Як використовувати чотири стилі виховання дітей: кожному своє

Виділяють чотири стилі виховання дітей, які відповідно характеризуються різними рівнями любові і вимог до дитини. Кожен батько робить для себе свій вибір, який з часом може поступово змінюватися в ту або іншу сторону.

Стилі виховання

 • Низьким рівнем любові і низькими вимогами
 • Низьким рівнем любові і високими вимогами
 • Високим рівнем любові і низькими вимогами
 • Високим рівнем любові і високими вимогами
 • Рівень любові і обмежень вказує на стиль, якого дотримуються батьки. Батьки рідко слідують одному і тому ж стилю довгий час. З часом стиль виховання змінюється внаслідок досвіду, придбаного батьками, настрою і ступеня зрілості дитини.

  Вибір стилю

  Вибір певного стилю виховання, який підходить батькам і дитині, допоможе батькам знайти золоту середину між любов’ю і обмеженнями.

  перше, любов у цьому контексті не означає рівень дійсної любові батька до дитини, а прояв любові під час виховного процесу. Батько, який кричить на дитину, демонструє стиль виховання з низьким рівнем любові, хоча насправді він дуже любить свого сина. Якщо батько або мати дотримується стилю, який грунтується на сильній любові, то він буде намагатися домовитися, розмовляти і проводити більше часу з дитиною.

  друге, різноманітність обмежень вказує на рамки, які встановлюються для дитини, а також на заходи контролю дотримання цих рамок. Низькі обмеження означають низький рівень контролю і незначна кількість обмежень для дитини. Стиль з високими обмеженнями передбачає визначення чітких рамок і кордонів.

  Обмеження вказують на те, яким чином батьки дисциплінують дитини: чи використовують вони пасивні методи, позитивні або ж агресивні методи. Пасивний метод має на увазі нульове або незначний вплив на дитину. Позитивний метод полягає у вихованні дитини з любов’ю — така дисципліна підходить як для дитини, так і для батьків. Агресивний метод — так звана «стара школа», має на увазі такі дії, як порка або крик.

  З усіх чотирьох стилів виховання кожен батько вибирає той, який, як йому здається, підходить для нього найбільш кращим чином. Для виховання дитини ви можете вибрати стиль, який використовували ваші батьки. Наприклад, якщо ваші батьки використовували стиль з високими вимогами, і ви відчуваєте, що вам він теж підходить, тоді ви, швидше за все, будете використовувати аналогічні дисциплінарні методи. Якщо ж ви, навпаки, відчуваєте, що стиль виховання, який використовували вашими батьками, був надто агресивним і неприйнятним для вас, ви будете використовувати стиль, який передбачає низькі обмеження (ви пам’ятаєте, який протест у вас викликали суворі вимоги батьків). Дотримуватися у вихованні стилю батьків або вибирати прямо протилежний — типовий і часто підсвідомий вибір для багатьох людей. У будь-якому випадку, стиль виховання, використовуваний вашими батьками, однозначно вплинув на ваш вибір стилю.

  Але тут криється одна проблема: стиль, який влаштовує вас, може не підходити для вашої дитини. Батьки, які дозволяють дітям робити все, що їм заманеться (стиль з використанням низького рівня любові і низьких обмежень) можуть почувати себе добре, але насправді цей стиль дуже шкодить формуванню особистості дитини. Дослідники довели, що стиль виховання з використанням низького рівня любові і високих вимог набагато кращий за свого «опонента», тому що останній буде погано впливати на розвиток дитини.

  Батькам завжди легше використовувати стиль виховання з низьким рівнем любові і низькими вимогами. Дуже легко уникати рішучих дій і будь-яких конфліктних ситуацій у процесі виховання дитини. Але використання такого стилю виховання дитини буде означати, що ви вибрали пасивну роль у формуванні поведінки і майбутнього вашої дитини. Пасивний стиль означає одне — на вашої дитини буде впливати масова культура і коло його спілкування. Саме ці фактори будуть сприяти розумовому і емоційному розвитку дитини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.