Як підвищити гемоглобін — стежте за харчуванням

Зазвичай низький рівень гемоглобіну пов’язаний з анемією, причиною якої є дефіцит заліза. Гемоглобін — це багатий залізом білок, який присутній в червоних кров’яних клітинах хребетних. Головна функція гемоглобіну полягає в транспортуванні кисню з легенів в інші тканини організму.

Кисень є важливим джерелом енергії для хімічних реакцій, які відбуваються в живих клітинах. Гемоглобін також транспортує назад в легені вуглекислий газ — побічний продукт цих хімічних реакцій. Оскільки гемоглобін необхідний для здоров’я людини і нормальної роботи всіх його внутрішніх органів, дуже важливо підтримувати його нормальний рівень в крові. Низький рівень гемоглобіну викликає занепад сил, і, в деяких випадках, серйозні проблеми зі здоров’ям.

Нормальний рівень гемоглобіну

Нормальним рівнем гемоглобіну для чоловіків вважається від 13.5 до 16.5 г / дл крові, для жінок — від 12.1 до 15.1 г / дл. Норма для дітей — між 11 і 16 г / дл, для вагітних жінок — від 11 до 12 г / дл. Синтез гемоглобіну найбільш часто порушує дефіцит заліза. Значно рідше рівень гемоглобіну знижується через порушення, пов’язаних з кістковим мозком, хіміотерапії, ниркової недостатності, серповидноклітинної анемії, і так далі. При критично низькому рівні гемоглобіну може знадобитися переливання крові, але, на щастя, в більшості випадків з проблемою можна впоратися більш простими засобами.

В першу чергу необхідно з’ясувати причину зниження рівня гемоглобіну. Якщо це викликано серйозними захворюваннями, рівень гемоглобіну може бути підвищений тільки після проходження курсу лікування. Якщо ж гемоглобін знижений через дефіцит заліза та інших поживних речовин, потрібно внести деякі зміни в свій раціон.

Раціон харчування

Вважається, що залізо найкраще абсорбується з їжі тваринного походження, наприклад, з печінки, червоного м’яса, курки, індички, свинини, риби, молюсків. Яйця, вощі темного кольору, зелень, сухофрукти, горіхи і боби теж є багатими джерелами заліза.

Червоний буряк є одним з кращих засобів для підвищення рівня гемоглобіну. Щоб нормалізувати рівень гемоглобіну, потрібно протягом двох-трьох тижнів щодня з’їдати одну порцію салату з буряка і / або пити буряковий сік. У салати можна додавати будь-які овочі і фрукти; червоний буряк може бути гарніром до різних страв. Проте будьте обережні — при вживанні у великих кількостях червоний буряк може викликати сильний пронос.

Щоб підвищити рівень гемоглобіну в крові, варто обмежити споживання продуктів, які погіршують абсорбцію заліза. До таких продуктів відносяться чай, кава, продукти, багаті клітковиною і кальцієм, шоколад, напої з кофеїном, а також лікарські засоби, що містять фосфати і антациди.

Вітамін С покращує абсорбцію заліза, тому рекомендується їсти якомога більше цитрусових та інших кислих фруктів (в них особливо багато аскорбінової кислоти) і, при необхідності, приймати харчові добавки з вітаміном С. Харчові добавки з залізом також можуть бути корисні, однак з продуктів харчування воно засвоюється значно краще. Крім того, такі добавки можуть викликати запори і, при непомірному використанні, надлишок заліза в організмі, що є шкідливим і потенційно небезпечним для людини.

Спорт, щоденні прогулянки на свіжому повітрі і здорові сон протягом семи-восьми годинників також сприяє підвищенню рівня гемоглобіну. Куріння і зловживання алкоголем сприяє руйнуванню гемоглобіну, тому, щоб нормалізувати його рівень, слід позбутися шкідливих звичок.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.