Як приймати панангін: краще звернутися за консультацією до лікаря

Панангин найкраще приймати за призначенням лікаря, який визначить дозування і тривалість прийому цього лікарського препарату. Прийом панангина в таблетках рідко призводить до передозування його компонентів, вона частіше виникає при внутрішньовенному введенні.

Як діє панангін

До складу панангина входять солі калію і магнію, які покращують обмінні процеси в клітинах міокарда (серцевого м’яза). Відбувається це за рахунок того, що калій і магній входять до складу ферментів, що беруть участь у різних біохімічних процесах. Але основне призначення іонів калію і магнію — підтримка нормального водно-сольового обміну в клітинах.

Панангин призначають у складі комплексного лікування при ішемічній хворобі серця (стенокардії, інфаркті міокарда), серцевої недостатності (у тому числі при призначенні лікарських препаратів, які називаються серцевими глікозидами, для зменшення їх токсичності), порушеннях серцевого ритму, при нестачі в організмі калію і магнію (цей стан призводить до порушень роботи серцевого м’яза).

Як правильно приймати

Панангин проводиться угорською фармацевтичною компанією Гедеон Ріхтер в драже для прийому всередину і в ампулах. У кожному драже панангина міститься калію аспартату 158 мг, магнію аспартату 140 мг. Розчин панангина для внутрішньовенного введення випускається в ампулах по 10 мл. У кожному мл розчину міститься калію аспартату 45,2.

Панангин в драже призначають по одній-дві таблетки три рази на добу після їжі, так як кисле вміст шлунка може зруйнувати оболонку драже. Тривалість прийому панангина визначається лікарем, але в середньому вона триває близько місяця. Повторні курси лікування також повинні призначатися лікарем.

Внутрішньовенне введення панангина проводиться краплинно. Розчин для крапельниці готують, розчиняючи вміст однієї або двох ампул (10 — 20 мл) в 100 мл 5% розчину глюкози. Крапельниці роблять зі швидкістю не більше 25 крапель на хвилину один — два рази на день, курс лікування — п’ять днів. Можна вводити панангін і струйно, розводячи все тим же 5% розчином глюкози. Але введення повинно бути дуже повільним, зі швидкістю 5 мл в хвилину.

Побічні ефекти

Панангин має ряд побічних ефектів, пов’язаних з передозуванням калію і магнію. При прийомі всередину вираженою гіперкаліємії і гіпермагніємії зазвичай не буває, тим не менш, можуть розвиватися такі побічні ефекти:

 • з боку центральної та периферичної нервової системи — порушення чутливості (оніміння, відчуття повзання мурашок по тілу), викликані підвищеним вмістом кальцію в крові, зниження нервово-м’язових рефлексів, судоми, викликані підвищеним вмістом в крові магнію;
 • з боку серцево-судинної системи — порушення провідності електричних імпульсів від передсердь до шлуночка серця (атріовентрикулярна блокади), збільшення числа екстрасистол (парадоксальна реакція), викликані підвищеним вмістом в крові калію, різке зниження артеріального тиску, почервоніння шкіри обличчя, відчуття жару , викликані підвищеним вмістом в крові магнію;
 • з боку шлунково-кишкового тракту — нудота, блювота, пронос, неприємні відчуття і болі в підшлунковій області (у хворих на гастрит зі зниженою секрецією шлункового соку або запаленням жовчного міхура);
 • з боку бронхолегеневої системи — пригнічення дихання, викликане підвищеним вмістом в крові магнію.
 • Але набагато небезпечніше побічні ефекти, які можуть виникати на тлі внутрішньовенного введення панангина. При цьому можуть розвиватися ознаки гіперкаліємії і гіпермагніємії.

  Симтоми гіперкаліємії і гіпермагніємії

  Гіперкаліємія — це підвищення концентрації калію в сироватці крові, яке супроводжується тяжкими порушеннями водно-сольового обміну в клітинах і кислотно-лужної рівноваги. Клінічно гіперкаліємія проявляється як характерний синдром, ступінь вираженості якого залежить від концентрації калію в крові.

  Характерним проявом гіперкаліємії є швидке наростання сонливості і сплутаності свідомості, болі в м’язах кінцівок, в мові. Через деякий час з’являються паралічі і парези як скелетної, так і гладкої мускулатури внутрішніх органів. Знижується кров’яний тиск, пульс стає рідкісним, можливий розвиток серцевих блокад (порушень провідності електричних імпульсів в міокарді) та зупинка серця.

  Підвищення концентрації магнію в крові (гіпермагніємія) викликає заспокійливий, а іноді і наркотичний ефект, може призвести до зупинки дихання. Знижується тонус скелетної мускулатури за рахунок порушення механізму нервово-м’язової передачі.

  Панангин не такий нешкідливий препарат, приймати його краще строго за призначенням лікаря.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.