Як збільшити шанси на запліднення: з чого почати

Багатьох дуже дратує, коли хто -то сторонній втручається у ваші особисті справи і радить, що і як вам потрібно робити, вчить жити. Кому подобається слухати поблажливі і засуджують голоси, які радять позбутися шкідливих звичок і пороків? Правда, іноді ми все ж змушені визнати, що ці огидні голоси праві, особливо якщо нагородою за відмову від шкідливої звички є поява нового життя. Безпліддя може бути наслідком цілого ряду проблем, як по чоловічій, так і по жіночій лінії, але, незалежно від діагнозу, слід зберігати оптимізм і вести здоровий спосіб життя — це безперечно підвищить ваші шанси на зачаття. Зрештою, відмова від цигарок чи алкоголю — невелика плата за можливість стати матір’ю або батьком.

Безпліддя — це ще не вирок. Між здатністю і нездатністю народити дитину існує безліч градацій — відтінки сірого між чорним і білим. За даними досліджень, у середньостатистичної молодої і здорової пари шанси на зачаття складають всього 25%. Звичайно, ця статистика бере до уваги зачаття з однієї спроби, і здорова пара в кінцевому підсумку завагітніє — наполегливість і багато сексу дадуть результат. Але якщо пройшов рік, а вам все ще не повезло, можна припустити, що щось не так. Перше, що вам потрібно дізнатися, — в кому причина, у вас або вашого партнера. На щастя, ми живемо в епоху, коли жінка автоматично не вважається винуватцем безпліддя пари. І перший крок — спільний візит в центр лікування безпліддя і планування вагітності. Лікар або фахівець відповідного профілю призначає серію діагностичних процедур, аналізів та обстежень, спрямованих на визначення причини проблеми. Потім проводиться ще ряд консультацій, які допоможуть остаточно визначити проблему і намітити курс лікування (або корекції).

Перш за все, лікар вивчає медичні карти обох партнерів, звертаючи особливу увагу на попередні вагітності у жінки (якщо такі були), регулярність її менструального циклу, наявність інфекцій, перенесені операцій та інші важливі чинники, які можуть вплинути на репродуктивне здоров’я. У чоловіків, як правило, перевіряють рухливість, якість і кількість сперматозоїдів (так звана «спермограма»), встановлюють факт травми яєчок, аналізують екологічний вплив токсинів і будь перенесені в минулому операції. Наступні кроки діагностики: аналіз сечі в трьох порціях, мікроскопічне дослідження секрету передміхурової залози, аналіз на статеві інфекції методом ДНК діагностики, аналіз крові на гормони (ФСГ, ЛГ, пролактин, тестостерон), УЗД.

Статистика показує, що, практично в половині випадків безпліддя в сім’ї, «винуватцем» є чоловік. Але так як часом єдиною ознакою є неможливість зачаття, а в основному захворювання протікає безсимптомно, створюється помилкове враження, що чоловіче безпліддя зустрічається набагато рідше, ніж жіноче. При цьому в 10% випадків існує ймовірність того, що обидва партнери безплідні, а ще в 10% причину безпліддя встановити не вдається. Цікаво, що останнім часом випадки чоловічого безпліддя почастішали, і багато вчених припускають, що винне в цьому забруднення навколишнього середовища.

Коли діагностика закінчена, лікар може визначити причину безпліддя. Це може бути гормональний дисбаланс, аномалії репродуктивних органів і вік у жінок, низька кількість і мала рухливість сперматозоїдів або пошкодження яєчок, що може привести до азооспермії (відсутність сперматозоїдів у спермі) у чоловіків. Тим не менш, в деяких випадках причини безпліддя залишаються нез’ясованими. У рідкісних випадках через анатомічних аномалій, вроджених або виникли в результаті травми, безпліддя неминуче. Але вірно також і те, що багато жінок цілком можуть підвищити свої шанси на зачаття.

Способи підвищення ймовірності зачаття

Є кілька способів підвищити вірогідність зачаття, але для цього доведеться відмовитися від деяких маленьких радостей життя. Звичайно, ці зміни не повинні бути постійними — досить змінити спосіб життя на час планування вагітності і виношування дитини. Тільки від вас залежить, чи будете ви вести здоровий спосіб життя після народження дитини, але деякі з цих змін пішли б вам на користь у всіх відносинах.

перше, ви повинні переглянути раціон харчування, адже надлишкова вага і неправильне харчування знижує ймовірність настання вагітності. Ваш раціон обов’язково повинен бути збалансованим і містити вуглеводи (рис, макарони, хліб і картопля), білки (м’ясо, яйця і риба) і клітковину (фрукти й овочі). Жири також необхідні, але в помірній кількості. Також стежте за тим, щоб вибирати «правильні» жири: оливкова олія, масло з виноградних кісточок або ріпаку (каноли). Вони не тільки не містять холестерину, але і роблять благотворний вплив на організм, наприклад, знижують рівень «шкідливого» холестерину в крові. Все, що ви читали про користь фолієвої кислоти для тих, хто планує вагітність, — досконала правда. Відмінне джерело фолієвої кислоти — листові зелені овочі та зернових.

Заняття фітнесом і фізичні навантаження корисні, але вони повинні бути помірними, так як фізичні перевантаження можуть призвести до порушень менструального циклу, і всі ваші старання підуть прахом. Це відноситься і до чоловіка, так як при інтенсивних фізичних навантаженнях підвищується температура яєчок, що може призвести до зменшення утворення сперми (спермогенез).

Від чого слід відмовитися

З того самого дня, як ви вирішуєте завагітніти, куріння і алкоголь повинні стати для вас табу до народження дитини (або припинення лактації, якщо ви збираєтеся годувати дитину грудьми). У жінок і чоловіків, які курять, вживають алкоголь або приймають наркотики, часто порушена функція репродуктивної системи, а жінки ще й схильні до підвищеного ризику викидня. Деякі лікарі допускають досить обмежене споживання легкого алкоголю в період планування вагітності і виношування дитини, але так як вчасно зупинитися важко, краще повністю відмовитися від спиртного. Насправді порушити режим утримання дуже легко, особливо якщо спроби завагітніти залишаються безуспішними, — рука сама тягнеться за сигаретою або келихом. Це справжнє випробування для пари, перевірка міцності відносин та впевненості у партнері. Подумайте про те, щоб замінити звичний фітнес-режим заняттями йогою і медитацією. Це дозволить вам залишатися фізично активною (помірно), спокійною і розслабленою. Все це сприяють зачаттю.

Лікування чоловічого безпліддя полягає в усуненні запальних процесів у статевих органах. До дієвим методів відносяться нормалізація способу життя, заняття спортом, повноцінне білкове харчування, прийом гормональних препаратів та препаратів, що підсилюють кровопостачання статевих органів і курс вітамінотерапії.

Ось лише деякі способи підвищення ймовірності зачаття, якими ви можете скористатися прямо зараз. Але якщо нормалізації способу життя недостатньо, звертайтеся за медичною допомогою. Головне — не вважайте себе винуватою або ненормальною через те, що у вас виникли проблеми з зачаттям. Завагітніти зовсім не так просто, як можна подумати, тому зберігайте спокій, оптимізм — і у вас все вийде.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.