Якщо моя дитина бреше: як бути?

Деякі батьки скаржаться, що їхні діти постійно брешуть. Вони брешуть з приводу домашнього завдання, того, що вони їли на обід, чи дійсно вони почистили зуби. Крім цього, діти часто перебільшують, щоб їхні розповіді виглядали більш ефектними, або виробляли більш сильне враження на слухачів. Іноді ситуація доходить до того, що батьки взагалі перестають довіряти дітям. Таких дітей не можна назвати поганими, батьки просто не розуміють, чому вони так часто брешуть, особливо тоді, коли набагато простіше сказати правду. Багато батьків задаються питанням: «Що ж робити?»

Дитяча брехня іноді бентежить або дратує навіть багатьох батьків. На жаль, переважна кількість підлітків і дітей 9-12 років часто брешуть або розповідають тільки половину правди. Психологи заявляють, що діти брешуть з різних причин: щоб приховати наслідки своїх дій, щоб уникнути того, чого вони не хочуть робити або, щоб почувати себе впевнено з однолітками. Іноді вони говорять так звану «брехня на спасіння», щоб захистити інших людей.

Будьте сміливими — не обманюйте

Уявіть собі таку ситуацію. Дитина розмовляє з одним із ваших родичів по телефону, і посилається на поганий зв’язок, для того щоб закінчити розмову. Ви бачите, що поганий зв’язок — це не більше ніж відмовка, яку він використовує, щоб не говорити: «Я не хочу розмовляти з вами в даний момент». Ви питаєте його, навіщо він збрехав. Дитина відповідає, що не хотів образити людину, сказавши, що не хоче спілкуватися. Простіше кажучи, йому було легше збрехати.

У деяких підлітків виробляється звичка говорити не всю правду або ж перебільшувати історії про деякі речі, що абсолютно неприйнятно. Вони думають, що, збрехавши, отримають те, що хочуть, або ж їм вдасться вибратися з делікатної ситуації завдяки брехні. Як і багато дорослих, діти не говорять правду, бо думають, що вона мало кому цікава. Також діти можуть брехати, щоб спробувати привернути до себе увагу, щоб виглядати більш впливовою і привабливіше в очах інших, щоб отримати підтримку або співчуття, або тому що у них не вистачає навичок вирішення проблем.

Брехня про ризиковану або небезпечній поведінці

Дуже важливо розрізняти брехню, яка використовується для маскування поганої поведінки дитини (наприклад, вживання спиртного), і «побутову брехня», яку підлітки розповідають в силу своєї звички або їм просто так зручніше. Батьки повинні негайно реагувати на брехню, яка покриває небезпечні або ж незаконні дії дитини. Якщо ваша дитина бреше про небезпечні речі, таких як вживання наркотиків, алкоголю, злодійство чи іншому сумнівному поведінці, ви повинні шукати підтримку у місцевого співтовариства.

Чому моя дитина не розуміє, що брехати — це не добре?

Підлітковий вік — дуже важкий період в житті кожної людини: він намагається влитися в суспільство, вважає, що його несправедливо критикують, не розуміють або обмежують його свободу. У цьому віці діти намагаються виглядати сильними, в той час, коли вони абсолютно безпорадні. Підлітки стикаються на своєму шляху з багатьма потенційно небезпечними ситуаціями, які представляють для них виклик. Деяким дітям брехня допомагає впоратися зі стресом, який вони отримують в підлітковому віці.

За даними Американської академії психології дітей і підлітків, одинична брехню дитини — ще не привід для занепокоєння. А ось постійна брехня і перебільшення вимагають уваги, але не всі батьки знають, як саме слід реагувати в таких випадках.

Багато батьків вважають брехню моральною проблемою, але психологи стверджують, що це не так. Якщо ваша дитина говорить неправду, ви навряд чи змініть його поведінку, читаючи йому лекцію про те, чому це неправильно. У більшості випадків дитина не візьме до уваги ваші мудрі слова. З іншого боку, якщо ви все-таки викрили брехню дитини, ви повинні пояснити йому, що все знаєте. Проведіть з ним розмову і спробуйте з’ясувати, яку проблему він зараз намагається вирішити.

Дізнайтеся у дитини, чи намагається він уникнути неприємностей? Невже він думає, що брехати легше, ніж боятися когось образити? Невже він і правда вважає, що брехня допоможе йому влитися в компанію? Коли дитина буде відповідати на всі ці питання, слухайте його дуже уважно.

Коли діти брешуть, щоб позбутися від неприємностей

Більшість дітей вважають, що брехати доцільно, коли виникають певні неприємності. Брехня здається кращим рішенням в той момент. Як тільки ви зрозумієте, що ваша дитина намагається отримати вигоду, використовуючи при цьому неправду, ви можете допомогти йому і запропонувати краще рішення проблеми. Якщо дитина бреше, щоб уникнути неприємностей, наприклад, говорить, що він виніс сміття, хоча насправді це не так, дохідливо сформулюйте йому правила поведінки у вашому будинку і опишіть наслідки за порушення цих правил.

Перебільшення і брехню заради брехні

Якщо дитина бреше не для того, щоб уникнути неприємностей, можливо, вам потрібно буде докласти трохи зусиль, щоб дізнатися, що відбувається насправді. Спробуйте почати так: «Я помітила, що ти часто брешеш про речі, якими для мене особисто здаються дивними. Наприклад, коли я запитала у тебе, де телефон, ти відповів, що не знаєш, і в тебе його немає. Потім я знайшла його в тебе в кімнаті. У тебе б не було неприємностей, якби ти сказав правду. Ти можеш пояснити, чому ти збрехав? »

Якщо ж ваша дитина перебільшує, при розповіді тієї чи іншої історії, ви можете запитати наступне: «Мені було цікаво слухати твою історію, але потім мені здалося, що ти почав додавати речі, які насправді не відбувалися. Ти можеш мені пояснити, чому ти вирішив так зробити? »

Звичайно ж, дитина може не дати вам тлумачного відповіді на ці питання. Деякі підлітки просто знизують плечима, і це з їхньої точки зору буде найкращою відповіддю. Але, вказуючи на брехню без читання моралі та лекцій, ви даєте дитині зрозуміти, що обман не допоможе йому отримати те, що він хоче. Таким чином, ви також даєте дитині зрозуміти, що ви знаєте, що він був нечесний з вами.

Діти часто не розуміють, який біль може заподіяти брехня. Але ви повинні донести до них те, що навіть якщо вони не знають, це дає їм право брехати. Батькам слід почати розмову з дитиною про правду і брехню, і з’ясувати, чому дитина вирішила обманювати їх. І пам’ятайте, що вам потрібно сконцентруватися на проблемі, яку намагається вирішити дитина, а не на читанні нотацій з приводу брехні. Можливо, вам не вдасться примусити дитину припинити цю щоденну брехню, але ви дасте йому зрозуміти, що існують інші способи вирішення проблеми.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.