Як зберегти зір під час вагітності: увага до деталей

Якщо у вагітної жінки існують проблеми із зором, то це означає, що вона вимагає особливо уважного спостереження офтальмолога, оскільки під впливом різних гормональних змін, раннього або пізнього токсикозу вагітності зір завжди може змінитися в гіршу сторону. Але іноді трапляється і навпаки — зір під час вагітності поліпшується.

Що відбуваєтья із зором під час вагітності

Гормональна перебудова під час вагітності зачіпає роботу всіх органів і тканин, в тому числі і органу зору. Ознаками порушення зору можуть бути погіршення бачення віддалених предметів, миготіння «мушок» перед очима. Іноді стає дуже чутливою кон’юнктива очей, і жінки, які роками носили до вагітності контактні лінзи, під час вагітності носити їх не можуть. Ці ознаки можуть виникнути в будь-якому періоді вагітності, вони не завжди означають якісь серйозні порушення зору, тим не менше, розібратися в цьому може тільки офтальмолог.

У будь-якому випадку під час вагітності рекомендується двічі відвідати офтальмолога: на початку і в самому кінці — перед пологами. Особливо актуально це для жінок, які страждають на короткозорість високого ступеня. Очне яблуко у них збільшується в розмірі, сітківка (тонкий шар нервової тканини, розташований з внутрішньої сторони задньої частини очного яблука — саме тут відбувається сприйняття зображення і його передача в головний мозок) розтягується, при напрузі під час пологів може відбутися її відшарування, що призведе до втрати зору. У розтягнутій сітківці відбувається порушення обмінних процесів (дистрофія), яке сприяє ще більшому її витончення. Будь-яке захворювання сітківки суттєво впливає на зір.

Відшарування сітківки — це важке ускладнення, яке може статися при високих фізичних навантаженнях, в тому числі під час пологів. Тому жінкам з високим ступенем короткозорості часто рекомендується проводити кесарів розтин. Ознаки відшарування сітківки: спотворюються контури предметів, з’являється пелена або темна пляма перед очима, яке не переміщається при перекладі погляду.

Дистрофія сітківки може виникнути також при цукровому діабеті, порушенні мозкового кровообігу, серцево-судинних захворюваннях.

Під час профілактичного огляду офтальмолог виявляє у вагітної жінки наявність короткозорості і її ступінь, дивиться на стан кровоносних судин очного дна, виявляє наявність відшарувань і розтягувань сітківки.

Що потрібно робити, щоб зберегти зір під час вагітності

Насамперед, потрібно регулярно відвідувати офтальмолога і виконувати всі його рекомендації. Якщо короткозорість невелика і офтальмолог не виявив при огляді очного дна змін, то підготуватися до високих навантажень під час пологів можна за допомогою спеціальних фізичних вправ. Перш за все, необхідно пройти школу материнства, навчитися правильно дихати і тужитися під час пологів. Це дуже важливо для збереження зору, адже всі зусилля жінки повинні бути спрямовані не вгору, на голову, а вниз, на вигнання дитини з родових шляхів. Якщо жінка неправильно тужиться, то напруга йде в голову, до неї приливає кров, у тому числі до кровоносних судин в області очного дна, що може викликати їх розрив і крововилив.

Крім того, необхідно робити і спеціальні вправи для очей, які можуть попередити поширення короткозорості. Наприклад, таке: на вікні у своїй кімнаті наклеїти на склі невеликий, менше сантиметра в діаметрі, гурток з яскравого кольорового паперу і використовувати його для проведення спеціальних вправ кілька разів в день. Виконується вправа так: на відстані близько 30 см від наклеєного гуртка закрити одне око рукою, а іншим дивитися по черзі то на гурток, то на якийсь предмет за вікном, що знаходиться якнайдалі; потім проробити таке ж вправу з другим оком.

Але якщо короткозорість прогресує і на очному дні є зміни, то офтальмолог може запропонувати жінці з короткозорістю, яка планує вагітність, лазерну корекцію зору. Це процедура вимагає спеціального обладнання, але для пацієнта вона не є травматичною, оскільки проводиться швидко і безболісно в умовах поліклініки. Під дією лазерного променя сітківка ока зміцнюється і стає менш схильною розтягування і відшарування. У деяких випадках після такої операції жінці з вираженою короткозорістю дозволяють проведення природних пологів замість кесаревого розтину. Лазерну корекцію зору краще зробити до вагітності, так як під час вагітності перешкодою для її проведення може стати знеболювання — це не завжди нешкідливо для вагітної жінки.

Вагітність — це час, коли жінці потрібно особливо стежити за своїм здоров’ям, у тому числі за зором.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.