Як пережити розлучення і не отримати депресію

Для більшості людей розлучення є дуже важким досвідом. Закінчуються значущі відносини, звичне життя і все дороге, що було з нею пов’язано, стає минулим — а це дороге часто буває тим, що надає людині відчуття стабільності та впевненості в найскладніших ситуаціях. Тому розлучення, як і будь-які інші різкі зміни, пов’язаний з величезним стресом — таким величезним, що, здається, він може вас зламати. У дійсності він може зробити вас сильніше і мудріше — все залежить від того, що ви самі зробите з цією ситуацією.

Емоції

Страх, тривога, почуття провини, відчай, гнів, самотність, ненависть — це лише частина спектру емоцій, з яким живе людина в період розлучення. Багато жінок дуже боятися, що знову залишаться одні і так буде завжди. Чоловіки нерідко боятися того ж. Ви можете підлягає згадувати епізоди своїх відносин і болісно шукати, що ви зробили не так. Коли біль вщухає, і ви поступово повертаєтеся до життя, спогади раптом повертаються з такою силою, що, здається, це неможливо пережити — у болю є лабіринти, за якими людина, що зіткнувся з горем, може ходити дуже довго. Не забороняйте собі відчувати все це. Не намагайтеся зробити вид, що вас мало хвилює те, що відбувається.

Горе — нормальна реакція людини (і не тільки) на втрату. Це не просто емоція, а складний процес, який по-різному протікає у всіх людей. Коли кохана людина повідомляє, що йде назовсім, хтось від шоку не може сказати ні слова, хтось впадає в лють, хтось плаче і благає залишитися, хтось мовчки виставляє валізу за двері. Немає середнього терміну, протягом якого горе повинно пройти. Його прояви — не ознака слабкості, а ознака того, що ви боретеся зі стресом. (Подумайте про фізичних хворобах. Часто, збивши температуру штучно, ми сповільнюємо процес одужання. Організму потрібно кілька діб нездужання і температури вище 38С, щоб вигнати хворобу. Говорячи спрощено, щось подібне відбувається і з психікою. Штучно пригнічуючи горе, ви будете позбавлятися від нього довше, ніж якщо тимчасово дасте йому волю).

Як впоратися з емоціями

Життя не зупиняється, коли комусь боляче, інакше вона стояла б на місці весь час. У вас напевно є робота, рахунки і безліч справ, які з’явилися разом зі статусом вільної жінки (знайти квартиру, обставити її, підключити інтернет, повідомити про зміну адреси банку та іншим установам і так далі). Все це може здатися джерелом додаткового стресу, але справи можуть бути прекрасним способом відволіктися від особистих переживань.

 • Не беріть на роботу тривалий відгул, навіть якщо второпати начальство не проти. Робочі обов’язки добре допоможуть відволіктися від негативних думок.
 • Приберіть старі фотографії і все, що нагадує про минулу сімейного життя, як можна далі. Купіть новий одяг, зробіть іншу зачіску. Якщо ви завжди фарбували нігті в рожеві і червоні тони, купіть синій або зелений лак. Справа, звичайно, не в кольорі нігтів, а в сигналах своєму свідомості про те, що тепер все по-іншому і ви йдете вперед.
 • Говоріть про це. Дуже небагато людей можуть пережити горе поодинці і без негативних наслідків для психіки. Спілкуйтеся зі своїми близькими, діліться з ними всім, що відчуваєте і думаєте. Не бійтеся зробити їм боляче, розповідаючи про свій біль. Вони раді, що можуть допомогти вам, хоча б просто вислухавши. Якщо після розмов з близькими вам не стає легше, знайдіть групу підтримки для переживають розлучення, або зверніться до психолога. Якщо ви виберете останній варіант — не починайте консультуватися у першого-ліпшого психолога. Сходіть на пробні консультації до декільком фахівцям і виберете того, хто викликав у вас найбільшу довіру. Якщо психолог вам не подобатися, консультації з ним не підуть вам на користь.
 • Слідкуйте за собою. Часто після розлучення жінки на якийсь час припиняють ходити в спортзал, починаються менш ретельно фарбуватися і підбирати одяг. Робіть це для і тільки для себе, бо ваше ставлення до себе не повинно залежати від того, носіть ви статус заміжньої або вільної жінки.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.