Як нанотехнології вплинуть на тривалість життя?

З усіх боків останнім часом тільки й чується нове слово «нанотехнології». Нано — це міллірдная частина метра, щось зовсім мікроскопічне, крихітне. Технологія — сукупність методів обробки в процесі виробництва продукції. Значить, нанотехнологія — створення впорядкованих структур на рівні атомів і молекул і створення з їх допомогою будь-яких технологій. Це галузь молекулярної технології, де атом за атомом, молекула за молекулою отримують речовини, пристрої, мініроботов із заданими властивостями.

Чому розвиток нанотехнологій отримує державну підтримку у передових країнах світу? За ними майбутнє, саме за допомогою цих інновацій можна вивести країну в лідери того чи іншого виробництва.

Ці сучасні технології вже знайшли своє застосування у багатьох сферах життя і галузях промисловості і виробництва, транспорту. В охороні здоров’я нанотехнології застосовуються в хірургії, коли за допомогою мікроскопічних нанороботів можна змінювати структуру клітини людини. Перспективи розвитку медицини дозволяють припустити створення міні нановрачей — роботів, які будуть «жити» всередині організму хворої людини, усуваючи всі пошкодження або проводячи профілактику для запобігання їх.

Однак найперспективнішою областю застосування нанотехнологій в медицині є їх участь в геронтології — науки про біологічні механізми старіння. Саме нанороботи здатні вже сьогодні уповільнити старіння людства і продовжити його біологічну молодість. Молекулярні роботи можуть разом (а частіше замість) з генною інженерією перепрограмувати геном людини, перевести годинник часу назад. Міняючи геном окремих клітин, можна заздалегідь ставити потрібні вдосконалені функції, і таким чином, трансформувати організм за заданими критеріями. По суті це ремонт людських клітин на рівні атомів і молекул.

Нанотехнологія вже в найближчі роки допоможе створити таких нанороботів, що дозволить збільшити тривалість життя, поліпшити її якість і значно розширити фізичні можливості людини.

Зараз це звучить як фантастика, але вже досить скоро перепрограмування клітин по заданих функцій зможе повернути похилого та хворої людини в стан його молодого організму. Не буде ніяких операцій на органах, залишаться тільки операції на клітинах, молекулах людського тіла. Чи стануть люди безсмертними? Це питання не тільки медичний, але і етичний. Людське безсмертя повинно бути підкріплено біологічної середовищем. Чи зможе планета прогодувати зросле число жителів?

Не варто заглядати так далеко, сьогодні ми стоїмо біля відкритих дверей, лише на порозі чудових перетворень. Створення наноманіпулятор, повністю керованого людиною і програмованого комп’ютером, вчені планують на 2050 рік. До цього нам усім потрібно дожити в здоровому розумі та ясній пам’яті, щоб нажелать нові функції свого оновленого організму.

Реставрація клітин і розробка нанотехнологічних способів генної інженерії допоможуть перемогти невиліковні сьогодні хвороби людства і, таким чином, значно збільшити тривалість життя. Чи не про це мріяли письменники — фантасти в минулі сторіччя? Людина стає Творцем самого себе, вміє управляти своїм організмом.

Поки лише йдуть наукові дослідження і ставлять досліди по застосуванню нанотехнологій на тварин. Жителі планети поки не сформували своє ставлення до цих інновацій, оскільки рідко хто в них розбирається. Сьогодні всі розповіді про майбутнє здаються майже казкою. Єдиний плюс в тому, що населення планети відноситься до нанотехнологій куди позитивніше, ніж до інших транснаціональним «наукомістким» кампаніям типу свинячого грипу або глобального потепління.

Нехай сьогодні це буде незрозуміло і фантастичні, як колись розшифровка генома людини або воднева енергетика, головне, що це несе людству користь і полегшення, продовжує життя і обіцяє значне розширення звичних можливостей фізіології.

Цитата з наукової книги «Nanotechnology: Social Implications» (Springer, 2007, с.23): «Нанотехнології в поєднанні з традиційними технологіями вже в осяжному майбутньому дозволять … збільшити тривалість і якість життя завдяки ремонту, а в кінцевому рахунку і заміні слабнучих органів … ліквідувати голод … дати можливість сліпим бачити, а глухим чути … »

Жанна Пятірікова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.