Як робити масаж простати: корисні поради

Масаж простати (передміхурової залози) покращує її кровообіг і трофіку (обмін речовин і живлення тканин), дренаж (виведення токсичних продуктів обміну і запалення) уражених відділів, а також проведення в передміхурову залозу антибактеріальних препаратів.

Передміхурова залоза і її основні функції

Передміхурова залоза — це непарний орган чоловічої статевої системи, розташований у передньонижні частини малого таза під сечовим міхуром і оточує сечівник.

Величина передміхурової залози залежить від віку. У дорослого чоловіка вона має середні розміри 3 х 4 х 2 см і вага близько 16 р. До 30 років її обсяг і вага збільшується в 20 разів у порівнянні з цими ж показниками у новонародженої дитини. Після 45 — 50 років залозиста тканина простати поступово починає заміщатися сполучною тканиною, через що вона зменшується в розмірах.

Основна функція простати — підтримка утворення сперматозоїдів (сперматогенез), їх транспортування по сім’явивідних проток і сім’явивергання. Крім того, простата бере участь у формуванні статевого потягу.

При яких захворюваннях робиться масаж передміхурової залози

Масаж передміхурової залози роблять при хронічних простатитах — запальних процесах в передміхуровій залозі різного походження. Хронічний простатит може бути наслідком бактеріальної інфекції (бактеріальний простатит), алергічного процесу (алергічний простатит), розлади іннервації органів малого тазу (синдром хронічного тазового болю). Сприяють формуванню простатиту порушення кровообігу в даній області при малорухливому способі життя, інтенсивному палінні, тривалих нервово-психічних навантаженнях. Іноді простатит може протікати непомітно для хворого, в такому випадку його називають асимптоматична.

У будь-якому випадку крім медикаментозного та інших методів лікування обов’язково призначається масаж простати — він входить в основні методи лікування хронічного простатиту. Головний ефект масажу простати — це поліпшення кровообігу і лімфовідтоку. Під час масажу дратуються нервові закінчення, розташовані в передміхуровій залозі, це викликає рефлекторне розширення кровоносних судин і призводить до того, що кров приливає до передміхуровій залозі, в результаті поліпшується живлення кліток залози і доставка до них кисню. Це прискорює обмінні процеси в передміхуровій залозі і сприяє зменшенню запального процесу. Через розширені кровоносні судини до передміхуровій залозі швидше надходять лікарські речовини, в тому числі антибіотики, що дозволяє знижувати їх дозування (прямим показанням для застосування масажу простати є відсутність реакції на антибактеріальну терапію).

Продукти обміну і запалення тканин безперешкодно видаляються через розширені лімфатичні протоки, знімається набряк передміхурової залози і стан хворого поліпшується.

Масаж простати роблять також для взяття її секрету на дослідження. Через розширені протоки простати виділяється сік простати, разом з яким видаляються хвороботворні бактерії. Це є профілактикою застою в простаті і загострень запального процесу. При хронічному запальному процесі в передміхуровій залозі збудники інфекції бактеріального походження можуть швидко втрачати чутливість до антибіотиків. У цьому випадку масаж передміхурової залози активізує бактерії і підвищує їх чутливість до антибіотиків. Масаж простати сприяє також нормалізації тонусу м’язів передміхурової залози та дна малого тазу.

Легкий масаж передміхурової залози можна проводити і при аденомі (доброякісної пухлини передміхурової залози), якщо вона поєднується з хронічним простатитом. Легкий масаж на відміну від класичного, може, навпаки, знизити приплив крові до простати і зменшити біль. Але робити такий масаж досить складно: збільшивши силу впливу, можна збільшити і приплив крові до залози, що сприятиме зростанню аденоми.

Масаж простати протипоказаний при гострих запальних процесах в передміхуровій залозі — це може сприяти поширенню інфекції по кровоносних судинах в інші органи. Протипоказаний будь масаж при раку простати — це стимулює ріст пухлини. Не можна робити масаж простати в тому випадку, якщо в протоках простати є камені або кісти — порушення відтоку рідини може викликати різкий набряк простати і напад сильного болю.

Масаж передміхурової залози не така проста процедура, як може здатися. Виконується він зазвичай лікарем-урологом, непрофесійно виконаний масаж простати може завдати непоправної шкоди.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.