Як виховувати хлопчиків і дівчаток: свої складності

Кілька років тому на сайті соціальної мережі Facebook був проведений невелике опитування. Користувачів запитували, кого легше виховувати: хлопчиків або дівчаток. Всі 265 опитаних, крім одного, підтвердили, що хлопчиків виховувати легше, ніж дівчаток. Але в чому ж різниця між ними.

І хлопчик, і дівчинка — це, перш за все, людина. Результати опитування змушують замислитися, невже всі феміністські міркування так глибоко вкоренилися у нашій свідомості, що тепер передаються з покоління в покоління? До дівчаткам і хлопчикам пред’являють так багато конкретних гендерно-орієнтованих вимог, що можна припустити, ніби батьки все ще виховують дітей, керуючись гендерними стереотипами. Дуже шкода. У багатьох відносинах дівчаткам пощастило — вони можуть і танцювати, і грати в баскетбол, і ніхто не буде їх дражнити або приставати. На жаль, наше суспільство, як і раніше упереджені проти баскетболістів, у вільний час грають на флейті або займаються сучасним танцем.

Основні відмінності між хлопчиками та дівчатками

Перше відмінність між хлопчиками та дівчатками, про який повинні знати батьки, педагоги та вихователі, та й взагалі всі дорослі, які беруть участь у вихованні дитини, полягає в розвитку головного мозку чоловіків і жінок. Зокрема, інтенсивності цього розвитку. Однак батьки повинні розуміти, що вони з народження виховують синів і дочок по-різному, і багато відмінності між ними зумовлені впливом батьків і соціуму. Наприклад, коли дівчинка починає ходити, батьки будуть за нею бігати, щоб зловити, якщо вона оступиться, а хлопчика, навпаки, заохочують падати і підніматися. Те ж саме стосується і інтересів. Численні дослідження, в яких за дітьми обох статей велося приховане спостереження, показали, що і хлопчики, і дівчатка, виявляють найбільшу цікавість до іграшок, орієнтованим на дівчаток. Очевидно, що бажання грати в ляльки, наряджати барбі та інше не заохочується в хлопчиках, хоча вони можуть його відчувати і пригнічувати. По суті, більшість відмінностей між хлопчиками та дівчатками купуються ними в ранньому дитинстві.

Цікаво, що багато батьків вважають, що величезна відмінність між хлопчиками і дівчатками в тому, що хлопчики не слухають нікого і ніколи. Вони просто вперті або це впертість закладено в них генетично? Вчені довели, що хлопчики чують гірше, ніж дівчатка, і що дівчатка краще сприймають почуте. У молодшій школі слух хлопчиків приходить в «норму», але він все одно не такий гострий, як у дівчаток. Особливо важливо, що вивчався діапазон, відповідний частотах людського голосу. Це частково пояснює, чому хлопчикам потрібно більше наочне навчання з суворою дисципліною. Цікаво також, що батьки частіше ставлять в кут рухомих хлопчиків, ніж дівчаток.

Сьогодні у багатьох хлопчиків діагностують поведінкові розлади, такі як синдром дефіциту уваги або синдром дефіциту уваги з гіперактивністю. У процентному вираженні хлопчиків з такими розладами набагато більше, ніж дівчаток, з чого знову ж таки можна зробити висновок, що головна відмінність між хлопчиками і дівчатками полягає у їх розвитку. Так як хлопчики розвиваються повільніше (і гірше чують), дівчатка випереджають їх у розвитку мовних навичок. Багато факторів можуть призвести до формування певної схеми повільного розвитку, яка розглядається фахівцями як нездатність до навчання. Правда в тому, що така поведінка, хоча й відмінне від поведінки дівчаток, може бути абсолютно нормальним для чоловіка як виду (це багато що пояснює, чи не так?).

Зате у фізичному розвитку хлопчики випереджають дівчаток. Поки дівчинки спокійно сидять і читають або розглядають книгу, хлопчики досліджують околиці. Споглядальна діяльність просто не підходить для розвивається хлоп’ячого розуму. Хлопчики хочуть пізнавати навколишній світ не з розповідей інших людей, а на власному досвіді. Вони також прагнуть залишити слід, хоча б якось вплинути на світ, тому і виривають сторінки з книг, а потім намагаються зібрати їх разом. Таку поведінку можна розглядати як проблемне, в той час як насправді воно зовсім природно для процесу розвитку хлопчиків. Тому що хлопчикам все потрібно потримати в руках, розібрати, щоб зрозуміти, як це все влаштовано, тому виховувати їх важче, особливо на перших порах.

Перед статевим дозріванням

Найважливіші зміни, що відрізняють хлопчиків від дівчаток, припадають на період, що передує статевого дозрівання. Дівчатка випереджає хлопчиків як по гормональному, і по психологічному розвитку. Додайте до цього стрімкого розвитку бурхливі гормони — і тепер важче виховувати дівчаток. Або вони просто випереджають своїх ровесників-хлопчиків. До того ж, гормональні зміни у дівчаток більш значні, ніж у хлопчиків, і багато дослідників пояснюють цим бунт дівчаток-відмінниць. Знову ж таки, дуже важливо виховання і установки, які отримала дівчинка від батьків та оточення. Дівчаток змалку вчать бути «леді» і не давати вихід емоціям, особливо негативним. У той час як дівчатка вирішували конфлікти вибаченнями, хлопчики з’ясовували стосунки в бійці. І така поведінка вважалося абсолютно нормальним і прийнятним — адже це хлопчики, а хлопчикам належить битися. У підсумку, дівчаток вчать стримувати емоції, що часто призводить до емоційної плутанини, оскільки з віком їм доводиться стримувати ще й гормони.

Очевидно, що під тиском соціального оточення батьки дівчаток суворо стежать за тим, щоб захистити дочок від спілкування з хлопчиками, і таких небезпечних наслідків цього спілкування, як вагітність чи сексуальна розбещеність. Що можна сказати про хлопчиків в цьому зв’язку …. Практично нічого. Що зроблять батьки, коли застають сина-підлітка з «Плейбоєм» в руках? Посміються і в гіршому випадку конфіскують журнал. Якщо така ситуація повториться з дівчинкою, батьки відразу відправлять її на консультацію до психотерапевта, адже «з нею щось не так». Тому сексуальний розвиток дівчаток часто супроводжується емоційною плутаниною, адже вони не знають, як їм слід поводитися. Або інша ситуація: дівчинка розривається між своїми почуттями, бажаннями і потребами, і тим, якою її хоче бачити суспільство і батьки. На жаль, це протиріччя може глибоко укорінитися у свідомості дівчинки і порушити її нормальне сексуальне розвиток.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.