Як позбутися шкідливих звичок?

Наркоман, робочий, який містить всю сім’ю, шукач істини, практикуючий медитацію і смиренність, і мудрець, які все це вже майже знайшов, хочуть одного: уникнути страждань і постійно жити в любові, мирі та безпеці. Що відрізняє їх один від одного — це їх звички. Звички, які створюють долю. Наше життя — це послідовність звичок і пов’язаних з ними вчинків, які визначають наш шлях і розвиток.

Всі не без гріха

У кожної людини є хороші і погані звички, корисні і шкідливі. Шкідливі звички часто стають причиною страждань, хороші приносять заспокоєння і звільнення. Щоб зрозуміти, як ми опинилися там, де знаходимося зараз, і як змінити напрям руху, потрібно зрозуміти, як відбувається утворення і зміна звичок. Тоді можна буде звільнити енергію, яку утримують шкідливі звички і направити її на здійснення змін, які принесуть нам радість.

Результатом кожної думки або дії, повторених багато разів, стає формування звички. Нашу увагу живить їх. Зосереджуючись на своїх думках і бажаннях, ми активізуємо певні ділянки мозку, в яких і «гніздяться» наші звички. Людський мозок складається з приблизно 100 мільярдів клітин — нейронів, і для кожної з звичок існує своя комбінація клітин. В наших силах змінювати свої думки і створювати нові комбінації нейронів. Чим частіше ми повторюємо думки і дії, тим сильніше стає звичка. І хороші, і шкідливі звички формуються по одному і тому ж принципу.

Цей принцип можна використовувати для того, щоб позбутися шкідливих звичок. Ми може заморити їх голодом, не живлячи їх своєю увагою. Зосередившись на звичках, які ми хочемо знайти, ми робимо їх сильніше, і поступово забираємо енергію у тих, від яких бажаємо позбутися.

Проблеми — це уроки життя, нехай навіть хворобливі, над яким ми зобов’язані працювати, якщо хочемо рухатися далі. Однак дуже часто ми збігаємо до задоволень, які дарують нам шкідливі звички. Повторивши таку послідовність дій кілька разів (проблема — стрес — потурання поганий звичкою), ми допомагаємо звичкам вкоренитися, створюючи для себе додаткові труднощі, від яких знову таки потрібно збігати. Все це призводить до маси негативних емоцій і новим стресам. Замість цього потрібно постійно проводити роботу над помилками, щоб з’ясувати, де і що ви робите не так, якщо знову і знову потрапляє в стресову ситуацію.

Погані звички можуть бути дуже різними: куріння, алкоголь, переїдання, пристрасть до азартних ігор, до шопінгу, до соціальних мереж, комп’ютерних ігор і телебаченню, до сексу, грошей, слави, влади; залежність від інших, яка стоїть людині його власної незалежності та індивідуальності. Всі ці звички спочатку приносять багато задоволення, проте, врешті-решт, вони приносять нам порожнечу і біль, що неминуче, так як вони змушують нас вчиняти дії, противні нашій природі.

Щоб почати змінюватися, потрібно перш за все визнати, що біль, який завдають нам наші шкідливі звички, набагато гірше того болю, яка неминуче супроводжує позбавлення від них. Наступний крок — зрозуміти, що саме зараз саме час, щоб почати позбуватися шкідливих звичок і створювати хороші. Нерішучість послаблює нашу волю; з’являються сумніви в тому, що бажані зміни можливі, які при подальшому зволіканні змінюються впевненістю в тому, що — ні, не вийде.

Не відкладайте і починайте прямо зараз. Вашим першим кроком буде:

 • Самоаналіз
 • Складіть список поганих звичок, від яких ви хочете позбутися. Запишіть звички, які ви хочете знайти. Як можна докладніше напишіть про те, чому ви хочете позбутися від тих чи інших звичок, і для чого хочете виробити інші. Набагато легше діяти, коли ви чітко знаєте, для чого потрібні ці дії.

 • Уникайте того, що пов’язано з шкідливими звичками
 • Люди, місця, дії, і ваші власні думки можуть перешкодити вам позбавитися від шкідливих звичок. Скажімо, якщо ви хочете кинути курити, намагайтеся триматися подалі від людей, з якими ви звикли ходити на перекури та місць, де вам подобалося сидіти з цигаркою і пускати дим в простір. Постійно думайте про щось інше — про проект, над яким працюєте, про те, яким ще спортом ви зможете зайнятися тепер, коли вам не буде заважати задишка курця, і так далі. Чим менше уваги ви приділяєте шкідливою звичкою, тим слабкіше вона стає.

 • Афірмації і воля
 • У вашій свідомості є сила, здатна вигнати будь-яку звичку. Думки володіють енергією, яка впливає на наше життя, тому з думками потрібно поводитися обережно. Регулярно повторюйте про себе афірмації, які повинні змусити вашу волю працювати в повну силу і на вашу користь. «У мене все вийде». «Ніщо не зможе мене зупинити». «Неважливо, скільки разів я оступлюсь — я все одно піднімуся і буду битися далі». І так далі. Ви самі можете придумувати для себе афірмації. Це не просто слова. При постійному повторенні вони стають частиною нашої свідомості, нашої особистості, і проявляються в нашій поведінці.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.