледів». Цей пункт особливо важливий, так як сім’я і школа повинні об’єднатися, щоб у дитини не залишилося лазівок. Крім того, у вчителів є досвід вирішення подібних ситуацій.

  Ніхто не застрахований від того, що його дитина може перетворитися на задираку і хулігана. Батьки повинні прагнути підготувати свою дитину до труднощів дорослого життя, до відповідальності, а не захищати і вигороджувати його. Захищаючи дитину від наслідків його поганої поведінки, ви культивуєте в ньому вседозволеність, що в майбутньому може привести до серйозних проблем.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.