Як виховувати середніх дітей: поради батькам

Середні діти часто губляться в боротьбі між старшими і молодшими, тому вони часто ведуть себе зухвало і провокаційно лише для того, щоб привернути увагу батьків. Інша крайність — повна покірність і послух — не повинно вас обманювати. Через деякий час ця покірність обернеться бунтом, усмирити який буде дуже непросто. Батькам допоможуть декілька порад щодо виховання їх товариського, неслухняного (або покірного), веселого і допитливого середнього дитини.

Не шкодуйте часу на пояснення

Щоб середній дитина не ревнував вас до молодших (улюбленцям) або старшим (гордості батьків) дітям, потрібно не просто приділяти йому більше уваги, а приймати його таким, який він є — разом з його помилками, оманами і поразками. Якщо ваш середній дитина зробила помилку і заслужив покарання, потрібно підкреслити, що покарання ніяк не пов’язано з його братьмі-сестрами, і стосується тільки його. Частіше повторюйте, що існування інших дітей у вашій родині не скасовує вашої любові до нього. Пояснювати причину покарання середньому дитині особливо важливо, тому що він не може визначити своє місце в сім’ї.

«Перший — пробний зразок, другий — просто молодець» …

Цю дражнилку часто можна почути на дитячому майданчику, і, враховуючи непокірну натуру середніх дітей (їх бунт — спосіб відволікти увагу батьків від інших дітей в сім’ї), можна припустити, що викрикує її саме «середнячок».

На думку дитячих психологів, середні діти часто йдуть на крайні заходи, щоб привернути увагу оточуючих, — фарбують волосся у фіолетовий колір, йдуть у молодіжну субкультуру або стають затятими фанатами рок-груп. Все це робиться з однією метою — в буквальному сенсі «знайти себе», знайти індивідуальність. Один спосіб запобігти таку поведінку — приділяти дитині більше часу і уваги, щоб потреба в бунті відпала і дитина не прагнув довести батькам, що він теж існує. Частіше хваліть його за красиво намальовану акварель — і у нього буде менше спокуси обмалював графіті стіни у вітальні.

Місія — миротворець

Але наявність інших дітей у сім’ї може і благотворно позначитися на характері середньої дитини — він виросте спокійним і з дитинства звикне виступати в ролі миротворця, налагоджуючи конфлікти між старшими і молодшими. Старша дочка оголошує, що кольорові олівці належать їй і навідріз відмовляється ділитися? Ситуацію владнає середній дитина. Психологи пояснюють миротворчу натуру середніх дітей тим, що вони не виносять гніву і агресії, тому використовують логіку для вирішення конфліктів. Безумовно, викурити символічну люльку миру — відмінна ідея, але стежте за тим, щоб середнього дитини не затоптали в запалі суперечки. Пам’ятайте, бути миротворцем і грати роль рефері — обов’язок батьків, а не одного з дітей.

Знаходьте для дитини час

Психологи настійно рекомендують батькам прислухатися до думки середнього дитини. Так, ви можете поцікавитися в нього, що краще приготувати на обід, або куди варто піти на вихідних. Цікавтеся її життям і намагайтеся частіше проводити з ним час. Наприклад, ви можете заздалегідь запланувати спільний похід в кіно або музей (тільки ви і він), і дитина буде з нетерпінням чекати цього дня. Приділяючи увагу і час середнього дитині, ви показуєте йому, що він для вас важливий, не менш важливий, ніж інші діти.

Хваліть дитину і всіляко підкреслюйте її успіхи

Багато батьків сприймають досягнення другого (або третього, четвертого) дитини як само собою зрозуміле — після успіхів первістка їх уже не здивуєш. Між тим, для дитини дуже важлива похвала батьків або хоча б визнання його успіхів. Намагайтеся завжди звертати увагу оточуючих на успіхи і досягнення середнього дитини, підкреслюючи, який він розумниця і молодець.

Культивуйте відмінності

Ваш старший син вміє без помилок написати будь-яке слово і займає призові місця на шкільних олімпіадах? Не намагайтеся змусити середнього дитину повторити шлях старшого і не ставте його в приклад — це може породити у ньому почуття неповноцінності і ворожості. Культивуйте індивідуальність, дозвольте вашому другу дитину знайти власну нішу — можливо, у нього схильність до мистецтва чи спорту. Більш того, психологи запевняють, що середні діти нерідко вдаються до творчості, щоб знайти унікальне місце в сім’ї, особливо якщо старша дитина вже навчається в школі і отримує гарні оцінки.

Будьте відкриті для спілкування

В ідеалі всі батьки повинні вміти читати своїх дітей як відкриту книгу. На жаль, мало хто з дорослих може відрізнити незадоволену гримасу «Я хочу їсти!» Від гримаси «Я на тебе ображений!». Пам’ятайте: навіть якщо середній дитина мовчить, і нічим не видає своїх почуттів, він може страждати від вашої неуваги. Тому батькам варто поговорити з дитиною, пояснити йому, що їм важко приділяти всім дітям однакову увагу. Скажіть: «Нам з татом важко встежити за всім: твій старший брат скоро піде в школу, а молодша сестра ще зовсім маленька, і за нею потрібен постійний нагляд. Якщо тобі здається, що ми не звертаємо на тебе уваги, підійди до нас і прямо скажи про це ».

Не давайте дитині доношувати речі старших

Ну, в деяких випадках можна зробити виняток, але перетворювати доношування речей за старшими ні в якому разі не слід перетворювати на правило. Всі основні, важливі для дитини речі (джинси, куртку, светр), слід купувати спеціально для нього, за його участю. Щоб середній дитина не відчувала себе вторинним, наділіть його особливими привілеями, наприклад, дозвольте вибрати і подивитися фільм без втручання інших дітей і дорослих.

Частіше фотографуйте дитину

Найважливіше — стежте за тим, щоб на сімейних фотографіях середній дитина не загубився серед інших. Не дозволяйте йому стати жертвою стереотипів, коли сімейний альбом рясніє знімками старшого сина або дочки у всіх ракурсах, а друга дитина миготить небудь на задньому плані, як бідний родич. Обов’язково зробіть кілька окремих портретів середньої дитини — він повинен знати, що батьки бачать в ньому індивідуальність.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.