Як впоратися з горем втрати і жити далі: не можна займатися саморуйнуванням

Після втрати когось або чогось дуже дорогого ви можете відчувати найрізноманітніші емоції; шок, гнів і почуття провини — тільки деякі з них. Іноді може здаватися, що смуток ніколи вас не відпустить. Хоча ці емоції можуть бути страшними і приголомшуючими, це нормальна реакція на втрату. Прийняття їх — природний етап переживання горя, і щоб зцілити душу, потрібно дозволити собі відчувати цю біль.

Немає правильного чи неправильного способу переживати горе, але є здорові шляху впоратися з ним. Досвід подолання болю має цілющий потенціал, який може в підсумку зробити вас сильніше і збагатити ваше життя.

Що таке горе

Горе — це природна реакція на втрату. Це емоційне переживання, яке людина має, коли йде хтось коханий або щось дуже дороге для нього. Крім смерті близьких людей, причиною сильного горя може бути розрив відносин, втрата здоров’я, втрата роботи та фінансової стабільності, викидень, смерть вихованця, руйнування заповітної мрії, серйозна хвороба близької людини, втрата дружби, втрата почуття безпеки після фізичного та / або психологічної травми.

Чим більш значима втрата для людини, тим сильніше його горе. Однак навіть не дуже значна втрата може викликати виражену негативну психологічну реакцію. Наприклад, людина може відчувати горе після переїзду, закінчення університету, зміни роботи, продажу будинку, в якому довго жила його сім’я, або відходу на пенсію з роботи, яку він любив.

Всі переживають горе по-різному

Горе — це особистий і дуже індивідуальний досвід. Як ви з ним справляєтеся, залежить від безлічі факторів, включаючи особливості вашої особистості і ваш тип подолання труднощів, життєвий досвід, віру, і характер втрати. У будь-якому випадку цей процес вимагає часу. Зцілення відбувається поступово і його не можна квапити і підганяти штучно — не існує «нормального» графіка переживання горя. Комусь стає краще через кілька тижнів або місяців. Хтось живе з горем роками. Як би це не відбувалося у вас, ставтеся до себе з терпінням і дозвольте процесу йти своєю чергою.

Міфи і факти про переживанні горя

 • Міф: біль пройде швидше, якщо її ігнорувати
 • Факт: спроби ігнорувати біль і утримувати її подалі від поверхні свідомості приведуть до дуже тяжких наслідків в майбутньому. Витіснення проблеми завжди проявляються у вашій психіці, так чи інакше.

 • Міф: важливо «бути сильними» перед обличчям втрати
 • Факт: смуток, страх і самотність — нормальна реакція на втрату. Сльози не є ознакою слабкості, незалежно від статі. Вам не потрібно «захищати» свою сім’ю або друзів, зберігаючи зовнішній спокій. Показуючи свої справжні почуття, ви допоможете і собі, і їм.

 • Міф: людина, яка не плаче, не жалкує про втрату
 • Факт: сльози — нормальна, але не єдина реакція на втрату. Той, хто не плаче, може відчувати таку ж сильну і глибоку біль, як решта. Просто у них це проявляється інакше.

 • Міф: горе повинно пройти приблизно через рік
 • Факт: горе нічого не «повинно». Як ми вже говорили, немає нормального загального розкладу, за яким люди переживають втрати. Це дуже індивідуально, і якщо ви починаєте почувати себе краще через місяць, це не привід звинувачувати в себе в бездушності. Точно також, якщо через два роки або через п’ять років біль все ще дає про себе знати, це не означає, що ви слабкі і не можете впоратися з собою.

  Стадії переживання горя

  У 1969 році психіатр Елізабет Кюблер-Росс здобула популярність, виділивши п’ять стадій переживання горя. Вона грунтувалася на своєму дослідженні почуттів пацієнтів, які стикалися з тривалими і, як правило, невиліковними хворобами, але потім їх поширили на інші сильні стреси, такі, як втрата коханої людини, розлучення та інші.

 • Заперечення: «Не може бути, що це відбувається зі мною».
 • Гнів: «Чому це сталося? Хто винен? »
 • Торги: «Нехай виявиться, що всього цього не було, якщо я зроблю ……»
 • Депресія: «Мені дуже погано, щоб робити що-небудь»
 • Прийняття: «Я смиряюся з тим, що сталося»
 • Якщо після втрати ви відчуваєте які-небудь з цих емоцій, вам може допомогти знання того, що це природно, через деякий час настане інший етап, і нарешті, ви змиріться з подією. Однак не кожен проходить через усі п’ять етапів, і це теж нормально. Всупереч поширеній думці, щоб впоратися з горем, вам не обов’язково проживати всі п’ять стадій в «правильному» порядку. Іноді люди справляються з горем і не проходять через жоден з перерахованих етапів. У інших ці стадії йдуть в іншому порядку, і між ними немає добре помітною грані. Так що, ще раз, ви не повинні переживати горе якимось строго певним чином. Не існує типової реакції на втрату, тому що не існує типової втрати. Наше горе також індивідуально, як і наші життя.

  Горе може бути схоже на американські гірки

  Замість поступово змінюють один одного емоційних станів у вас можуть бути раптові перепади від спокою і тихого смутку до гострого розпачу і гніву за те, що це трапилося саме з вами. Спочатку періоди особливо сильного болю можуть бути такими тривалими, що ви почнете думати, що вони ніколи не закінчаться. Однак через деякий час ви будете довше відчувати спокій і смиренність, і це нормально. Напади сильного болю можуть приходити і роки потому, особливо в річниці смерті близького, в день його народження або в свята, які ви проводили разом.

  Загальні ознаки горя

  Хоча люди реагують на втрату по-різному, симптоми, перелічені нижче, в тій чи іншій мірі проявляються майже у всіх. Просто пам’ятайте, що все це нормально — навіть якщо вам здається, що ви сходите з розуму, або що ви бачите кошмар і ніяк не можете прокинутися, або починаєте сумніватися в тому, у що вірили все життя.

 • Шок і заперечення. Відразу після втрати може бути важко прийняти те, що трапилося. Ви можете відчувати заціпеніння, неможливість повірити в те, що сталося; багато людей заперечують правду. Після звістки про смерть близької його рідні нерідко протягом якогось часу можуть очікувати, що він ось-ось повернеться, що сталася помилка. Це природна захисна реакція психіки, так як для деяких людей може бути нестерпно відразу і повністю усвідомити те, що сталося.
 • Глибокий смуток — ймовірно, найпоширеніший ознака горя, який відчуває більшість людей. З ним пов’язано почуття спустошеності, відчаю, туги або глибокої самотності. Ви можете дуже багато плакати і відчувати емоційну нестабільність.
 • Почуття провини — людина відчуває глибоке співчуття про те, що чогось не зробив і чи не сказав. Може з’явитися відчуття провини за деякі власні почуття (наприклад, полегшення після смерті довго і важко хворів близького). Нерідко людина думає, що міг би якимось чином запобігти смерті коханого, навіть якщо розуміє, що це було неможливо.
 • Гнів. Навіть якщо у втраті ніхто не винен, ви можете злитися за неї на когось: на себе, на бога, на лікарів, або навіть на самого померлого за те, що він покинув вас. Ви відчуваєте несправедливість і необхідність звинуватити в ній кого-небудь.
 • Фізіологічні симптоми. Ми часто думаємо, що переживання горя — строго психологічний процес, але він впливає і на наше тіло. Зокрема, ви можете відчувати втому, нудоту, ослаблення імунітету, зменшення або збільшення ваги, болі, безсоння.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.