Як рано розпізнати сексуальну орієнтацію дитини: увага на показники

Найскладніша проблема психосексуального розвитку дитини — формування сексуальної орієнтації, тобто системи еротичних переваг, потягу до осіб протилежної (гетеросексуальність), свого власного (гомосексуальність) або обох статей (бісексуальність). Сексуальна орієнтація — складна і делікатна тема для обговорення з дитиною, але, тим не менш, за деякими ознаками гомосексуальність можна визначити в досить ранньому віці.

Формування гомосексуальної орієнтації

Формування гомосексуальної орієнтації проходить три стадії:

 • від першого усвідомленого еротичного інтересу до людини своєї статі до першого підозри про свою гомосексуальність;
 • від першого підозри про свою гомосексуальність до першого гомосексуального контакту;
 • від першого гомосексуального контакту до впевненості у своїй гомосексуальності, за якою слідує вироблення відповідного способу життя.
 • Тривалість цього процесу залежить як від соціальних умов, так і від індивідуальних особливостей. Пік сексуальних експериментів доводиться на допубертатного віку і початковий період статевого дозрівання. Але психологічно найбільш драматичним юнацький вік. Аналізуючи свої переживання, хлопчик з гомоеротичні нахилами виявляє свою несхожість на інших. Це породжує у нього гострий внутрішній конфлікт, відчуття страху і самотності, заважаючи встановленню психологічної близькості з іншими людьми і посилюючи властиві цьому віку психологічні труднощі. Деякі хлопчики намагаються «захиститися» від гомосексуальності поверхневими гетеросексуальними зв’язками, але найчастіше це лише загострює внутрішній конфлікт. Психічний стан і самопочуття хлопчиків з незавершеною психосексуальной ідентифікацією значно гірше, ніж у тих, хто, так чи інакше, завершив цей процес, вони більше потребують психотерапевтичної допомоги, частіше роблять спроби самогубства.

  Батьки та інші дорослі, що впливають на розвиток дитини, повинні бути вільними від забобонів і розуміти, що в допубертатном віці формування сексуальної орієнтації тільки починається. До повноліття сексуальні уподобання дитини можуть змінитися. Батьки також повинні пам’ятати, що гомосексуальність — це не патологія, яку треба лікувати, а нормальне явище, поширене і в тваринному світі. У гомосексуальної орієнтації немає нічого ганебного, як і в тому, наприклад, що ваша дитина — лівша, або однаково добре володіє обома руками, або у нього інші індивідуальні особливості, що вимагають особливого підходу.

  Важливі показники

  Неможливо з повною впевненістю стверджувати, що ознаки гомосексуальної орієнтації, які помітні у дитини до статевого дозрівання, збережуться надалі. Людині властиво змінюватися, що можна спостерігати на прикладі дітей. Але якщо вас турбує можлива гомосексуальність вашої дитини, і ви хочете бути готовим допомогти йому зрозуміти і прийняти свою сексуальну орієнтацію, коли прийде час, зверніть увагу на наступні показники:

 • Підвищена чутливість, бажання випробувати нові відчуття і експериментувати
 • Якщо дитина з загостреною чутливістю реагує на певні зовнішні обставини, його поведінка підкаже батькам, чи є в нього схильність до гомосексуальності. За результатами численних досліджень, хлопчики (у них раніше пробуджуються еротичні почуття) починають раніше вивчати свою сексуальність, причому займаються цим з іншими хлопчиками. Сексуальні ігри з однолітками, роздягання, обмацування статевих органів, взаємна чи групова мастурбація, якщо в них не залучені дорослі, не вважаються в хлоп’ячих компаніях чимось страшним чи ганебним. Не дивно, що пробуждающаяся чуттєвість на перших порах нерідко задовольняється саме цим шляхом. До того ж, сексуальні уподобання дитини часто проявляються в іграх і деяких творчих заняттях. Музика, очевидна схильність до занять танцем, співу чи малювання, спілкування, розвинені рухові і мовні навички, бажання зображувати інших людей, грати на музичних інструментах — все це сфери розвитку талантів і здібностей дитини, в яких з віком можуть вільно і найбільш природно проявитися його сексуальні уподобання.

 • Ігри
 • Зверніть увагу, в яких іграх любить брати участь ваша дитина, особливо з однолітками — в них можуть таїтися підказки щодо того, що очікує вас у майбутньому. Хлопчики і дівчатка воліють різні іграшки (це стереотипи, але ж стереотипи — це узагальнення) — зрозуміло, це почасти можна пояснити тим, що батьки, керуючись цими стереотипами, купують хлопчикам машинки, а дівчаткам — ляльки. Якщо ж ви бачите, що дитина сама майструє іграшки або знаходить іграшки, це розповість про нього більше. Наприклад, якщо хлопчик міряє мамин одяг, взуття, користується її косметикою і парфумами, і таке трапляється неодноразово, швидше за все, вам потрібно готуватися, що в майбутньому він приведе з вами знайомитися не дівчину, а хлопця.

 • Пережита біль і приниження
 • Діти, що стали жертвою сексуального чи побутового насильства, отримують психологічну травму, яку довго і болісно долають, що іноді вимагає перебудови особистості. Біль дитини згодом притупляється, але почуття образи і меншовартості часто залишається на все життя. Так, за деякими теоріями, нетрадиційна орієнтація може бути наслідком сексуального насильства, яке пережив чоловік в дитинстві (особливо це стосується хлопчиків).

 • Відсутність у житті дитини зразка для наслідування і ролевої моделі серед дорослих
 • Відсутність у близькому оточенні дитини дорослого його статі, на якого він міг би рівнятися, може вплинути на формування сексуальної орієнтації дитини. Найчастіше це відноситься до одного з батьків (або обом), які, навіть будучи присутнім в житті дитини, емоційно відсутні — не тримали дане дитині слово, не виконували своїх обіцянок, практикували подвійні стандарти (самі робили те, що забороняли дитині, за що його карали). Така ситуація може скластися в сім’ї, коли дитину виховує тільки мати або батько, або один з батьків придушує іншого. Це поведінка батьків залишає «відтиск» на психіці на все життя. Відсутність авторитетної фігури в житті дитини вплине на формування його сексуальності, так як у нього не буде чіткої моделі поведінки, властивої його підлозі.

  Сексуальна орієнтація в більшості випадків не є справою вільного вибору, змінити її надзвичайно важко, а то й зовсім неможливо. Але поки час на вашому боці, ви повинні показати дитині, як ви його любите, цінуєте і розумієте. Пам’ятайте, що у вихованні дитини повинні брати участь обоє батьків. Якщо можлива гомосексуальність дитини вселяє вам жах, зверніться за допомогою до професійного психолога, щоб з’ясувати, що саме так вас лякає — можливо, ви самі, так чи інакше, штовхаєте дитину в ненависну вам сторону. Навчіть дитину захищати себе і свої інтереси, щоб у майбутньому йому не довелося страждати від нападок однолітків. Дитина повинна знати, що він завжди може на вас покластися, розраховувати на вашу підтримку і розуміння у будь-якій життєвій ситуації і незалежно від сексуальної орієнтації.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.