Як допомогти дитині зрозуміти гендерні ролі і уникнути гендерних стереотипів

загрузка...

Через гендерної нерівності та дискримінації, як непомітних, так і очевидних всім, дівчатка і хлопчики ростуть, за великим рахунком, у двох зовсім різних суспільствах, де до них пред’являються різні вимоги й очікування. Ставлення до них оточуючих, методи виховання і норми поведінки хлопчиків і дівчаток теж відрізняються.

По суті, мова йде про подвійні стандарти: що дозволено хлопчикові, для дівчинки — соромно і непристойно. Така диференціація абсолютно не готує їх до спільного майбутнього і обмежує їх потенціал, перешкоджаючи всебічному розвитку особистості. Батьки, педагоги та інші дорослі можуть допомогти змінити цю ситуацію, допомагаючи дітям освоїти найрізноманітніші навички та вміння, постійно розширюючи їх кругозір і покращуючи їх соціальне оточення. Крім того, корисним буде з дитинства привчити дитину до гендерної нерівності та навчити його адаптуватися до гендерних відмінностей, розуміти і приймати їх.

Гендерні ролі

Щоб допомогти дитині зрозуміти гендерні ролі і гендерні відмінності і уникнути гендерних стереотипів, батьки повинні знати, як відбувається формування гендерних ролей. Зачатки диференціальної соціалізації можна побачити ще до народження дитини. Батьки хочуть знати, хто ж народиться — хлопчик чи дівчинка, адже від цього вже багато чого залежить: як вони його назвуть, який одяг, іграшки будуть купувати, як будуть виховувати. Гендер є дуже важливою соціальною змінної та батькам навряд чи б сподобалося, якщо навколишні допускали б помилки щодо статі дитини.

Уже в три роки діти з упевненістю відносять себе до чоловічої або жіночої статі (це так звана «гендерна ідентифікація»). У цей період діти починають помічати, що чоловіки і жінки по-різному виглядають, займатися різною діяльністю і цікавляться різними речами. Як тільки дитина починає помічати відмінності між чоловіками і жінками, у нього з’являється підвищена увага до рольових моделей його статі, обумовлене бажанням бути найкращим хлопчиком чи дівчинкою. Наслідуванням можна пояснити любов жінок до походів по магазинах і підготовці до свят і небажання чоловіків цим займатися. Поки дитина росте, він бачить, що саме жінка займається такими справами, і якщо дитина — дівчинка, то це буде цікавити її набагато більше, ніж, якби на її місці був хлопчик. Не можна забувати, що гендерно-рольова соціалізація — це процес, що триває протягом усього життя людини, він відображає мінливі обставини і новий досвід.

Протягом життєвого шляху матеріалом для формування гендеру служить вся система уявлень про мужність і жіночності. Вчителі, інші діти, батьки інших дітей, родичі іграшки та телебачення — з усіх цих джерел дитина дізнається про поведінку, яке розцінюється суспільством як відповідне того чи іншого гендеру. Експерименти показують, що читання книг, в змісті яких простежується статева стереотипізація, призводить до збільшення частки поло-типової поведінки в дитячих іграх.

Хоча недавні дослідження показали, що опису гендеру в книгах виданих після 1980 років в достатній мірі змінилися, але бібліотеки все ще повні книжками, виданими до цього періоду. А в них зазвичай переважають персонажі чоловічої статі і жінки зображуються виключно в ролі берегині домашнього вогнища, тоді як чоловікам надані всі можливості.

Важливу роль в гендерно рольової соціалізації відіграють засоби масової інформації, адже вони постійно демонструють нам стереотипні жіночі та чоловічі образи.

Інформаційне поле

Інформаційне тиск викликано тим, що, розширюючи наші знання про себе і про світ, прагнучи зрозуміти, якої позиції слід дотримуватися в тих чи інших соціальних питаннях, ми більшою мірою спираємося не на власний досвід, а на інформацію, що надається оточуючими. Щоб визначити, що правильно, ми намагаємося довідатися, що правильним вважають інші, а свою поведінку вважаємо таким, поки спостерігаємо його у оточуючих. Те ж відноситься і гендерним ролям. Телебачення і книги допомагають сформувати у дітей гендерні очікування. Більшість дитячих телесеріалів і програм зображують чоловіків і жінок у стереотипних гендерних ролях, а телевізійна реклама, цільовою аудиторією якої є діти, тільки зміцнює гендерні стереотипи, показуючи хлопчиків виключно з машинками та пістолетами, а дівчаток — з ляльками, і зазвичай в рожевим тонах. Крім того, чоловічих персонажів у дитячих серіалах більше, ніж жіночих (у співвідношенні 5:1), і вони показані в ролі заводив, керівних відбувається на екрані. Дослідження показали, що чим більше діти дивляться телевізор, тим більше вірогідність того, що у них сформуються гендерні стереотипи, вони будуть намагатися відповідати гендерним очікуванням (тобто вести себе так, як «треба» чоловікові / жінці), а також брати участь у гендерно- орієнтованих діях. Дитячі книги рясніють гендерними стереотипами. Чоловічі персонажі найчастіше постають у них як відважні шукачі пригод, сильні, незалежні, розумні й рішучі, а жіночі персонажі зображені як пасивні, покірні і залежні істоти, берегині домашнього вогнища. Більш того, чоловічі персонажі грають більш значну роль, і їх значно більше, ніж жіночих персонажів.

У процесі диференціальної соціалізації дуже велика роль дитячих іграшок. Іграшки та ігри допомагають дівчаткам практикуватися в тих видах діяльності, які стосуються підготовки до материнства і ведення домашнього господарства, розвивають уміння спілкуватися й навички співпраці, заохочують бажання добре виглядати. Хлопчиків іграшки спонукають до винахідництва, перетворення навколишнього світу, допомагають розвинути навички, які пізніше ляжуть в основу просторових і математичних здібностей, заохочують незалежну, змагальне і лідерська поведінка. Зайшовши в магазин, ви відразу ж побачите що більшість іграшок призначені або для хлопчиків, або для дівчаток. За статистикою, дорослі купують маленьким дітям більше іграшок, типових для статі дитини. Природно буде припустити, що це є наслідком того, що хлопчики і дівчатка воліють різні іграшки, і тому просять купити їм саме їх. Але чи є це перевагу «природним» або створюється соціальним оточенням? З цього приводу існує кілька гіпотез одна з них припускає, що хлопчики і дівчатка спочатку володіють різною вродженою схильністю, завдяки чому і починають з часом віддавати переваги різним іграшкам. Але не можна виключати можливість того, що до того моменту, коли дитина починає віддавати переваги іграшок, типовим для його статі, диференціальна соціалізація вже відбулася. Так, я п’ять років діти вже соромляться грати з іграшками, не відповідними їх гендерної ролі, тому часто відмовляються від іграшок, що асоціюються з протилежною статтю, тим самим зміцнюючи гендерну стереотипізації. Таким чином, існує величезна кількість факторів, які впливають на гендерно-рольову соціалізацію людини.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.