Як грати на губній гармошці?

Губна гармошка — на перший погляд простий і невигадливий інструмент, за яким ховається ціла культура, глибокий і загадковий світ музики, зачаровують мелодій, ритму і тону, одного разу познайомившись з якими не можна надалі залишатися байдужими. Легке і компактне засіб вираження творчого «я», гармоніка може стати вірним супутником, підтримати ліричний настрій або задерикувато підіграти в моменти загальних веселощів. А музикант, що знає, як грати на губній гармошці, легко зміцниться в іміджі душі компанії та оригінального митця.

Отже, ви готові познайомитися ближче з цим багатоликим інструментом? Приступимо.

Для початку, з’ясуємо для себе, що губна гармоніка — це духовий язичковий інструмент, усередині якого розташовуються мідні пластинки, що приводяться в рух повітряним струменем, яку створює музикант. Одним з найцікавіших аспектів гри на гармоніці є подвійне звуковидобування — вона «співає» як на вдиху, так і на видиху музиканта. Так, на видиху через певний отвір ми отримаємо ноту «до», а ось відповідний ноті «ре» звук ми винесемо тільки на вдиху — і це правило діє для всіх нот і всіх отворів мундштука.

Як і будь-який інший духовий інструмент, губна гармошка починається з мундштука, але, на відміну від більшості побратимів, її мундштук багатоканальний — по отвору на кожен язичок. Зверху і знизу пластинки-язички прикриті металевими кришками, які разом із захисною виконують резонаторних функцію.

Ази: як грати на губній гармошці

Вчимося грати на губній гармошці — освоюємо вміння її правильно тримати. Фахівці рекомендують тримати інструмент у лівій руці, трохи навскіс (щоб комфортно діставати до першого, другого і третього отворів), вільно, не надто стискаючи, і по можливості зберігаючи прямий кут між гармошкою і особою. Під час гри важливо звикнути пересувати гармошку, а не голову — для початку слід потренуватися перед дзеркалом. Нерідко можна помітити, що віртуози використовують інші позиції, нехтуючи цими правилами — але поки нам до них далеко, спробуємо спиратися на ці рекомендації і власні відчуття комфорту.

Для новачка витяг чистого одиночного звуку стане першим значним випробуванням. Це ази, без яких неможливе подальше навчання, і скільки б часу не довелося витратити на отримання такого звуку — неважливо, цей етап необхідно пройти повністю. Отримати звук з окремого отвори губної гармошки не так-то просто, принцип свистка тут не спрацює. Зазвичай при першій «зустрічі» з гармошкою витягується, як не дивно, ціле співзвуччя (яке з часом теж стане в нагоді), а зовсім не потрібний окремий звук. Тут заважає ось що: новачок намагається дути в окреме отвір, склавши губи трубочкою, в той час як насправді потрібно обхопити гармошку губами і всі отвори, крім потрібного, прикрити мовою. Щоб зрозуміти, який же звук ви повинні отримати на виході — спробуйте дмухнути в вибране отвір, міцно затиснувши пальцями сусідні з ним. Рано чи пізно у вас вийде правильний одиночний звук, домігшись вилучення якого можна просуватися далі. На цьому етапі ви зможете зіграти мажорну гаму, по черзі витягаючи звук з кожного отвори, або навіть награти найпростішу мелодію, скориставшись спеціальними табулатури.

Одним з найбільш важливих аспектів гри на губній гармошці є правильне дихання. Розташувавши губну гармошку якомога глибше в роті, ви зможете відпрацювати правильну техніку глибокого діафрагмового дихання, виключивши дії губ і ротових м’язів. Від даного вміння безпосередньо залежать сила і тембр звуку — при цьому важливо пам’ятати, що в грі на гармошці задіяний не тільки видих, а й вдих. Займатися рекомендується стоячи, з прямою спінойе і трохи піднятою головою — саме в такому положенні досягається оптимальна циркуляція повітря.

Важливою в освоєнні цього музичного інструменту є також артикуляція, здійснювана за допомогою мови. Для більш чіткого, розбірливого сприйняття нот в складних швидких творах на видиху необхідно постійно здійснювати повторювані рухи язиком, не торкаючись їм до неба (як при вимові складу «та») — так ноти набувають більш м’яку забарвлення. При вдиху повторюється подібне рух, тільки мова стосується зубів (як при вимові складу «так») — поспостерігавши за роботою професійних музикантів, ви самі зверніть увагу на цю особливість. Зрозуміло, ви можете вибрати свої артикуляційні склади, як роблять багато музикантів.

Ще одна особливість, з якою варто ознайомитися при навчанні грі на губній гармошці — так званий бенд, специфічний прийом, що допомагає змінити силу извлекаемой ноти. Застосовується зазвичай для вилучення відсутніх в диатонической гамі нот, а також для отримання особливих звукових ефектів, що нагадують голос — виття, плач, крик. Скориставшись спеціальними таблицями, можна з’ясувати, для вилучення якого звуку служить той чи інший бенд — але до цього потрібно приступати, тільки грунтовно розібравшись з базовим звукодобуванням.

Горловий вібрато — набір прийомів, що викликає максимальний інтерес новачків, і, на жаль, їм недоступний. Запасіться терпінням! До освоєння цих прийомів можна приступати, тільки відточивши всі раніше перелічені техніки, вивчення яких займе від трьох до шести місяців. У цій техніці задіяні горлові м’язи, тренування яких буде спочатку складна, проте результат того вартий.

Отже, губна гармошка як навчитися грати — коротка відповідь на це питання ми постаралися дати, далі ж все залежить від вашої цілеспрямованості, посидючості і націленості на результат.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Розваги. Додайте в закладки постійне посилання.