Як вилікувати аденоїди — чи є різниця між лікуванням дорослих і дітей?

Аденоїди — це розростання лімфоїдної тканини, вони розвиваються в основному у дітей, але іноді зустрічаються і в дорослих. Принцип лікування аденоїдів в тому і іншому випадку неоднаковий. Це випливає з причин їх появи і характеру розвитку у дорослих і дітей.

Відмінності між дорослими і дитячими аденоїдами

Аденоїди — це розростання носоглоткову мигдалики, розташованої в зведенні носоглотки. Носоглоткова мигдалина складається з лімфоїдної тканини, в якій багато лімфоцитів — імунних клітин, що захищають організм від проникнення в нього збудників інфекцій — вірусів, бактерій і грибів. Чим частіше і важче хворіє людина, тим більше їй потрібно такого захисту і тому лімфоїдна тканина мигдалини розростається.

У дітей аденоїди ростуть приблизно до дванадцяти років, а потім поступово атрофуються (зменшуються в об’ємі). Якщо ж аденоїди розростаються у дорослих, то вони вже не зменшаться ніколи. Звідси випливають і способи лікування аденоїдів у дітей і дорослих.

Лікування аденоїдів у дітей

Найкращим методом лікування аденоїдів у дітей є профілактика простудних захворювань. Не буде простуд, не будуть рости і аденоїди, дитина переросте, і вони атрофуються.

А що робити, якщо застуди все ж не вдається подолати, відразу видаляти аденоїди? Поспішати не варто, адже це лімфоїдна тканина, яка допомагає затримати інфекцію, а значить, вона потрібна дитині.

Лікування аденоїдів слід почати з загартовування дитини. Це максимальне перебування на свіжому повітрі, різні водні процедури. Загартовування треба починати в теплу пору року, поступово знижуючи температуру закаливающего впливу води і повітря.

Крім того, для дитини дуже важливий правильний режим дня, відсутність стресів і повноцінний сон вночі. Не менше значення має і харчування, яке повинно містити відповідне віку кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мінералів — будівельного матеріалу для зміцнення імунної системи.

Призначають і медикаментозне лікування у вигляді вітамінно-мінеральних комплексів, антигістамінних препаратів (супрастин, тавегіл), які знімають набряк тканини і відновлюють носове дихання, імуностимуляторів (наприклад, бронхо-Муна) — вони сприяють виробленню імунітету проти збудників інфекцій, найбільш часто викликають захворювання верхніх дихальних шляхів. Останнім часом з’явилися непогані гомеопатичні засоби, які призначають дітям при аденоїдах, але їх повинен призначати лікар-гомеопат.

Місцево дітям призначають промивання носа з метою звільнення носових ходів від слизу, для цієї мети добре підійдуть краплі Аква-Маріс. Якщо у дитини загострення аденоідіта, то після промивання носа його можна закопувати судинозвужувальними краплями (наприклад, Називин), але такі краплі можна застосовувати не більше трьох — п’яти днів підряд, інакше настане стійке розширення кровоносних судин і набряк, який вже важко буде чим-небудь зняти.

За допомогою судинозвужувальних крапель знімається набряк і зменшується обсягу носових раковин, що сприяє відновленню носового дихання. З лікувальною метою можна застосовувати одновідсотковий розчин протарголу, двадцятивідсоткові альбуциду.

Поза загостренням дитині призначають курс лазеротерапії, а в період загострення підійдуть такі фізіопроцедури, як ультрафіолетове опромінення порожнини носа, електрофорез з лікарськими препаратами, УВЧ.

Не варто забувати і про те, що джерело постійної інфекції може перебувати не тільки в аденоїдах, але і в інших місцях. Тому потрібно своєчасно лікувати карієс, хронічний тонзиліт.

Видалення аденоїдів у дітей і дорослих

У дітей показаннями до операції є різні ускладнення аденоїдів, такі, як стійке порушення носового дихання із зупинками дихання під час сну, порушення нервово-психічного, фізичного розвитку та слуху у дитини.

У дорослих же показання для операції більш розширені, адже у них немає перспектив для консервативного лікування. Операції дорослим проводяться в тому випадку, коли вони розростаються до такої міри, що носове дихання «перекривається» і вдень, і вночі.

Краще, якщо операцію проводять під загальним знеболенням, це дозволяє хірургу краще видалити лімфоїдну тканину. Для того щоб не залишилося шматочків тканини, операцію часто роблять за допомогою спеціальної оптичної апаратури (ендоскопа), це дозволяє уникнути в подальшому рецидиву захворювання. Дитини після операції виписують на другу добу, дорослий же звичайно проводить у стаціонарі ще кілька днів, так як у дорослих можливі післяопераційні кровотечі.

Аденоїди неможливо вилікувати, їх можна або видалити за допомогою операції, або дочекатися віку, коли вони самі почнуть зменшуватися.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.