Як читати табулатури для гітари?

v Відео — «Як читати табулатури для гітари»

Тема в цій статті піде про систему табулатури, яка розроблена для того щоб, гітаристи могли спілкуватися між собою на єдиному мовою. Ноти в табулатурі дуже зручні, інтуїтивно зрозумілі, і здається, що навіть і не потрібно писати статтю про це. Однак, ми напишемо. Отже:

Як читати табулатури для гітари?

Почнемо по порядку. Що ми бачимо, коли дивимося на табулатуру? Основні елементи (приклад табулатури з програми Guitar Pro):

 • Нотний стан. Нотний стан — це лінії проведені від одного краю листа до іншого. Якщо ми говоримо про гітарних партіях, то кожна смуга — це струна гітари. Нагорі — перша струна (найтонша), і внизу — шоста або сьома струна (сама товста, відповідно).
 • Нотний стан поділений на такти. В залежності від розміру музичного твору ставитися риса, яка позначає закінчення одного такту і початок іншого. Ця вертикальна риса.
 • Цифри, які об’єднані різними длительностями звуків. Цифри позначають потрібний лад, на якому розташовується звучить нота.
 • Іноді до табулатурі додають позначення способів вилучення звуків. Цих спосіб існує чимало. Немає сенсу їх описувати, тому що для того, щоб навчитися читати табулатури, цілком достатньо вище перерахованих елементів. Щоб відтворювати способи видобування звуку, потрібно, перш за все, навчитися правильно грати.
 • Ось основні елементи, які ми можемо спостерігати, і які допоможуть нам читати табулатури для гітари. Яким чином ми розуміємо що грати? Все дуже просто. Цифра — це потрібний лад. Припустимо, написана цифра 3. Наш перший крок у пошуку ноти — це пошук лада. Якщо на табулатурі 3, значить нам потрібен третій лад. На третьому ладу, як правило, на багатьох гітарах стоїть відмітка у вигляді точки. Припустимо, що лад знайдений. Відмінно. Дивимося на табулатуру ще раз і вважаємо на який за рахунком струні, розташована цифра три. Ми бачимо, що вона розташована на струні номер 3 (це третя зверху). Значить ми знайшли потрібну ноту. Залишилося її зіграти. Відповідно, ми затискаємо третю струну на третьому ладу і намагаємося витягнути звук. Я думаю, ви впоралися. Якщо ні, то перечитайте інструкцію ще раз.

  Що робити, якщо ноти-цифри розташовані один над одним. Не біда — є спосіб зіграти і цей варіант розвитку подій. Якщо кілька цифр вишикувалися в стовпчик, значить це акорд. Нам потрібно спробувати затиснути всі ноти одночасно і озвучити потрібні струни.

  Не дивлячись на таке довге пояснення, гра по табулатурі проста і лаконічна. Ми не маємо на увазі партії складних музичних творів. Головне почати і пробувати грати. Ви дуже швидко розберетеся в системі гітарної табулатури.

  Існують табулатури для всіх інструментів. Особливий інтерес представляють табулатури для ударних і перкусійних. Там дійсно дуже багато позначень, що, однак, не представляється складним запам’ятати. Досвід приходить з діяльністю.

  Якщо ви раніше ніколи не стикалися з музичною теорією, то вам може бути буде важко розібратися з длительностями нот. Давайте спробуємо розібратися в длительностях. Отже, найдовша нота називається «цілої». Вона звучить весь такт. Якщо, скажімо, розмір музичного твору чотири чверті, то ціла звучить 4 удари в такті. Вона позначається цифрою без вертикальної риси, коли в класичних нотах її позначають порожнистої. Далі йде «половина». Ця нота звучить, в нашому випадку, стать такту, тобто два удари. «Чверть» — третя нота по тривалості звучання. Вона звучить одну четверту такту і позначається одній вертикальній рисою. «Восьма» — звучить пол «чверті». Позначають восьму вертикальної рисою з хвостиком. Восьмі з’єднуються між собою в табулатурі жирної поперечиною внизу або вгорі з’єднаних нот. «Шістнадцята» — звучить підлогу восьмий і одну четверту чверті. Його позначають також як восьму, тільки з двома хвостами. Між собою такі ноти з’єднані подвійний жирної рисою.

  Це основні тривалості, які використовують в музичних творах і гітарної табулатурі. Але не зупиняйтеся на цьому, читайте табулатури і дізнавайтеся нові подробиці.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Розваги. Додайте в закладки постійне посилання.