Як відбувається зачаття — коли важливий сам процес

загрузка...

У кожному живому організмі природою закладений інстинкт продовження роду. Але народження дітей — це не тільки підтримання життя на Землі, але і радість, і надії батьків. Момент зародження нового життя починається з зачаття, а всі шкідливі фактори, які мали місце бути, можуть негативно позначитися не тільки на заплідненні, але і на здатності до нього. Щоб зрозуміти важливість цього визначення, необхідно згадати, як відбувається зачаття.

Етапи зачаття

Формування плодового яйця (ще не ембріона) складається з декількох етапів:

 • овуляція;
 • запліднення;
 • утворення зиготи;
 • переміщення і імплантація плодового яйця.
 • Овуляція

  Пусковим моментом у механізмі зачаття є дозрівання й вихід яйцеклітини, який називається овуляцією. Овуляція — це один із періодів менструального циклу, який настає приблизно в його середині. Під впливом фолікулостимулюючого гормону в яєчнику починають дозрівати фолікули, в подальшому з яких формується один домінантний фолікул. Домінантний фолікул є ні що інше, як яйцеклітина, оточена шаром епітеліальної тканини і двома шарами сполучної тканини. Після дозрівання головного фолікула відбувається його розрив і назовні (у черевну порожнину) викидається яйцеклітина. Яйцеклітина (статева клітина жінки) оточена оболонкою із захисними клітинами у вигляді «променистого вінця» і складається з цитоплазми і ядра, де знаходяться 23 хромосоми. Яйцеклітина — це найбільша клітина в жіночому організмі.

  Після сталася овуляції, під впливом прогестерону, який виробляється жовтим тілом, починає змінюватися ендометрій. Він потовщується, стає пухким і кровонаповнення. Всі ці зміни необхідні для прийняття заплідненої яйцеклітини (імплантації).

  Після того, як стався вихід яйцеклітини, вона прагне потрапити в маткову трубу, де просувається за рахунок її війок і фімбрій, розташованих у внутрішній оболонці. Саме тут і повинна відбутися зустріч яйцеклітини і сперматозоїда. Життя яйцеклітини коротке, всього 24 години, і саме за цей проміжок часу сперматозоїди повинні встигнути добратися до фаллопієвій труби.

  Запліднення і утворення зиготи

  Наступний етап зачаття — це запліднення. Зріла яйцеклітина запліднюється сперматозоїдом, який складається з головки, шийки і хвостика і також несе в собі 23 хромосоми. Виробляються сперматозоїди насіннєвими канальцями чоловічих статевих залоз і входять до складу насінної рідини (еякулята). Розміри сперматозоїда в кілька разів менше яйцеклітини, а тривалість їх життя досягає трьох діб. Опинившись у піхву, спермії починають активно долати шеечную слиз цервікального каналу, потрапляють в порожнину матки і рухаються у напрямку до маткових труб. Важливу роль у підтримці активності сперматозоїдів грають ферменти, які містяться в слизу, що виробляються залозами матки. За допомогою цієї слизу в порожнині матки формується спеціальна стежка, по якій найактивніші спермії досягають гирла маткової труби. Досягнувши яйцеклітини, сперматозоїди (залишилися в живих, близько декількох сотень) прикріплюються до її оболонці і починають її розчиняти. І лише один, найсильніший і рухливий спермій проникає в яйцеклітину і зливається з її ядром. В результаті злиття утворюється зигота, яка містить 46 хромосом. Після проникнення сперматозоїда всередину яйцеклітини вона змінює склад своєї оболонки, що перешкоджають впровадженню інших сперміїв.

  Переміщення яйцеклітини та імплантація

  Коли запліднення яйцеклітини відбулося, вона починає ділитися (спочатку утворюються 2 клітини, потім 4 і так далі). У момент дроблення яйцеклітина просувається по матковій трубі, для того, щоб потрапити в порожнину матки. До моменту імплантації зигота вже складається з 64 кліток і називається бластоцистою. Приблизно на одинадцятий день після запліднення відбувається розрив оболонки бластоцисти, виділяються спеціальні речовини, які розплавляють функціональний шар ендометрію і плодове яйце прикріпляється до слизової оболонки порожнини матки.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.