Як встановити Linux?

Для того щоб встановити Linux, в першу чергу, треба вставити диск з програмою в комп’ютер і перезавантажити його, щоб запустити завантаження з диска. У разі установки на Windows, запустити диск можна без перезавантаження.

Буває що в комп’ютер вже введені настройки для завантаження, але якщо вона не відбувається, вам слід зайти в налаштування Bios після перезавантаження. Їх можна викликати при натисканні клавіш Delete або F11.

Потім знаходите розділ Advanced BIOS Settings і заходите в нього, попередньо вказавши на нього курсором і натиснувши Enter. Після виберіть у параметрах «Boot Sequence» або «1st boot device» і змініть їх значення за допомогою кнопок «PageUp» і «PageDown». Місце першого завантажувального пристрою повинен займати CD-ROM. Для виходу з розділу натисніть Esc, а з Bios — F10. Якщо комп’ютер запросить підтвердження, погоджуємося за допомогою клавіші Yes.

Найважливішим моментом в установці Linux є підготовка дискового простору. При установці Linux на Windows будьте уважні, вони не повинні перебувати на одному жорсткому диску, так як використовують різні файлові системи. Якщо ж раніше на вашому пристрої не було ніяких операційних систем, то не виникне ніяких питань.

На початковому етапі вам буде запропоновано вибрати жорсткий диск і розділ для установки ОС. При наявності вільного диска можете довірити цей процес програмі. В іншому випадку створіть розділ самостійно.

Для цього знадобитися виділити представлений прямокутник у вікні і натиснути на кнопку «Створити». Далі ви повинні будете задати необхідний розмір — близько 2Гб і тип розділу — ext2.

Багато фахівців радять створювати 2 розділу. Перший — для системних файлів, а другий — для робітників.

Не забудьте також створити Swap розділ для вмісту оперативної пам’яті комп’ютера, його розмір повинен приблизно дорівнювати половині самої пам’яті.

Далі програма запросить дозвіл форматування розділів, ви погоджуєтеся.

Після виконання вищеперелічених вказівок, залишиться тільки, поступово пересуваючись по завантажувачу ввести свої дані: ім’я, пароль, часовий пояс і далі.

У середовищі систем Linux великою популярністю користуються такі дистрибутиви, як: Linux Mint, Linux Ubuntu, Linux Mandriva, Linux Alt. Як встановити Linux Mint і його побратимів? Різниці, крім зовнішнього інтерфейсу, між установками цих операційних систем немає. Всі дії виконуються покроково за допомогою завантажувача. Тільки в кінці установки слід вийняти диск і перезавантажити комп’ютер.

Вище ми розглянули варіант установки з CD диска, але що робити, якщо CD ROM відсутній і як встановити Linux з флешки.

Нам знадобитися будь-яка ОС і флеш карта загальним обсягом не менше розміру дистрибутива (близько 4 Гб).

Потім нам треба буде скачати софт під назвою Unetbootin і встановити його на робочий стіл. Після появи ярлика на робочому столі натискаємо на нього правою кнопкою мишки і вибираємо «Властивості». У віконці, що з’явилося виберете вкладку «Permissions» і в «Executive» ставимо галочку. Можете закрити це вікно.

Для продовження вставте USB носій в порт, а потім запустіть саму програму Unetbootin. Вона запросить у вас пароль, введіть будь-який на свій розсуд і тільки тоді відбудеться запуск. Виберете необхідний дистрибутив, наприклад, ви хочете встановити Linux Mandriva, і внесіть його дані (версія, видання). От і все. Завантаження почалася. По її завершенні перезавантажте комп’ютер і можете використовувати флешку для установки.

Багато людей задаються питанням: чи можна встановити Linux на ноутбук? Звичайно ж так! Немає ніякої різниці, де буде стояти ваш дистрибутив, головне, щоб вам було зручно ним користуватися. Існує думка, що тільки платні ОС добре справляються з ноутбуками. Але зараз можна майже на 100% стверджувати, що якщо ви встановите Linux Ubuntu, він також чудово захопить ваше обладнання. Тільки слід врахувати, що всі сучасні комп’ютери в основному використовують вінду і при покупці надають диски з драйверами тільки до нього. Тому вам доведеться, трохи напружитися, перед тим як встановити те, що вам краще.

Як встановлювати програми на Linux

Для установки програм вам слід відкрити основне меню операційної системи і вибрати розділ «Установка та видалення програм».

Після чого запроситься пароль підтвердження. Введіть його і натисніть ОК.

З’явиться вікно для роботи з установкою і видаленням програм. У лівій частині вікна виберете необхідну категорію необхідної програми. Далі з’явиться список встановлених раніше і можливих для установки програм.

Щоб не заплутатися, слід відфільтрувати вже встановлений софт. Для цього в з правого боку списку відзначте галочкою «Не встановлено».

Після того, як ви виберете доступні до установки програми, в правій частині вікна з’явиться список пакетів, з яких виберете необхідні для установки.

Далі ОС попросить дозволу для установки додаткових компонентів. Краще погодитися, в іншому випадку, при їх відсутності програма може і не запрацювати.

По закінченню натискаємо на «Застосувати» і установка обраних вами програм почнеться автоматично.

Як встановити драйвера в Linux

Для максимальної зручності користувачів, розробники Linux спрощують використання своїх операційних систем. Також це стосується і установки драйверів.

У багатьох дистрибутивах сам процес установки доведений до автоматизації. Він полягає з взяття спеціальних пакетів:

 • Для red hat — це rpm
 • Для debian — deb.
 • А в Ubuntu і openSuse весь процес відбувається через панель управління пакетами. Тобто всі необхідні пакети автоматично завантажуються і встановлюються на ваш комп’ютер.

  Існує також можливість установки драйверів через исходники. Якщо вам підходить тільки цей варіант, значить ваші драйвера архівовані і знаходяться у форматі tar.bz, tar.bz2, або tar.gz. Не варто впадати в паніку, їх легко можна розпакувати звичайним архіватором.

  Щоб вам було зручніше, після розпакування програми, перейдіть в директорію для компіляції.

  Для цього в терміналі необхідно ввести cd шлях і назву вашої програми. Наприклад: cd install / (назва програми) /

  Після чого запуститься утиліта для подальшої установки. Для подальшої компіляції та установки необхідно ввести певні позначення:

  sudo make (компіляція) sudo make install (установка).

  При роботі з операційною системою Linux ви повинні усвідомити, що вона сильно відрізняється від Windows. І незалежно від того, яку версію ви вирішите встановити — Alt Linux або ж будь-яку іншу, провести знайомство з нею доведеться в будь-якому випадку. Адже багато хто при переході на неї після Windows лінуються і не хочуть освоювати нові вершини. І лише після повного ознайомлення, ви зможете легко порівняти і вирішити на якій операційній системі, все ж варто зупинитися: Linux або Windows.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Програмне забезпечення. Додайте в закладки постійне посилання.