Як виправити прикус: необхідно в будь-якому віці

Навіщо виправляти неправильний прикус, якщо він не доставляє видимих неприємностей? Насправді це тільки здається, що невелике порушення прикусу ніяк не позначається на здоров’ї людини: розбіжність протилежних жувальних поверхонь зубів рано чи пізно з’явиться у вигляді якогось захворювання органів травлення, причиною якого є порушення процесу жування.

Аномалії розвитку і деформації зубних рядів

Зуби, навколишні їх тканини (пародонт) і відростки щелеп, на яких знаходяться зуби — все це підставляє єдине ціле і називається зубоальвеолярное дугою. У дитини зубоальвеолярное дуги мають форму півкола, при цьому верхня щелепа ширше нижньої. У дорослої людини форма зубоальвеолярное дуги верхньої щелепи напівкругла і злегка витягнута, а нижньої щелепи — більш круто завертають в сторони.

Порушення зубоальвеолярное дуги проявляється в трьох напрямках: сагітальній (вперед — назад), вертикальному (вгору — вниз) і трансверсальному (латерально, тобто ближче кнаружи і медіально — ближче до центру щелепи).

Порушення розмірів зубоальвеолярное дуги в сагітальній напрямку викликає її подовження або вкорочення. Якщо вперед видається зубоальвеолярное дуга верхньої щелепи, то говорять про проганатіческом прикусі або прогнати, якщо нижній — про прогеніческій прикусі або прогенії.

Вертикальні розміри зубоальвеолярное дуг змінюються в результаті порушень висоти коронок зубів і відростків кістки щелепи, на якій вони розташовані. Зуби можуть бути як дуже високими, так і низькими (наприклад, при патологічній стертості зубів). При цьому передні зуби можуть перекривати коронки зубів у протилежному зубному ряду (глибокий прикус при низьких коронках бічних зубів) або при змиканні зубів у передніх зубах утворюється щілина, якщо коронки корінних зубів високі (відкритий прикус).

Порушення прикусу в трансверсальному напрямку проявляється зміною відстані між лівою і правою половинами альвеолярних дуг, що викликає звуження або розширення зубного ряду. Причинами такої формування аномалії є утруднення носового дихання, смоктання соски і пальця, порушення роботи мімічних м’язів і м’язів мови. Прикладом трансверсального прикусу є перехресний прикус з вираженою асиметрією обличчя.

Основні принципи корекції неправильного прикусу

Для корекції неправильно прикусу зазвичай призначають носіння спеціальних ортодонтичних апаратів у поєднанні зі спеціальною гімнастикою. Але при дуже виражених порушеннях прикусу цього мало, в таких випадках спочатку проводиться хірургічна корекція, а потім вже встановлюються ортодонтичні апарати і проводиться лікувальна гімнастика. Ортодонтичні апарати, застосовувана для корекції прикусу, можуть бути як знімними, так і незнімними.

Як виправляють прикус за допомогою брекет-систем

Брекет-системи або брекети відносяться до незнімних ортодонтичних апаратів. Вони встановлюються на зуби і закріплюються на них за допомогою спеціального клею. Для того, щоб зуби рухалися в потрібному напрямку, між бічними зубами закріплюється дріт, яка періодично замінюється на нову (приблизно раз на три місяці) — таким чином регулюється сила впливу на зуби. В цілому лікування неправильного прикусу займає від декількох місяців до 1,5 років. Стоматологи вважають, що оптимальний вік для такого лікування — 7-9 років. Але й у дорослих цілком можливо виправити невеликі порушення прикусу за допомогою брекет-систем, але це займе більше часу, ніж у дитини.

Сьогодні випускаються самі різні набори брекетів, вони можуть бути як незвичайною прикрасою для зубів (кольорові або сапфірові брекети), так зовсім непомітними на зубах (є спеціальні лінгвальні брекети, які зміцнюються на внутрішній поверхні зубів)

Як виправляють прикус за допомогою спеціальних капп

Знімне ортодонтічекое лікування раніше проводилося тільки за допомогою спеціальних пластинок, які непогано відновлювали невеликі порушення прикусу в дитячому віці. У дорослих же людей така корекція не давала результатів. І тільки в останні десятиліття з’явилася методика з використанням спеціальних прозорих кап, які виготовляються індивідуально для кожного пацієнта за формою його зубів і через певний час змінюються для того, щоб зуби рухалися у правильному напрямку. Для цього з пацієнтом спочатку працює ортодонт, який робить зліпки зубів, а потім в зуботехнічній лабораторії по цим зліпках виготовляють капи.

Методика дуже зручна, тому що капи можна знімати для того, щоб приймати їжу і чистити зуби. На зубах ці капи практично непомітні. Тому така методика ідеально підходить для відновлення прикусу у дорослих.

Прикус можна відкоригувати в будь-якому віці, але краще це все ж робити в дитячому віці.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.