Як виховувати єдиної дитини: десять порад батькам

Ваше щастя , ваша єдина радість. Ваша гордість і втіха. Ваша малятко, ваша дівчинка. Ваша єдина дочка. Добре це чи погано, але їй дістається вся ваша любов, вся увага і весь час. Тому єдині діти швидко дорослішають, намагаються догодити оточуючим і при цьому вони природжені лідери. Батькам будуть корисні кілька порад по вихованню їх не за віком дорослого, старанного, свідомого і великодушного єдиної дитини.

Міні-Я, ти — моє продовження

Єдина дитина дуже швидко дорослішає, стає самостійним, при цьому залишаючись дуже слухняним і готовим завжди прислужити більш сильному — тобто вам. Але психологи підкреслюють, що єдиній дитині потрібна свобода для реалізації власних бажань та ідей. Мама повинна зрозуміти, що шестирічна дочка не здійснить її нездійснену мрію стати олімпійською гімнасткою, а батькові слід змиритися з тим, що син не вибере кар’єру юриста, лікаря і навряд чи отримає «Греммі» як кращий поп-виконавець (навряд чи він заробить мільйони і купить острів до тридцяти років). Ваш єдина дитина — тільки дитина, а не ваш шанс взяти реванш у світу, тому не варто нав’язувати йому ваші смаки і уявлення про життя. Дозвольте йому розвивати його власні інтереси, навіть якщо ви їх не схвалюєте. Навіть якщо ваш син не стане новим Елвісом, він може виявитися Ейнштейном.

Не піддавайтеся спокусі втрутитися

Єдина дитина в сім’ї часто схильний до перфекціонізму, і якщо ви будете переробляти за ним все до дрібниць на свій лад (наприклад, перестилати за дитиною постіль чи перекладати речі на його столі), ви тільки заохочуєте його маніакальне прагнення до досконалості. Психологи рекомендують: не намагайтеся «поліпшити» вашого старшого або єдиного (поки) дитини, виправляючи все, що він говорить або робить.

Повалення з трону

Дитина, яка росте на самоті, часто налаштований дуже критично — і зайнятий собою трохи більше, ніж потрібно. Це означає, що єдиній дитині важко навчитися ділитися, йти на компроміс або щадити почуття інших. Єдина дитина часто приписує оточуючим власні почуття, думки і мотиви, що може доставити йому великі проблеми в майбутньому. Борг батьків — проявити суворість і покарати дитину, коли це необхідно. Він повинен знати, що деякі вчинки не мають виправдання і повинні бути покарані.

понизьте планку вимог

Ваш трирічний син переживає через те, що не отримав головну роль на ранку в дитячому садку? Це так званий випадок «розчарованого перфекціоніста». На думку психологів, єдина дитина в сім’ї ставить перед собою чіткі цілі і висуває дуже високі вимоги і до себе, і до оточуючих. Очевидно, що рано чи пізно дитину чекає поразка, яке він сприйме як трагедію, що може призвести до фрустрації. Батьки повинні навчити свою єдину дитину ставитися до провалів як до нормального етапу розвитку, сприймати їх як урок, а не як кінець світу.

перше, не допускайте, щоб дитина лаяв себе, говорив про себе принизливо: «Я так і знав, що зі мною це станеться! Зі мною завжди це відбувається! ». Разом з ним ретельно проаналізуйте ситуацію, щоб зрозуміти, що пішло не так. Нехай дитина бачить, що ви — не його «керівник», перед яким він повинен звітувати, а друг, готовий підтримати в складній ситуації. Зрештою, завжди перемагати нецікаво.

Навчіть дитину зупинятися

За спостереженнями психологів, єдина дитина в сім’ї, як правило, амбітний, енергійний, легко захоплюється і готовий піти на жертви заради досягнення поставленої мети. Але ці позитивні, в общем-то, якості можуть призвести до того, що ваш десятирічний син, захоплений грою на піаніно, скоєно виведе, добами розучуючи Чайковського. Дитина повинна знати, що цілі необхідні, але це далеко не головне в житті, і що ви не будете любити його менше, якщо він не стане лауреатом міжнародних музичних конкурсів.

Звільніть творчу енергію дитини

Оскільки ваш син або дочка — єдина дитина в сім’ї, ви приділяєте йому все ваше час. Можливо, завдяки цьому він засвоює шкільну програму набагато краще і швидше, ніж це сталося б без вашої допомоги. Але в той же час ви не даєте дитині можливості набити власні шишки і бути самостійним. Бути близьким другом, наставником і вчителем дитини чудово, але не менш важливо давати йому свободу для розвитку навичок вирішення проблем та утвердження незалежності. Зрештою, дитина все одно зробить помилку і йому доведеться виправляти її без вашої допомоги. Так, так мило, коли п’ятирічна дівчинка чіпляється за вашу спідницю і не хоче йти в дитячий садок. Вісімнадцятирічна дівчина, яка ховається за материнську спину в перший день навчання у вузі, виглядає зовсім не так мило.

Привчайте дитину до компанії однолітків

Психологи попереджають: будучи єдиною дитиною в сім’ї, ваш син або дочка можуть страждати від самотності. Щоб «втекти» від самотності, діти часто вигадують собі уявних друзів або прив’язуються до неживих предметів, наприклад, лялькам або м’яким іграшкам. Неважливо, скільки уваги ви приділяєте маляті; іноді йому потрібно спілкування з ровесниками, з якими можна поговорити на «дитячі» теми, пограти. Тому намагайтеся привчити дитину до компанії однолітків — запишіть його в гурток, клуб за інтересами або частіше водите його гуляти на дитячий майданчик, де багато дітей.

Смійтеся

На думку психологів, єдина дитина може бути потайним, стриманим у вияві почуттів і навіть педантичним, тому йому часто бракує почуття гумору. Звичайно, почуттю гумору можна навчити, але можна прищепити дитині вміння бачити смішне в звичайних речах. Подавайте дитині гарний приклад: не будьте суворим батьком, застебнутим на всі гудзики, більше смійтеся і жартуйте з дитиною. Не виключено, що він піде ваш приклад.

Геть списки

Єдина дитина часто надто захоплюється розкладанням по поличках і складанням списків. На жаль, це означає, що він ризикуєте загрузнути в деталях і упустити головне. Ваша десятирічна дочка переживає, що переплутає кроки в танці для дитячого ранку? Нагадайте їй, що вона повинна отримати задоволення від танцю, а не від розучування кроків.

«Ні» означає «ні»

І дуже важливо, щоб дитина про це пам’ятав. Єдина дитина робить все, щоб мама і тато були ним задоволені, тому батькам важко йому в чомусь відмовити. Але невже у вашої доньки дійсно є час (і бажання) допомогти вам з купанням собаки? Дайте їй зрозуміти, що слід вибірково підходить до занять вдома і в школі, що ви не очікуєте від неї допомоги у всьому і завжди. Якщо ваш єдина дитина навчиться розуміти і говорити «ні», він буде краще підготовлений до труднощів дорослого життя.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.