Як читати ноти?

Кажуть, музика — це міст між землею і небом. Дійсно, надзвичайно сильний вплив музики на людину не залишає байдужим уми найвидніших вчених світу. Вони намагаються визначити в чому ж саме полягає таємниця музики і гармонії. Ми ж з вами поговоримо про більш практичному аспекті даної теми. Поговоримо про правила читання нот. Отже:

Як читати ноти?

Для початку необхідно відразу ж домовиться. Кожен музичний інструмент має свої характеристиками, відповідно, написання партій для окремого взятого інструменту відрізняється своїми особливостями. Не дивлячись на це, існують загальні правила читання партитури, яка в народі називається нотною грамотою. Не дарма, даний епітет частенько виникає в ситуації невизначеності та труднощів. Навряд чи звичайна людина зможе правильно розібратися в символах, зображених на нотному стані. Почнемо по порядку.

Нотний стан являє собою п’ять горизонтальних смуг. Як правило, він уже надрукований в нотних зошитах і тягнеться від лівого боку аркуша до правої. На нотному стані зображені власне самі ноти. Яка саме нота грається, залежить від положення останньої на просторі нотного стану. Сама нижня нота, яка розташовується під першою смужкою — це нота ре. Далі ноти будуть розташовуватися по порядку. Виникає питання про те, як читати ноти для гітари. Принцип читання нот єдиний для більшості інструментів.

На цій картинці ви зможете побачити правильне розташування нот в партитурі і зрозумієте, як навчитися читати ноти.

Ще одна особливість нотних партій, без яких музика існувати рішуче не зможе — це тривалості нот. Саме ця характеристика визначає ритм і малюнок звучання музичного твору. Існує велика безліч різних тривалостей.

Почнемо наші вишукування з найдовшою ноти. Вона називається «ціла»:

— ця нота звучить протягом усього такту в незалежності від кількості ударів в ньому. Такт на нотному стані визначається простором між двома вертикальними рисами. Все, що знаходиться між цими рисками грається в одному такті.

Наступна нота — це «половина»: — як видно на зображенні, ця нота має паличкою і порожниста всередині. Нота звучить тільки половину такту.

«Четверта»: — нота вже зафарбована чорним на відміну від «половинки». Загальна тривалість звучання чверті становить одну четверту такту.

«Восьма»: — знаменита нота з хвостиком. Ця нота входить до складу коротких по тривалості звучання. Починаючи з восьмою, ноти часто об’єднують в групи. Ось так будуть виглядати дещо восьмих нот:

Ну і ще одна найбільш часто використовувана тривалість — це «шістнадцята». Від восьмої вона відрізняється тим, що має подвійний хвостик і, як правило, зображується групами, так як шістнадцята звучить лише одну шістнадцяту частину від тривалості всього такту —

Крім розташування нот на нотному стані та обліку тривалості звучання, необхідно пам’ятати про додаткові знаки модуляції і варіації тривалості. Ось, як читати ноти для піаніно. Модуляція — це зміна ноти на одну вгору або на одну вниз. Знак дієза Цей знак говорить виконавцю про те, що потрібно зіграти наступну ноту на підлогу тону вище. А такий значок: Цей символ, який називається бемоль, навпаки знижує ноту на підлогу тону вниз.

На жаль, нам не вистачить однієї статті, щоб розібратися з усіма тонкощами того, як читати ноти для фортепіано. Як відомо, нотна грамота — це ціла наука, освоєння якої вимагає великого терпіння і посидючості.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Розваги. Додайте в закладки постійне посилання.