Як знизити тиск?

Сьогодні все рідше можна зустріти абсолютно здорової людини, і ознаки захворювань і розладів, які раніше вважалися «віковими», проявляються у все більш юному віці. До подібних проблем відноситься систематичне підвищення артеріального тиску, яке в підсумку призводить до хронічної гіпертонії.

Про тиск

Для початку з’ясуємо, що таке кров’яний тиск, яким воно має бути в нормі і про що свідчить його підвищення. Показники кров’яного тиску залежать від об’єму крові в серцево-судинної системи, сили роботи серця і тонусу судин — ці характеристики і визначають рівень тиску, і зміна будь-якої з них негайно позначається на стані організму. При цьому значення норми суто індивідуально, залежить від безлічі факторів (вік, вага, рівень фізичної підготовки) і визначається в приватному порядку, проте в середньому безпечним рівнем тиску вважається 150/90 мм. ртутного стовпа.

Як таке підвищення тиску не є тривожним симптомом — це тимчасова реакція організму на зміну зовнішніх умов, стрес, навантаження, напруга. Якщо ж подібне відбувається систематично і приносить значні незручності, варто задуматися про те, як знизити тиск.

Нерідко підвищення кров’яного тиску відбувається безсимптомно, не приносячи хворому ніяких незручностей, однак частіше супроводжується запамороченнями, утрудненим диханням, м’язовими болями, неприємними відчуттями в області грудей. Ці симптоми свідчать про порушення кровообігу, і при їх появі слід якомога швидше обстежитися, виявити їх справжні причини і приступити до лікування.

Як знизити тиск без таблеток

При появі перших симптомів і виявленні підвищеного тиску варто для початку переглянути свій стиль життя і раціон. Нервове напруження і неправильне харчування — базові причини порушень роботи серця і судин, тому, щоб довгостроково знизити артеріальний тиск, необхідно постаратися уникати стресів, дотримуватися режиму сну, рухової активності та харчування, відмовитися від куріння, обмежити вживання алкоголю, а також солоних і жирних страв , які негативно впливають на стан кровоносної системи в цілому.

При незначному відхиленні від норми є можливість знизити тиск без ліків. Існує цілий ряд продуктів, вживання яких допомагає знизити високий тиск. Незамінним у справі стабілізації тиску є зелений чай, властивості якого сприяють запобіганню атеросклерозу, і, отже, нормалізують стан судин і насичення тканин кров’ю. До знижує тиск продуктам також можна віднести волоські горіхи, ягоди, часник, грейпфрут, овочеві соки. У раціон слід також додати продукти, що містять калій (банани) і кальцій (молоко), або відповідні харчові добавки — ці мінерали також допомагають стабілізувати тиск.

Народна медицина

Крім того, можна знизити тиск народними засобами — наприклад, відварами лікарських трав. Тиску спричиняють настій валеріани, лляного насіння, пустирника, глоду, шипшини, календули, деревію. У продажу також є спеціально приготовані збори з різних видів лікарських рослин, які сприяють нормалізації роботи кровоносної системи. Ці кошти в комплексі також ефективні для зниження внутрішньочерепного тиску.

Для профілактики підвищення тиску застосовуються часникові компреси (товчений часник заливається окропом, настоюється близько восьми годин і використовується для змочування компресів, які ставляться на лоб, суглоби, ступні і долоні), ванни на основі трав’яних відварів (листя берези, меліси, звіробою , м’яти, деревію). Швидкому зниження тиску сприяють також оцтові компреси. Компреси і ванни варто застосовувати не частіше, ніж раз в два дні. Будьте уважні з вибором температурного режиму і концентрації — занадто гаряча вода буде навпаки сприяти підвищенню тиску, а концентрований відвар часнику або розчин оцту можуть викликати опіки.

Крім того, при незначному підвищенні тиску є сенс спробувати масаж, впливаючи на акупунктурні точки. Так, ефективним вважається масаж зони шиї — в районі лінії від мочки вуха до середини ключиці — легкими погладжуваннями кінчиків пальців, легкий масаж голови в районі скронь.

Медикаментозне лікування

Вищеперелічені методи спрямовані на систематичне зниження тиску, діють поступово або короткочасно. Але зустрічаються критичні ситуації, коли потрібно понизити тиск швидко і ефективно — в таких випадках зазвичай вдаються до медикаментозного лікування. Можна виділити кілька груп лікарських препаратів, що сприяють зниженню тиску — в основному, це сечогінні (фуросемід, гіпотазіт), судинорозширювальні (пропранолол, фентоламін) і знижують спазм (каптоприл, аналопріл) препарати. Перед початком застосування таблеток для зниження артеріального тиску, насамперед, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Нерідко при лікуванні гіпертонії виникає питання, як знизити нижню тиск — при відносній стабілізації верхнього (систолічного) тиску в ході лікування не спостерігається зниження нижнього (діастолічного) тиску. Перш за все, слід запастися терпінням — дотримання всіх рекомендацій та приписів, стабільний прийом лікарських препаратів і необхідні зміни в способі життя поступово допоможуть знизити і цей показник. Однак, якщо нижній тиск залишається тривожно високим протягом тривалого часу, слід додатково проконсультуватися з лікарем для правильної діагностики та виявлення причин проблеми.

Вагітність і високий тиск

Часто також спостерігається особливо тривожне явище — підвищення тиску при вагітності, стабілізація якого викликає масу питань у силу специфічного стану та підвищення ризиків. В цілому, у разі вагітності застосовні загальні рекомендації щодо режиму сну, активності та харчування, при відсутності протипоказань можливо також застосування народних засобів — відварів, журавлинного чаю, натуральних соків. В деяких випадках можливе лікування лікарськими препаратами (наприклад, допегит) — але виключно після консультації з лікарем!

Отже, існує безліч способів профілактики та боротьби з підвищеним тиском, і кожен може вибрати відповідний метод відповідно до симптомами та ступенем вираженості захворювання. При цьому слід пам’ятати, що самолікування слід звести до мінімуму, і, вибравши для себе метод пониження тиску, попередньо проконсультуватися з кваліфікованим фахівцем. Разом з тим, рекомендації щодо здорового способу життя, зниження стресу, дотримання режиму сну та фізичної активності, складання правильного раціону харчування і відмова від згубних звичок сприяють стабілізації всіх процесів організму, позитивно позначаючись на діяльності більшості органів і систем.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.