Як лікувати прищі — препарати і методи

Лікування прищів — складне завдання, багато в чому тому, що причина їх появи часто незрозуміла. Домашні засоби допомагають більш-менш ефективно контролювати стан шкіри, однак більш помітних і стійких результатів можна досягти за допомогою спеціальних засоби для лікування прищів.

Изотретиноин

Изотретиноин — одне з найпотужніших засобів, що використовуються для лікування серйозних форм акне. Жінкам, які його застосовують, під час всього лікування необхідно приймати ефективні протизаплідні засоби, оскільки у випадку настання вагітності изотретиноин може викликати серйозні вроджені вади.

Цей препарат може істотно поліпшити стан шкіри, однак через серйозні побічні ефекти його виписують рідко.

Антибіотики

Якщо прищі викликані бактеріями P. acnes, для їх лікування може бути призначено курс лікування антибіотиками, тривалість якого зазвичай складає не більше шести місяців. Як правило, спочатку антибіотики приймають у великих дозах, що призводить до значного зменшення кількості прищів, а потім доза поступово зменшується. З часом бактерії можуть стати резистентними до використовуваного антибіотика; в цьому випадку пацієнту потрібно змінити препарат.

Найбільш часто для лікування прищів використовують еритроміцин, тетрациклін, і похідні останнього.

Еритроміцин бореться з широким спектром бактерій, включаючи P. acnes. Його найбільш поширеним побічним ефектом є розлад шлунково-кишкового тракту.

Тетрацикліни не можна приймати вагітним і годуючим жінкам, а також дітям молодше 8 років. У перші тижні лікування пацієнти приймають по 500-1000 мг препарату на день — до тих пір, поки не наступить помітне поліпшення. Потім протягом багатьох місяців необхідно приймати зменшену дозу тетрацикліну.

Оральні контрацептиви

Для багатьох жінок оральні контрацептиви виявляються дуже ефективним засобом лікування прищів. Гормони знижують активність сальних залоз, і стан шкіри нормалізується. Однак цей засіб не рекомендується кращим жінкам, схильним до порушень згортання крові, жінкам, старше 35 років та тим, в чиєму анамнезі є мігрень.

Протимікробні препарати для місцевого застосування

Ці препарати використовують для лікування слабкого та помірного акне. До таких препаратів належать:

 • Азелаїнова кислота — речовина, яка в нормі виробляється в шкірі. Вона вбиває P. acnes, зменшує запалення і аномальне лущення шкіри. Більшість людей добре переносять азелаїнової кислоту, і ефективно застосовують її на протяг багатьох років. Серед побічних ефектів — сухість і освітлення тих ділянок шкіри, куди регулярно наноситься азелаїнова кислота.
 • Бензоїл пероксид знищує бактерії P. acnes, однак, не надає протизапальної дії. Випускаються гелі, лосьйони, креми, і інші косметичні засоби з різною концентрацією бензоїл пероксиду. Багато дослідників вважають, що бензоїл пероксид підвищує ефективність деяких інших засобів для лікування прищів, таких як еритроміцин і кліндаміцин. При одночасному застосуванні з антибіотиками, бензоїл пероксид знижує ризик розвитку резистентності до антибіотиків. Найбільш поширений побічний ефект — подразнення шкіри і алергічна реакція.
 • Кліндаміцин давно і успішно використовується для лікування прищів. Його випускають і у формі таблеток для перорального прийому, однак в якості засобу для зовнішнього застосування кліндаміцин безпечніше і краще переноситься пацієнтами. У деяких випадках він викликає сухість і роздратування шкіри.
 • Ретиноїди для місцевого застосування

  Ретиноїди — похідні вітаміну А, широко використовуються в лікуванні прищів. Вони відкривають забиті пори і запобігають утворенню вугрів і прищів. Ретиноїди можуть викликати подразнення шкіри і робити її більш чутливою до сонячних променів, тому під час лікування слід вживати додаткових заходів для захисту від ультрафіолету.

  Найпоширеніші ретиноїди, використовувані для лікування прищів:

 • адапален — синтетичний ретиноїди, який не тільки запобігає закупорці пір, але і надає протизапальну дію. Поліпшення стає помітно через 8-12 тижнів. Побічними ефектами можуть бути незначне подразнення і сухість шкіри.
 • Третиноин — перший ретиноид, розроблений для місцевого застосування. Раніше багато пацієнтів скаржилися на те, що третиноїн викликав занадто сильне подразнення шкіри. Сучасні форми третіноіна, однак, є істотно більш м’якими. Тим не менше, серед можливих побічних ефектів препарату — почервоніння, лущення і сухість шкіри, а також свербіж і печіння.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.