Як поводитися у разі радіаційного зараження

Аварія на японській атомній станції «Фукусіма — 1» показала, наскільки наш світ крихкий, адже такі станції є і в нашій країні і зовсім не факт, що вони перебувають у кращому становищі, адже природні катаклізми можуть виникнути в будь-якій місцевості. Що ж робити звичайній людині у випадку такої катастрофи?

Якщо є підозра на радіаційне зараження

Іноді підозра на радіаційне зараження з’являється ще до офіційного оголошення про це властями. У такому випадку рекомендується якомога швидше зайти в приміщення. Краще, якщо це буде приміщення з товстими стінами або розташоване під землею (метро, підвал, тунель). Вважається, що захист речовиною є найефективнішою: необхідно зробити так, щоб між людиною і джерелом радіації було якомога більше речовини, і чим воно щільніше, тим краще. Так, наприклад, при знаходженні в одноповерховому дерев’яному будинку доза опромінення знижується в два рази, в підвалі такого будинку — в сім разів, в одноповерховому кам’яному будинку — в десять разів, у його підвалі — в сорок разів, в підвалі триповерхового будинку — в чотириста раз.

Тому потрібно вибрати якомога більш надійне укриття і чекати там повідомлення про радіаційну обстановку від МНС. Якщо ви залишаєтеся в кімнаті, то потрібно ретельно закрити всі кватирки. Одночасно потрібно постаратися захистити від радіаційного впливу дихальні шляхи — надіти спеціальну захисну ватно-марлеву пов’язку або просто закрити ніс і рот декількома шарами будь-якої тканини, змоченою водою.

Перед їжею треба полоскати рот п’ятивідсотковим розчином соди (чайна ложка на склянку), таким же розчином можна промивати порожнину носа, втягуючи його через ніс, а потім впливів (тільки не ковтати).

У приміщенні потрібно щодня проводити ретельне вологе прибирання. У випадку, якщо ви змушені будете вийти з дому, краще накинути на себе якусь верхній одяг, надіти головний убір і закрити обличчя маскою. Після повернення верхній одяг і взуття краще залишити за дверима.

Коли оголошено про те, що сталося радіаційне зараження місцевості

Не маючи дозиметра, можна не підозрювати про наявність радіації. Але МНС повинна стежити за ситуацією і вчасно повідомляти про неї населенню. Для вимірювання дози радіоактивного випромінювання прийнята одиниця — рентген. Ступінь радіоактивного зараження місцевості характеризується рівнем радіації, який вимірюють у рентгенах у годину (р / год). Місцевість вважається зараженою при рівні радіації 0,5 рентген на годину і вище.

Як тільки МНС оголосить про радіаційне зараження місцевості, потрібно уважно слухати всі місцеві оголошення і виконувати всі рекомендації МНС. Справа в тому, що при радіоактивному зараженні місцевості відбувається досить швидкий спад рівня радіації. Наприклад, через сім годин після появи високого рівня радіації рівень її зменшується в десять разів, через добу — у сорок разів, через сорок вісім годин — у сто разів.

Тому в перші години після зараження потрібно знаходитися в укриттях, а коли радіація знизиться (за сигналом МНС), можна буде перейти в свою квартиру. МНС встановлює захисні режими в залежності від того, в якій за ступенем зараження зоні знаходиться даний населений пункт. Зараження місцевості може бути помірним (8 — 80 р / год через годину після аварії), сильним (80 — 240 р / год) і небезпечним (до 1200 р / год). У відповідності з цими зонами МНС розробляє правила поведінки населення, в тому числі тривалість знаходження в укритті. У разі необхідності МНС приймає рішення про евакуацію населення. Від того, наскільки чітко люди будуть дотримуватися команд МНС, залежить їхнє життя.

На відкритій зараженій місцевості не можна пити, їсти, курити, роздягатися, доторкатися до будь-яких предметів, ходити по високій траві і густому чагарнику. Перед тим, як зайти до приміщення, потрібно зняти верхній одяг і взуття і залишити її за дверима. Не можна вживати в їжу відкрито зберігалися продукти і воду.

Йодна профілактика також проводиться тільки по команді МНС. Для цього протягом тижня приймають по таблетці йодистого калію. Дітям до двох років дають по чверті таблетки. Замість таблеток можна приймати ятипроцентну настоянку йоду (три — п’ять крапель настоянки на склянку води дорослим і одну — дві краплі дітям). Дозування ці перевищувати ні в якому разі не можна.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.