Якщо дитина вживає нецензурні слова: рекомендації батькам

Не поспішайте хапатися за «мило», якщо ваша дитина вживає «брудні» слова. Але як же слід поводитися, якщо висловлювання сина або дочки викликають шок?

Дитина і лайки

 • Ви: «Чому ти не зробив (а) уроки?»
 • Ваша дитина: «Ненавиджу цю *** школу. Не виношу *** вчителя, він *** ».
 • Ви: «Не смій зі мною так розмовляти!»
 • Ваша дитина: «Чому? Ти ж теж лаєшся ».
 • Стоп. Цю сцену потрібно негайно припинити. Ви бачите, чого домагається ваша дитина? Він намагається спровокувати вас на сварку. Коли дитина вживає лайливу або нецензурну лексику, для батьків головне — зберегти самоконтроль і не піддатися спокусі відповісти на його провокацію. У подібній ситуації мамі чи батькові слід сказати: «Ми зараз говоримо не про мене, а про тебе. Чому ти не зробив уроки? Я забороняю тобі користуватися мобільним телефоном до тих пір, поки ти не зробиш уроки ». Після цього слід розвернутися і піти, не вступаючи в обговорення, даючи зрозуміти, що розмову закінчено.

  Якщо дитина говорить: «Ну і плювати», ви не повинні здавати позиції. Скажіть: «Твоя справа. Можеш плювати, скільки хочеш, але ти не будеш користуватися мобільним, поки не зробиш уроки ». Не варто вступати з дитиною в сперечання в спробі утвердити свою владу і батьківське право. Трохи пізніше, коли дитина заспокоїться, можете покарати його за вживання нецензурних слів. Батьки повинні вміти розпізнати, коли дитина вживає лайливі слова, щоб дати вихід емоціям, а коли він робить це навмисно, щоб викликати роздратування у дорослих або зачепити їх. Покарання залежить від того, чому і з якою метою дитина використовує мат і лайки.

  Пояснення: якщо дитина лається матом на вашу адресу, він хоче заподіяти вам біль, вивести вас з рівноваги, пробити пролом у вашому самоконтролі, або спровокувати вас на скандал. У кожній сім’ї повинні бути чіткі правила щодо вживання лайливих слів, яких повинні дотримуватися всі, і, перш за все, самі дорослі.

  Безумовно, має значення, на кого спрямований потік лайки: просто в простір (наприклад, дитина спіткнувся чи забився, і у нього вирвалося лайку), або на адресу конкретної людини, матері або батька. Але в будь-якому випадку цей інцидент не повинен залишатися непоміченим. Нерідко діти починають вживати «непристойні» слова, щоб дати вихід емоціям — гніву, роздратування, образу. Вони можуть відповісти вам нецензурною лайкою, якщо ви намагаєтеся примусити їх зробити щось нецікаве, наприклад, прибрати в кімнаті або помити посуд.

  Батьки повинні розуміти, що вживання лайливих слів — це дуже незрілий спосіб вираження негативних емоцій. Коли дитина охолоне і заспокоїться, потрібно втовкмачити йому, що лайка не тільки не вирішить його проблем, а лише додасть, адже згодом їм доведеться мати справу з наслідками своєї нестриманості, покаранням за яку може бути заборону на відеоігри або позбавлення кишенькових грошей.

  Образи не мають виправдання

  У цьому питанні батькам слід проявити суворість і не «спускати справу на гальмах»: дитина повинна знати, що його погану поведінку не залишиться безкарним. Лайлива тирада на адресу матері, батька, брата, сестри або будь-якого іншого члена сім’ї — це не окрема фраза, яка зірвалася у дитини, коли він обпікся, впав або засмучений. Це словесне напад на іншу людину, яке зазвичай паралізує і деморалізує співрозмовника.

  Різницю між лайкою і лайкою, образою, можна продемонструвати на вже згаданому прикладі: «Ненавиджу цю *** школу. Не виношу *** вчителя, він *** ». Це лайка. Якби дитина відповів: «Іди ****, це не твоє діло!», Це було б уже лайкою, яку не можна терпіти. Коли діти вживають нецензурні слова (особливо слова з сексуальним підтекстом) на адресу близьких, це образа, а не просто лайка.

  Нецензурні образи не просто непристойні, вони принижують і травмують співрозмовника, тому і реагувати на них потрібно точно так само, як і на будь-яке інше образлива поведінка. Коли дитина ображає свого брата чи сестру нецензурними словами, це слід негайно припинити, тому що борг батьків — захищати дітей від подібних нападок, навіть якщо вони виходять від іншої дитини.

  Не бійтеся «перестаратися» — дитина повинна зрозуміти, що така поведінка неприпустима. Посадіть його під домашній арешт на добу, позбавите його комп’ютера або відеоігор, забороніть ходити в спортивну секцію протягом тижня. Не дозволяйте дитині маніпулювати вами, не піддавайтеся на його вмовляння, що «йому обов’язково треба туди піти», «перевірити електронну пошту» і так далі. Він повинен усвідомити, що грабований немає виправдання, і покарання буде серйозним.

  Нічого страшно не трапиться, якщо дитина пропустить одне-два заняття в секції або зайвий раз залишиться вдома. Ще один ефективний метод покарання — позбавлення привілеїв, наприклад, заборона на використання мобільного телефону або іншої електроніки. Наприклад, ви можете сказати дитині: «Я забираю твою відео-приставку і даю тобі сорок вісім годин випробувального терміну — якщо протягом цього часу не будеш вживати лайливі слова, отримаєш її назад». Кожного разу, коли дитина використовує лайливе слово, випробувальний термін зміщується ще на деякий час (якщо він вжив лайку 6:00 опісля після відліку часу, термін продовжується на ці 6:00).

  Також попросіть дитину подумати над своєю поведінкою, в письмовій формі вибачитися перед тим, кого він образив, і пообіцяти, що це не повториться. Таке матеріальне, «задокументований» свідоцтво допоможе дитині в майбутньому стримувати порив спожити лайливі слова.

  Якщо дитина маленька

  Як правило, основна причина вживання дитиною мату — бажання привернути до себе увагу батьків. Але діти двох-п’яти років лаються неусвідомлено. Мовне наслідування властиво молодшому віку нарівні з іншими видами діяльності. Тільки після п’яти років основною мотивацією дитини стає бунт проти того «як прийнято»: він вживає матюки свідомо, розуміючи, що цього робити не можна.

  Якщо ваш трирічний малюк вживає нецензурні слова, можливо, вам варто звернути увагу на себе? Батьки повинні постаратися, щоб лайки взагалі не звучали в присутності дитини з самого його народження, адже нерідко діти навіть не знають значення слів, які вживають. У цьому випадку варто спокійно пояснити значення слова, доступно розповісти йому, що це слово лайливе, і говорять його, коли хочуть когось образити. Якщо ж лайку послужило просто виходом агресії, необхідно навчити малюка проявляти негативні емоції без грубих слів. Не можна просто заборонити лаятися матом, нічим не мотивуючи. Заборона породжує бунт і не дає позитивного результату.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.