Як говорити з дитиною про сексуальне насильство: бесіда по душах

Борг батьків — захищати і оберігати дітей, навчити їх не потрапляти в небезпечні ситуації і як себе вести, якщо це все ж сталося. Сексуальні домагання і насильство над дітьми поширені набагато більше, ніж можна подумати. Щорічно в світі фіксується 80 000 випадків сексуального насильства над дітьми, але число незареєстрованних епізодів набагато більше, тому що діти бояться розповісти про те, що трапилося.

Жорстока статистика

Батьки, які вважають, що вже їх-то дитині сексуальне насильство не загрожує, перебувають у небезпечному омані, яке може завдати величезної шкоди їхній родині. За даними статистики, більше 60% жертв сексуального насильства є неповнолітніми. За даними Національного центру допомоги жертвам насильства (National Center for Victims of Crime), близько 33% жінок (тобто кожна третя) до досягнення повноліття як мінімум один раз піддавалися сексуальному насильству. Аналогічна статистика серед чоловіків шокує не менше — жертвами сексуального насильства є більше 16% (тобто приблизно кожен шостий). Найчастіше згвалтувань піддаються підлітки, проте не менше чверті випадків припадає на частку дітей молодше семи років. Ці тривожні цифри говорять про те, що батьки повинні брати активну участь в житті дитини і навчити його, як уникнути потенційно небезпечних ситуацій, і як діяти, якщо їм загрожує сексуальне насильство.

Такого роду насильство найчастіше відбувається зовсім не незнайомцями, а людьми, добре відомими дитині: батьками, вітчимами, родичами або іншими людьми, які не належать до кола сім’ї, наприклад другом, сусідом, вихователем, вчителем. За статистикою, в 85-90% випадків злочинець добре відомий дитині, і тільки 10-15% згвалтувань відбувається незнайомцями. У разі вчинення насильства, у дитини розвиваються тривожні почуття, думки та поведінку. Жодна дитина психологічно не підготовлений до повторюваним випадкам насильства. Навіть у двох-, трирічну дитину, яка ще не знає, що такі дії неприпустимі, виникають проблеми, які відображаються на його нездатності справлятися з надмірним роздратуванням.

Поради батькам

Діти від п’яти років і старше, які знають кривдника і пов’язані з ним особистими відносинами, поставлені перед вибором: любов і вірність цій людині і усвідомленням того, що такі відносини неприпустимі. Якщо дитина намагається перервати ці відносини, кривдник може загрожувати насильством або відсутністю любові. Коли насильство трапляється в родині, дитина може боятися гніву, ревнощів або сорому з боку інших членів сім’ї, думаючи, що сім’я зруйнуватися, якщо всі дізнаються про це. У дитини, яка постійно піддається сексуальному насильству, зазвичай розвивається низька самооцінка, почуття марності і неправильне уявлення про статеві відносини. Підліток стає замкнутим, не довіряє дорослим і має схильність до самогубства.

Вперше заговоривши про секс, батьки часто відразу ж попереджають дітей про небезпеку сексуального насильства, але роблять це в таких сильних виразах, що за ними неможливо не побачити того страху, який випробовують тата й мами. Тому діти часто намагаються приховати сексуальні домагання або насильство від батьків, і відчувають себе при цьому винними, так як боятися засмутити маму чи батька.

Дитячі психологи рекомендують спочатку встановлювати з дитиною стосунки, побудовані на довірі у всьому, що стосується сексу. Тоді він поставиться до батьківським попередженням щодо сексуального насильства над дітьми з великим розумінням, а не відчуттям провини або страху.

Батьки повинні постаратися дати дитині зрозуміти, що його тіло належать тільки йому і нікому більше. Поясніть дитині, що він не зобов’язаний когось обіймати або цілувати, якщо не хоче цього. Такий підхід до навчання дитини превентивним заходам щодо запобігання сексуального насильства набагато ефективніше, ніж серйозні попередження, в основі яких лежить страх.

Дайте дитині зрозуміти, що ніколи жоден дорослий чоловік не повинен торкатися його геніталій і все, що знаходиться між ніг, просити його роздягнутися для того, щоб щось там подивитися (якщо мова не йде про огляд лікарем в його кабінеті в присутності батьків або з їх дозволу). Якщо ж хтось коли-небудь при будь-яких обставинах доторкається до будь-якого місця на його тілі, знімає його фото-або відеокамерою і просить його нікому про це не розповідати, то він повинен обов’язково розповісти про це. Просіть дитину розповідати вам про кожному випадку, коли хтось торкався до нього таким чином, що він відчував себе дивно чи некомфортно. Крім того, ви повинні попередити дитину про те, що якщо якийсь незнайомець звернеться до нього з будь проханням (допомогти знайти адресу, зникле домашня тварина або допомогти дістатися додому), дитина повинна негайно йти додому і розповісти про це дорослим.

Деякі батьки говорять дітям, що дотики інших людей до їхнього тіла можуть бути «хорошими» і «поганими». Але дитині іноді важко зрозуміти, чим «хороші» дотики відрізняються від «поганих». Педофіл може все представити таким чином, що поняття про «хороше» і «погане» будуть йому тільки на руку.

Один з найнадійніших способів, який допоможе вам навчити дитину протистояти сексуальному насильству, полягає в тому, щоб проводити з ним якомога більше часу. Діти, які страждають від нестачі батьківської уваги, з більшою ймовірністю проявлять інтерес до тій увазі, яку може приділити їм гвалтівник. Злочинці такого роду дуже добре розуміють дітей і з легкістю оволодівають увагою тих з них, кому такої уваги бракує вдома, або тих, у кого накопичилося безліч питань про секс, на які вони не можуть знайти відповідей. Такі люди швидко входять до них в довіру, вони вміють співпереживати їм і розуміти їх, стаючи для них зразком дорослої людини, до якого вони тягнуться.

На жаль, навіть найсвідоміші і уважні батьки не можуть повністю захистити свою дитину від сексуального насильства — занадто багато факторів, які неможливо проконтролювати. Тим не менше, батьки здатні дати дітям підтримку, яка допоможе їм не піддатися на виверти злочинця. Відверта розмова і любов можуть позбавити вас і вашої дитини від болю і страждань.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.