Як підвищити самооцінку — стежте за собою

Низька самооцінка має негативний вплив на всі аспекти життя, включаючи міжособистісні відносини, роботу і здоров’я. На щастя, це можна побороти, причому для цього далеко не завжди потрібно психолог. Ті, у кого низька самооцінка, можуть впоратися з цим за допомогою зусиль свого власного розуму.

Виявите тригери низької самооцінки

Ймовірно, ви не завжди оцінюєте свої здібності низько, або — не завжди однаково низько. Усвідомте, в яких саме ситуаціях, при яких умовах ваша самооцінка стає особливо низькою. Найбільш поширеними тригерами є: важливі переговори на роботи (особливо якщо вони безпосередньо пов’язані з проектом, за який ви несете відповідальність), кризові ситуації на роботі і в особистому житті, труднощі у взаєминах з близькими людьми, колегами; зміни життєвих обставин (наприклад, втрата роботи, догляд дітей з дому, розлучення, і так далі).

Усвідомте свої думки з приводу цих ситуацій

Коли ви з’ясуєте, коли саме ви починаєте активно принижувати себе у власних очах, почніть усвідомлювати, що ви думаєте при цьому — що ви говорите собі, як інтерпретіруете ситуацію, і так далі. В цілому такі думки можна розділити на негативні, позитивні й нейтральні, а також на раціональні та ірраціональні. Людина вкрай рідко віддає собі повний або хоча близький до повного звіт у своїх думках. Тим часом інші верстви вашої особистості — крім свідомості — сприймають їх все, і ні одна думка, таким чином, не пропадає.

Позбавляйтеся від негативних і ірраціональних думок

Те, як ви звикли думати — не єдиний спосіб думати про ситуацію. Помічаючи негативні і / або ірраціональні думки, запитуйте себе — чому ви думаєте саме так? Не виключено, що багато хто з цих думок не мають під собою фактичного підстави і є не тільки марними, але й шкідливими. Зокрема, слід звернути увагу на наступні думки, що знижують самооцінку:

Чорно-білі думки

Такі думки ділять світ і всі його багатогранні явища на чорні та білі, хороші і погані. Наприклад: «Якщо я не впораюся з цим завданням, я буду абсолютної невдахою», «Чоловік мене кинув, значить, я нікому не потрібна», і так далі. Перевірте ці думки на логіку і згадайте, що у всьому можна знайти як погане так і хороше. Відсутність здатності бачити це — одна з причин низької самооцінки.

Ментальні фільтри змушують вас зосереджуватися на негативних аспектах вашої особистості, життя, і так далі. «Я зробила помилку у звіті і тепер всім ясно, що я не підходжу для цієї роботи» — думаючи так або приблизно так, людина з низькою самооцінкою закриває очі на те, що його за щось узяли на роботу і платять зарплату, і що у нього є досягнення, які колеги і начальники помічають також, як і помилки.

Перетворення достоїнств в недоліки

Людина з низькою самооцінкою завзято заперечує те, що він здатний на щось хороше, корисне, видатне. Наприклад, якщо такої людини хвалять за добре виконану роботу, він говорить: «Я впорався, тому що це було зовсім легко». Приймайте похвалу із задоволенням і завжди погоджуйтесь з тим, що ви — молодець. Це помітно піднімає самооцінку.

Поспішні негативні висновки

«Мій друг не відповів на мій лист, значить, він за щось сердиться на мене» — типовий приклад такого мислення. З моменту відправки листа могло пройти всього декілька годин, а висновки вже зроблено. Низька самооцінка може спонукати людину відправити наступний лист — з вибаченнями невідомо за що. Точно така ж реакція слідує за тим, коли людині здається, що на нього якось дивно дивляться або говорять про нього за його спиною. Він поспішає робити висновки — і ніколи не робить їх на свою користь.

Думки, принижувати самої людини

Той, у кого знижена самооцінка, щиро вважає, що він гірший за інших; свої успіхи він приписує чого завгодно, крім власних старань, а при невдачах говорить собі, що кращого він і не заслуговує.

Відстежуйте такі думки і міняйте їх на більш обгрунтовані. Коли вас хвалять за роботу, згадуйте, скількох зусиль вам коштував цей результат; якщо на ваш лист не відповідають, подумайте, що у цього може бути безліч причин — людина далеко від комп’ютера, інтернет відключений, і так далі. І як можна частіше повторюйте собі, що ви заслуговуєте всього найкращого.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.