Як правильно чистити зуби: цікаві факти

Важко уявити собі цивілізованої людини, який не чистить зуби вранці і ввечері. Навичкам цієї гігієнічної процедури навчають малюків з раннього віку. Однак правильно чистити зуби вміють не всі: багато хто думає, що цілком достатньо попрацювати зубною щіткою двічі в день, забуваючи про регулярних профілактичних заходах.

Історичний портрет гігієнічної процедури

Гігієна рота у всі часи історичного розвитку людства займала не останню роль. У стародавніх гробницях фараонів були виявлені зубочистки і йоршики для проведення такої процедури. Перша письмова згадка про чищення зубів археологи виявили у давньогрецького історика Діодора Сицилійського (90-30 рр.. До н.е.): «… кельти чистять зуби сечею, вважаючи, що це служить зміцненню їхнього здоров’я». Римські патриції доручали інтимна справа з чищення своїх зубів спеціальним рабам.

На Сході чищення зубів була введена як обов’язкова норма гігієни пророком Мухаммедом ще чотирнадцять століть назад. Європа запізнилася в цьому питанні на дванадцять сторіч. Перська філософ Газалі (1058-1111) в XI столітті в подробицях описував схему чищення: «Починають з правої сторони, потім — з лівої, в такому ж порядку чистять передні зуби, потім приступають з боку мови і неба». За часів цього богослова зубні щітки виготовлялися з верблюжої колючки.

Виробництво зубних щіток вперше було розпочато в 1780 році в Англії. Перший патент на винахід був отриманий в 1850 році, а масове виробництво почалося лише в 1885 році в США. Ручка у такий щітки була з кістки сибірського кабана, а головка — з натуральної щетини. У 1938 році світ дізнався першу щітку з синтетичної щетиною з нейлону. З тих пір, як з’явилася зубна щітка, багато вчених пропонували свій власний метод чищення зубів. Однак існують стандартні способи і правила проведення найпоширенішою гігієнічної процедури.

Правила чищення зубів

Перед тим, як приступити до чищення зубів, щітку неодмінно потрібно вимити з господарським милом або обдати окропом. Зубну щітку з невеликим шматочком пасти або гелю (0,5-1 см) потрібно розташувати під кутом 45 градусів до щелепи і почати чистку при незімкнутих зубах. Спочатку чистять верхню щелепу з щічної поверхні — з однієї й іншої сторони, круговими рухами, ретельно вичищаючи кожен зуб.

Рівними, поступальними рухами чистять зуби з внутрішньої сторони, намагаючись не надавати сильного тиску на щітку. З рота назовні вичищають жувальні поверхні зубів. Всі ці ж дії потім повторюють для нижньої щелепи. При чищенні передніх зубів щітку розташовують строго перпендикулярно. Закінчують чищення легким масажем ясен і язика: круговими рухами рухають щітку по верхнім і нижнім яснам, намагаючись їх не пошкодити. З мови зчищають наліт зовнішньою стороною зубної щітки, направляючи руху з задньої частини до кінчика.

Загальний час чищення зубів зазвичай займає не менше п’яти хвилин, для цього в будь-якій ванній кімнаті повинні бути пісочний годинник. В самому кінці процедури щітку знову миють і ставлять у склянку щетиною вгору. Зайва зубна паста може стати руйнівником здоров’я, тому багато пасти на щітку класти не рекомендується, так само як і ковтати її. Після чищення зубів порожнину рота потрібно дуже ретельно прополоскати.

можна забувати

Крім щоденного чищення зубів, необхідно після кожного прийому їжі обполіскувати рот зубними еліксирами або кип’яченою водою, застосовувати зубну нитку (флосс) для ретельного видалення залишків їжі з міжзубних проміжків. Дентальні серветки — засоби гігієни за порожниною рота для немовлят, які не можуть поки самостійно користуватися зубною щіткою. За допомогою таких серветок дорослий зчищає з зубів, ясен і язика залишки їжі і наліт, допомагаючи позбавити ротову порожнину малюка від вогнищ розмноження хвороботворних бактерій.

Профілактичний огляд і ультразвукова чистка зубів у стоматолога двічі на рік — культура гігієни сучасної людини. Не варто забувати, що весь набір гігієнічних процедур по догляду за порожниною рота спрямований на попередження розвитку карієсу, гінгівіту, пародонтозу та неприємного запаху з рота. Не дарма ж щороку 20 вересня в Китаї святкують День любові до своїх зубів.

Це цікаво

Японські вчені помітили такий факт: чим частіше людина чистить зуби, тим нижче його вага. Експеримент був проведений серед чотирнадцяти тисяч пацієнтів. Стрункі люди після кожного прийому їжі за звичаєм чистили зуби, тоді як пацієнти із зайвою вагою забували провести процедуру навіть раз в день. При цьому японські медики не рекомендують розглядати чищення зубів як спосіб спалювання жиру. Більш акуратні люди у всіх сферах свого життя раціональніше і грамотніше.

Наукою доведено, що наявність міцних зубів впливає на якість пам’яті. Щоб зуби були здоровими, за ними необхідний щоденний гігієнічний догляд. Тоді не тільки посмішка буде білосніжною і голлівудської, але і всі органи стануть працювати як годинник.

Жанна Пятірікова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.