Як викликати пологи: а чи варто?

Пологи — це природний процес, тим не менш, іноді трапляється так, що з якоїсь причини процес пологів сповільнюється або зупиняється зовсім. У такому випадку може постраждати дитина, яка отримує недостатню кількість поживних речовин і кисню. Тому пологи іноді потрібно стимулювати.

Як довго протікає природний процес пологів

Раніше вважалося, що нормальні пологи тривають не більше доби. Сьогодні цей термін скоротився до 18 годин для первородящих і до 12 годин для повторнородящих жінок. На практиці ж пологи рідко тривають більше 10 годин, так як чим довший пологи, тим більше зростає ризик приєднання інфекції і отримання травми для породіллі і плоду.

У процесі пологів відбувається спочатку розкриття родових шляхів (родові перейми), а потім вигнання плоду (потуги). Самий тривалий процес розкриття родових шляхів. Про ступінь готовності родових шляхів до вигнання плоду судять по розкриттю шийки матки. Вона розкривається зі швидкістю близько сантиметра в годину, повне ж розкриття — 10 см. Якщо шийка матки розкривається повільно, то від сутичок починає страждати дитина. Він страждає і в тому випадку, якщо в процесі пологів застрягне в родових шляхах. Тому іноді виникає ситуація, коли потрібно стимулювати пологи.

Чому можуть затягуватися пологи

Якщо пологи, що почалися раптом сповільнюються або зовсім припиняються, то це називається слабкістю родової діяльності і вимагає надання спеціальної допомоги. Слабкість пологової діяльності може бути первинної або початкової, коли сутички протікають мляво з самого початку і сила їх не наростає, і вторинною, коли почалася нормально родова діяльність раптом затихає.

Слабкість пологової діяльності може бути спадковою, виникнути при ожирінні, цукровому діабеті, запальних гінекологічних захворюваннях, в дуже молодих породіль або у віці після 40 років, при багатоводдя, багатоплідді, великому дитину.

Коли потрібні додаткові зусилля

Для того щоб викликати пологи, проводяться спеціальні заходи щодо їх стимуляції, це потрібно у випадках первинної і вторинної слабкості пологової діяльності.

Стимуляція пологів протипоказана:

 • коли обсяг голівки плоду не відповідають родових шляхах (розміром тазу) жінки;
 • коли виявлено ознаки гіпоксії плода (кисневого голодування) — це свідчення для кесарева розтину;
 • коли є неправильне положення плода (наприклад, поперечний);
 • якщо в породіллі раніше було кесарів розтин;
 • якщо в породіллі різко підвищився артеріальний тиск.
 • Поетапне керівництво

  Якогось одного препарату, здатного викликати пологи, не існує, з цією метою проводиться цілий ряд заходів. Проводяться вони під контролем стану плода. Викликати родову діяльність можна шляхом амніотомія (розкриття плодового міхура), введення лікарських препаратів, що стимулюють скоротливу здатність м’язів матки або викликають розкриття шийки матки.

  В результаті амниотомии (процедура проста і безболісна) відходять навколоплідні води і посилюється вплив голівки плоду на родові шляхи, що викликає підвищену секрецію біологічно активних речовин (простагландинів), що стимулюють розкриття шийки матки.

  З метою стимуляції скорочень м’язів матки зазвичай вводиться окситоцин, але цей препарат не впливає на розкриття шийки матки, тому самостійно при нерозкритою шийці матки його не застосовують. Для швидкого розкриття шийки матки вводяться такі препарати, як но-шпа — вона знімає спазм мускулатури шийки матки. Допоможе розкритися шийці матки і додаткове введення простагландинів, їх вводять у вигляді гелю або свічок, іноді — внутрішньовенно крапельно.

  Тривалість процесу стимуляції пологів не повинна бути більше п’яти годин, якщо ж всі зусилля не досягають результату (родова діяльність повинна відповідати одній сутичці не рідше, ніж в п’ять хвилин), то проводиться кесарів розтин.

  Різні лікарські препарати вводяться також для того, щоб зняти чи хоча б зменшити кисневе голодування (гіпоксію) плода.

  Профілактиці виникнення слабкості пологової діяльності приділяється велика увага в жіночій консультації в процесі спостереження за вагітною жінкою. Для цього намагаються виявити і своєчасно пролікувати всі наявні у жінки захворювання, не допустити занадто великий надбавки у вазі і ожиріння. Жінкам докладно розповідають, як потрібно харчуватися, при жіночих консультаціях завжди працюють школи матерів, у рамках яких жінки займаються лікувальною гімнастикою, що має велике значення для підготовки м’язової системи до пологів.

  Стимуляція пологів — це складний і досить небезпечний процес, тому краще зробити так, щоб ці методи не згодилися.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.