Як захистити дитину від нападок однолітків: поради батькам

Це справжня катування — бути об’єктом нападок однолітків. Багато з нас знають про це не з чуток — когось дражнили в садочку, у когось ховали речі в молодшій школі, а хтось постраждав вже в підлітковому віці. Ви давно виросли і стали мамою, і тепер вас приводить в жах думка про те, що вашу дитину може очікувати та ж доля.

Неважливо через що засмучений дитина — у нього відібрали іграшку, одноліток виявився встати з ним в пару, його не приймають в гру, подруга не запросила на день народження, приятель розбив йому ніс, однокласники дражнять … Дитина переживає будь-яке з цих пригод болісно, йому необхідні підтримка і рада батьків. Чому однолітки не злюбили саме його? Як поводитися в такій ситуації батькам? Як запобігти розчарування і біль найдорожчої людини? Чи потрібно вчити чи дитини давати здачі або самим захищати його? Може бути, насмішки і нападки однолітків — це невід’ємна частина дорослішання, свого роду обряд посвячення, через який проходять всі діти?

Чомусь прийнято вважати, що батьки піднімають занадто багато шуму навколо цього явища — подумаєш, дитину кривдять, нічого страшного, діти самі розберуться. Але психологи попереджають, що це дуже небезпечна помилка.

Виявляється, навіть у вісімдесят років ми пам’ятаємо всі знущання і нападки, яким піддавалися в ранньому дитинстві, імена наших кривдників і ім’я того, хто захищав нас. Відлуння болю, пережитої в дитинстві, ми відчуваємо протягом всього життя. На щастя, сьогодні в нашому розпорядженні є інформація, яка дозволить припинити знущання та нападки однолітків, так чому б нею не скористатися?

Як зрозуміти, ображають дитини в школі чи садочку

Не чекайте, що дитина підійде до вас і скаже: «Мене дратують і ображають в школі, інші діти обзивають мене нехорошими словами і забирають мої речі». Далеко не всі діти можуть і хочуть розповідати батькам про свої проблеми, і чим старша дитина, тим менша ймовірність, що він поскаржиться батькам на те, що відбувається. Якщо він нічого сам не розповідає — слід постежити за ним.

Батьків має насторожити будь-яка зміна в поведінці дитини. Якщо дитина поводиться незвично (наприклад, став потайливий і задумливим), можливо, це реакція на переслідування однолітків.

Батькам слід придивитися до дитини, якщо він хоче йти в дитячий садок або школу, уникає великого скупчення людей, повертається із занять пригніченим, плаче без очевидної причини і рідко розповідає про те, що відбувається в дитячому садку (школі). Якщо це відбувається часто, швидше за все, у нього не складаються стосунки з однолітками, і батькам варто втрутитися.

Крім того, батьки повинні звернути увагу, чи немає на тілі дитини синців, саден і подряпин. Нерідко діти, які зазнають принижень і переслідувань, шкодять собі. Членоушкодження також може бути ознакою вчиненого над дитиною насильства. Якщо хлопчик боїться йти в туалет, це часто говорить про те, що в школі чи садочку його дражнять «блакитним», сміються над його пенісом або знущаються якось інакше. Так як з ванної є всього один вихід, це ідеальне місце, щоб дражнити інших дітей, влаштовувати «темну». Коли хлопчик цілий день терпить і не йде в туалет, у нього можуть виникнути серйозні захворювання шлунково-кишкового тракту. Поспостерігайте за дитиною: якщо, повернувшись додому зі школи або садочка, він відразу біжить в туалет, це може бути ознакою переслідування і знущань однолітків або старших хлопців.

Якщо дитина поводиться незвично — у чому б це не виявлялося — в першу чергу слід подумати про те, чи не кривдять чи його інші діти в школі чи садочку. Навіть якщо знущання не супроводжуються фізичним насильством, дитина все одно отримує сильну травму, яка може вплинути на все його подальше життя, якщо батьки (або інші дорослі) своєчасно не втрутяться.

Що робити, якщо дитина скаржиться, що його ображають інші діти

Якщо дитина скаржиться, що інші діти його кривдять, дражнять або не хочуть з ним грати, дайте йому висловитися. Ні в якому разі не зупиняйте його, не кажіть: «Напевно, ти сам винен, не можуть же вони приставати до тебе просто так». Це помилка, яку здійснюють багато батьків. Не думайте, що дитина сам винен у тому, що його ображають, і вже тим більше не намагайтеся вселити цю думку йому. Знущання рідко мають причину або логічне пояснення, і для дитини неважливо, чому його кривдять — для нього важливо, що це відбувається з ним.

Уважно вислухайте дитину, не засуджуючи його заздалегідь за гіпотетичне погану поведінку. Дайте йому виговоритися. Не намагайтеся негайно вирішити проблему або заявити, що жодної проблеми немає. Розпитайте дитину, що трапилося, чому сталося так його зачепило і образило. Постарайтеся якомога більше дізнатися про кривдника (або кривдників) вашого сина або дочки: хто він, чи давно вони знайомі, в яких вони стосунках.

Не потрібно поспішати засуджувати кривдника і вигукувати: «Ах, який це поганий хлопчисько (дівчисько)!», адже ви знаєте тільки одну версію подій. Швидше за все, дитина не чекає від вас бурхливої реакції, обурення й люті, не розраховує, що ви негайно кинетеся розбиратися з його кривдником. Йому просто потрібно знати, що ви завжди його вислухаєте і що його життя для вас важлива. Коли дитина закінчить розповідь, ви можете зробити наступний крок, залежно від того, чи потрібно ваше втручання, чи ні.

Якщо батьки занадто бурхливо відреагують на розповідь дитини, почнуть обурюватися або кинуться мстити кривдникові, дитина може стушуватися і піти в себе. У більшості випадків дитина може впоратися з кривдниками без втручання дорослих (батьки не повинні втручатися безпосередньо, а тільки допомогти порадою), і якщо мама буде невідступно супроводжувати його на дитячий майданчик або в садок, це навряд чи допоможе налагодити стосунки з однолітками. І більше на його відвертість вам розраховувати не доведеться.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.