Як поводитися під час пологів — не нашкодите малюкові

Кожна вагітна жінка задовго до пологів чітко повинна собі уявляти, як вони будуть протікати. Це необхідно для того, щоб під час пологів породілля змогла діяти так, як вимагає той чи інший період пологів, тобто в єдиному ритмі з акушером гінекологом, допомагаючи родовому процесу і своїй дитині.

Підготовка до пологів

Підготовку до пологів краще починати з перших днів вагітності. Вона повинна включати в себе психологічну підготовку, спеціальні гімнастичні вправи для зміцнення м’язів таза і навчання правильному диханню під час пологів.

Психологічна підготовка — це здобуття ясного уявлення про те, що саме відбувається в організмі вагітної під час вагітності та пологів, а так само, як сама жінка може допомогти цьому процесу. Жінка вчиться повністю розслаблятися і прислухатися до змін у своєму тілі. Такий розвиток інтуїції — найважливіший етап у підготовці жінки до пологів, так як сама природа наділила жінку здатністю правильно вловлювати знаки, які подає їй тіло.

Гімнастичні вправи зміцнюють м’язи живота і тазу — міцні м’язи знадобляться жінці під час пологів. Тому не варто відмовлятися від комплексу вправ, запропонованого в жіночій консультації.

Дуже важливо також навчитися правильному керованого подиху під час пологів і закріпити в підсвідомості отримані навички. Для того щоб це відбулося, необхідно багато тренуватися, до тих пір, коли перехід на кероване дихання стане легким і майже автоматичним.

Отже, під час вагітності ви виконали велику роботу — підготували себе до пологів, тепер настає наступний етап, під час якого набуті знання та навички потрібно застосувати під час пологів.

Як поводитися під час першого етапу пологів

Перший етап пологів — це перейми — регулярні скорочення м’язів матки, які сприяють розкриттю родових шляхів, перш за все, — шийки матки. Це дуже відповідальний період, він триває довше інших, особливо, при перших пологах. Під час переймів жінка відчуває сильний біль, а дитина страждає від нестачі кисню, так як скорочуються м’язи матки здавлюють кровоносні судини. Такий стан називається гіпоксією плода, воно загрожує нехорошими наслідками: головний мозок дитини дуже чутливий до нестачі кисню. Тому від правильної поведінки матері в цей період багато в чому залежить здоров’я дитини.

Перш за все, підготовлена до пологів жінка не повинна їх сприймати як щось жахливе. Необхідно налаштувати себе на те, що пологи — це свято першої зустрічі з дитиною. Для того щоб не затьмарити це свято, потрібно:

 • пам’ятати, що при перших же м’язових скороченнях матки не потрібно впадати у паніку і їхати в пологовий будинок, для цього достатньо відвідати жіночу консультацію; перший м’язові спазми іноді починаються за місяць до пологів і носять назву передвісники; ближче до пологів з’являються помилкові сутички , які відрізняються від справжніх тим, що вони не регулярні; в пологовий будинок потрібно відправлятися, коли сутички починають повторюватися з регулярністю не менш, ніж раз на ніж 15 хвилин;
 • при появі помилкових сутичок краще більше рухатися (наприклад, ходити на свіжому повітрі), так дитина менше страждає від нестачі кисню, а пологи наближаються швидше;
 • як тільки перейми стали регулярними, потрібно «вмикати» правильне кероване дихання, починати краще з повільного: повільний вдих через ніс, більш тривалий видих через рот, затримка дихання на кілька секунд; якщо такий ритм не зменшує біль, то можна перейти на поверхневе легке дихання: швидкий вдих і видих (дихати як собачка); після припинення сутички потрібно перейти на звичайний ритм дихання.
 • хворобливість сутичок можна зменшити спеціальними прийомами: лежачи на спині, на тлі глибокого вдиху долонями обох рук погладжують бічні поверхні живота під час сутички; можна також на тлі глибокого дихання, лежачи на боці, погладжувати крижово-поперекову область — це зменшує больові відчуття і покращує кровопостачання матки; та ще один прийом — притискати великими пальцями рук точки на внутрішній поверхні кісток тазу (якщо, звичайно, цей прийом жінці був показаний в жіночій консультації заздалегідь).
 • Як поводитися під час другого і третього етапу пологів

  Другий етап пологів — це потуги (тривалі скорочення м’язів матки) і вигнання плоду через відкриті родові шляхи. Підготовлена жінка знає, що починати тужитися можна тільки з дозволу лікаря, так як потуги іноді починаються раніше, ніж родові шляхи повністю розкрилися. У цей період жінка повинна:

 • стримувати потуги, поки родові шляхи повністю не відкрилися; допоможуть їй у цьому дихальні прийоми: на початку потуги потрібно зробити видих, потім глибокий вдих, після чого — три частих поверхневих вдиху і видиху; повторювати цей прийом кілька разів, поки не пройде потуга;
 • максимально посилювати потуги, коли родові шляхи повністю відкрилися (з дозволу акушера-гінеколога); для цього спочатку потуги потрібно кілька разів глибоко вдихнути і видихнути, потім вдихнути, злегка видихнути, затримати дихання і тужитися протягом декількох секунд (чим довше, тим ефективніше), після чого повністю видихнути, вдихнути і повторювати все знову, поки триває потуга, потім перейти на звичайне дихання.
 • Третій етап — народження посліду (плаценти), він відбувається зазвичай через півгодини після народження дитини і не вимагає від породіллі особливих зусиль.

  Пам’ятайте: від вашої поведінки під час пологів залежить стан дитини!

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.