Як позбавитися від комплексів — успішна боротьба з самим собою

Важко назвати науку більш популярну і більш загадкову, ніж психологія. З одного боку, в останні роки число фахівців і «фахівців» в цій області зростає і мало не кожна людина, що має деякі пізнання про цю науці, може назвати себе досвідченим психологом. З іншого боку, навіть визнані експерти в області психологічних наук визнають, що психологія людини, при всій простоті її основних принципів, щодня підносить сюрпризи, і число таємниць у ній не зменшується. Тому до кожного порадою, пов’язаному з психологією, потрібно ставитися з обережністю і здоровою критичністю. Особливо це стосується такої важливої для мільйонів людей теми, як боротьба з комплексами. Це необхідна попередження і яку роботу над собою потрібно починати, маючи його на увазі.

Причини виникнення комплексів

Як і багато інші психологічні проблеми, комплекси родом з дитинства. Якщо батьки постійно ставили вам у приклад інших дітей, лаяли за проступки, а успіхи сприймали як належне, порівнювали вас з братами, сестрами, з самими собою і так далі — ймовірно, у вас є комплекси. Саме у множині. Ще одним потужним знаряддям для створення комплексів є медіа-індустрія. Людина постійно бачить на екранах людей, яких вважають ідеалами краси або символами влади і багатства і розуміє, що ніколи не стане таким же (він адже з дитинства звик порівнювати себе з іншими) — і зміцнює старі комплекси, заодно набуваючи нових.

Все це призводить до того, що мільйони людей проживають життя з спотвореним уявленням про себе, постійно намагаючись відповідати чужим стандартам. У крайніх випадках комплекси призводять до різних психологічних патологій.

Боротьба з комплексами

 • Щоб вирішити проблему, потрібно зрозуміти, чому вона з’явилася. Комплекси в цьому сенсі не є винятком. Можна ходити на прийоми до психолога і намагатися знайти коріння комплексів разом з ним. Іноді, щоб згадати ситуацію, що породила комплекс, застосовується гіпноз — втім, це не дуже поширена практика; змінені стани свідомості частіше використовують при лікуванні серйозніших порушень.
 • Якщо у вас немає часу або бажання працювати з психологом, спробуйте з’ясувати причину виникнення комплексу самостійно. Як правило, для цього потрібно шукати в пам’яті свої самі неприємні дитячі спогади. Це може бути боляче, але в результаті виявляється дуже корисно.
 • Потім визначте, як комплекс впливає на вашу поведінку в вашої нинішньої життя. Цей вплив може бути явним, або майже непомітним. Аналізуйте ситуації, в яких ви були незадоволені собою і запитуйте себе, чи було ваше невдоволення викликане об’єктивними причинами, або воно з великою ймовірністю є породженням комплексу? Якщо ви постійно сидите на дієтах, частіше необхідного відвідуєте косметолога, фанатично відзначаєте появу на обличчі кожної нової зморщечки або прищика — з вашою зовнішністю правда все так погано, або ви просто порівнюєте себе з моделями з реклами? У першому випадку не завадить згадати про інших своїх достоїнствах, у другому — зрозуміти, що змагатися з графічним редактором неможливо.
 • Полюбіть себе. Це означає — прийміть себе, в тому числі і ті недоліки, які не дають спокою. Це важко. Щоб було легше, згадайте про свої досягнення, і не порівнюйте їх з досягненнями інших. Порівнювати можна тільки те, ким ви були 5-10-15 років тому і те, хто ви є зараз.
 • Кожен раз, коли ваш комплекс починає впливати на поведінку, мислення повторюйте все, що ви про нього дізналися — чому він з’явився, як він може вами управляти, а також — чому саме ви любите себе, не дивлячись ні що. Спочатку це буде важко, але з часом ви звикнете таким чином стежити за своєю поведінкою, а ще через деякий час комплекс не зможе чинити на вас такого впливу, як раніше. Сила комплексів у тому, що вони погано усвідомлюються більшістю людей. Навіть якщо ви знаєте, чому у вас є той чи інший комплекс, в ситуаціях, де він проявляється, це знання губиться за збентеженням, страхом, невпевненістю. Відстежуючи крок за кроком те, як він піднімає голову і починає диктувати вам свої правила, ви поступово позбавите його сили — а самі станете сильніше.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.