Як повернутися до нормального життя після втрати близької людини

Дослідження показали, що близькі довірчі відносини — найефективніший фактор у відновленні після перенесеної психологічної травми. Коли життя змінилося раз і назавжди, подолати біль за допомогою одних тільки розмов неможливо. Людині потрібна близькість, співчуття і розуміння іншої людини. Без підтримки сім’ї відновлення після втрати близької людини неможливо.

Ваша втрата трагічна. Близька людина, якого ви втратили, не винний ні в яких злочинах, і його загибель — це не покарання за гріхи. Гнів буде рости і підніматися в вас, коли ви найменше цього очікуєте: в магазині, коли ви робите покупки, по дорозі на роботу, за вечерею.

Перші важкі дні втрати

Вас очікують дні плачу і ночі гніву. Будьте готові до цього. Саме в цей час потрібно не замикатися в собі, а шукати участі друзів і родичів. Якщо у вас немає друзів або близьких людей — знайдіть їх. Підіть у церкву. Поговоріть з наставниками вашої дитини.

Якщо у вас виникли непереборні труднощі, зверніться до психолога або психотерапевта, який спеціалізується на терапії такого роду. Він допоможе вам повернутися у світ живих. Пам’ятайте, що ваше життя, якою б марною і позбавленою сенсу вона не здавалася, — ваше єдине спасіння. Тому що це все, що у вас є.

Якщо у вас є дитина, і ви втратили чоловіка або дружину, пам’ятайте, що крім вас у дитини нікого не залишилося, тільки ви маєте значення в його житті. Він потребує вас. Постарайтеся якомога швидше повернутися до нормального існування. Заповніть мовчання сльозами, обіймами і загальним гнівом. Якщо ви пройдіть через це випробування разом, вам буде легше.

сумуємо разом, разом оплакуйте вашу втрату і говорите про це. Або просто мовчите разом. Не чекайте відповіді від Бога або когось ще. Відповіді не буде. Час — ваш кращий друг, час заліковує будь-які рани. З часом ваша біль притупиться.

Наполягайте на тому, щоб всі у вашій родині продовжували жити своїм звичайним життям. У той же час ви повинні розробити стратегію поведінки, яка допоможе оточуючим впоратися з горем. Ваша життя змінилося і вже ніколи не буде колишньою. На вас лежить почесне тягар і відповідальність допомогти вашим домашнім адаптуватися до нової реальності.

Поведінка з дитиною

Може бути, ви турбуєтеся про те, як потрібно говорити з дитиною? Відповідь на це питання дуже проста. Будьте правдиві. Будьте щирі. Підлаштовуватися під дитину. Не розказуйте більше, ніж він хоче знати. Прислухайтеся до прихованим питань. Заохочуйте спроби дитини обговорити цю трагічну ситуацію.

Не соромтеся звертатися за допомогою книг і статей. Звертайтеся до інтелекту дитини. Дітей старшого дуже хвилюють питання сенсу того, що відбувається. Направляйте дитини та шукайте відповіді разом. Не залишайте дитину на самоті.

Проводьте час з дитиною. Вимкніть телевізор. Більше гуляйте. Грайте. Візьміть вихідні або відпустку. Рушайте в похід або подорож. Погуляйте по пляжу в холодний осінній день. Обійміть дитини, не стримуйтеся — він потребує фізичного контакту. Грайте разом, разом займайтеся спортом.

Слухайте. Будьте уважні до чоловікові (дружині) і дітям. Прислухайтеся до того, що вони хочуть сказати своєю поведінкою. Не чекайте, поки вони озвучать свої почуття — це може ніколи не статися. Якщо це все ж станеться, зупиніться, залиште всі свої заняття і перетворитеся вголос. Іншого шансу у вас може не бути.

Кроки до душевного спокою

Знаходьте можливості для неформального спілкування з дорослими. Проводьте більше часу з друзями. Відвідуйте церкву. Займіться благодійністю на добровільних засадах. Знайдіть способи поділитися своїми почуттями з іншими дорослими

Знаходьте можливості для неформального спілкування для дитини. Влаштовуйте зустрічі з іншими дітьми. Водите дитини на дитячий майданчик. Беріть участь в шкільному житті дитини, допомагайте йому готувати уроки. Заохочуйте дружні стосунки. Пам’ятайте, що дитині, як і вам, потрібно говорити про свої почуття з однолітками.

Постарайтеся насолоджуватися життям. Слухайте музику. Грайте на музичних інструментах. Займіться живописом або ліпленням. Відвідуйте концерти і спектаклі. Ходіть до музеїв. Художнє самовираження допомагає пережити втрату і повернутися до нормального життя.

Проводьте більше часу на природі. Якщо є можливість, облаштуйте територію навколо будинку, займіться садівництвом. Влаштуйте пікнік у парку. Освойте новий вид спорту, наприклад, скелелазіння. Збирайте камені, спостерігайте за птахами. Цінуйте цілющу силу природи.

Якщо ви втратили близьку людину, шануйте його пам’ять. Поступово пам’ять про нього стане вашою невід’ємною частиною, і перервана життя цієї людини продовжиться в вас. Ви станете йому живим пам’ятником і пронесете пам’ять про нього через все життя.

Пам’ятайте, що сім’я завжди на першому місці. Ваші діти, близькі й батьки потребують вас. Підтримуйте один одного. Доглядайте один за одним. Постарайтеся, щоб всі ваші близькі пережили цей важкий період з мінімальними втратами. Не дозволяйте нікому піти.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.