Як розпізнати аномальні виділення з піхви: на що звернути увагу

загрузка...

Вагінальні виділення необхідні для очищення піхви і підтримки нормальної мікрофлори. Але зміна характеру і кількості може свідчити про інфекцію або серйозне захворювання.

Для більшості жінок характер виділень з піхви є важливою ознакою, який дозволяє своєчасно виявити проблеми зі здоров’ям і звернутися за медичною допомогою. Але як зрозуміти, нормальні чи виділення, чи ні? Нормальні виділення являють собою слиз, що виробляється в шийці матки, вони прозорі, не рясні і не мають запаху.

Вагінальні виділення і менструальний цикл

Після статевого дозрівання, перед першою менструацією, у дівчини підвищується рівень естроге ¬ нів і з’являються виділення з влагаю ¬ ща, які можуть тривати протягом несколь ¬ ких років після першої менструації. До цього часу менструації стають регулярними.

У першій фазі менструального циклу і в період овуляції (приблизно чотирнадцятий день менструального циклу) слиз, що виділяється з шийки матки (цервікальна рідина), стає більш багатою й водячи ¬ ність (і навіть може утворити тонкі білі нитки), щоб полегшити просування сперматозоїдів до яйцеклітини. Таким чином, вихід дозрілої яйцеклітини з яєчника в середині менструального циклу стимулює посилене вироблення вагінальних виділень. За словами лікарів, у цей період виділення з піхви можуть збільшитися в тридцять разів; рясність виділень — ознака овуляції.

У другій фазі менструального циклу завдяки прогестерону їх кількість зменшується, вони стають більш в’язкими, густими і непрозорими, щоб перешкоджати попаданню сперматозоїдів в канал шийки матки. Після завершення менструального циклу все знову повторюється. Жінка ніяк не може вплинути на характер і кількість виділень, обумовлених менструальним циклом, та й не потрібно, тому що таким чином організм очищається від бактерій.

Вагінальні виділення під час вагітності

Ці природні виділення (білі) тривають і після настання вагітності, але їх характер і кількість змінюються. У перші дванадцять тижнів вагітності робота матки регулюється прогестероном. У другому триместрі в крові знову з’являється велика кількість естрогену, виділень стає більше, а самі вони — більш рідкими. Нормальні виділення під час вагітності — прозорі або білуватого відтінку, без запаху. Зазвичай вони не викликають роздратування, але для зменшення можливого дискомфорту жінкам рекомендується використовувати спеціальні гігієнічні прокладки (тампонам користуватися не можна, щоб уникнути попадання інфекції в статеві шляхи).

За кілька тижнів до пологів кількість виділень ще більш збільшується, а їх консистенція стає більш густою і щільною. Це відходить слизова пробка, що закриває вхід в канал шийки матки, відкриваючи родові шляхи. У цей період також можливе незначне виділення навколоплідної рідини. Її виділення може відбуватися як одноразово, так і вроздріб, а також супроводжуватися кров’яними домішками, однак приводу для занепокоєння тут немає. Крім того, в третьому триместрі вагітності можливо вилиття навколоплідних вод, що є початком регулярної пологової діяльності. Якщо розрив навколоплідної міхура стався поблизу каналу шийки матки, то вона виділяється одноразово, у противному випадку навколоплідні води відходять поступово.

Патологічні виділення з піхви

Слід насторожитися, якщо під час вагітності виділення раптом змінили колір або стали неприємно пахнути. Такі виділення можуть бути ознакою інфекції або патології. Найпоширенішою з них є молочниця (кандидоз), при цьому з статевих шляхів виділяється біла сирнистий маса з кислим запахом. Крім того, жінка відчуває свербіж в області статевих органів, який посилюється вночі, після прийому душу або сексуального контакту. Велика поширеність молочниці серед вагітних пояснюється зниженням імунітету на тлі зміни гормонального фону. В даний час розроблені спеціальні препарати, що дозволяють лікувати кандидоз у майбутньої мами без шкоди для дитини.

Крім кандидозу на тлі зниженого імунітету часто проявляють себе і інші захворювання, що передаються статевим шляхом, наприклад, трихомоніаз і гонорея. У цьому випадку виділення зі статевих шляхів набувають неприємного запаху і жовтуватий, зеленуватий або сіруватий відтінок. Лікування молочниці і статевих інфекцій проводять, як правило в другій половині вагітності, використовуючи для цього прописані лікарем вагінальні свічки. Слід пам’ятати, що обстеження і терапевтичний курс повинен пройти і статевий партнер жінки. Під час лікування варто утриматися від сексуальних контактів.

При бактеріальному вагінозі з’являються водянисті виділення з неприємним запахом. Ця інфекція так само пов’язана з балансом і життєдіяльністю мікроорганізмів у піхві. Захворювання збільшує ризик передчасних пологів і при прояві симптомів повинна бути вилікувана якомога швидше. Бактеріальний вагіноз лікують антибактеріальними препаратами та антибіотиками.

Характер виділень у вагітної жінки може змінитися і під впливом зовнішніх факторів або алергічної реакції, в цьому випадку вони стають прозорими і більш рясними. Симптоми: свербіж, подразнення, виділення — можуть бути реакцією на туалетні приналежності, на незручні предмети одягу, що викликають пітливість, або на надмірну сексуальну активність. Для повернення в норму досить усунути вплив подразника.

Для профілактики патологічних виділень із піхви лікарі рекомендують дотримувати особисту гігієну, містити статеві органи в сухості та чистоті, не користуватися парфумованими засобами для інтимної гігієни (милом, гелем для душу), не займатися незахищеним сексом, особливо з неперевіреними партнерами, і носити вільне бавовняну білизну.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.