Як боротися з підвищеним артеріальним тиском?

Артеріальний тиск визначає об’ємом крові, яке качає серце і опором, яке вона зустрічає в артеріях. Чим більше крові качає серце і чим більш вузькі артерії у людини, тим вище буде тиск.

Підвищений тиск є дуже поширеним порушенням. Нерідко тиск у людини може бути підвищено протягом багатьох років, не викликаючи появи яких би то не було симптомів. Проте неконтрольоване підвищений кров’яний тиск збільшує ризик розвитку серйозних захворювань, включаючи серцевий напад і інсульт.

Симптоми

Симптомами підвищеного кров’яного тиску можуть бути тупі головні болі, запаморочення і носова кровотеча. Однак у більшості випадків цим симптоми з’являються лише коли порушення стало дуже серйозним і потенційно небезпечним для життя. До того часу людина могла прожити з підвищеним тиском не один рік.

Щоб вчасно помітити початок захворювання, потрібно кожні два роки проходити повне медичне обстеження. Якщо кров’яний тиск у вас вже підвищено, потрібно обстежитися частіше.

Фактори ризику

 • Вік. Чим старша людина, тим більше вірогідність того, що його кров’яний тиск підвищений. У чоловіків ризик особливо зростає після 40-45 років, у жінок — після настання менопаузи.
 • Сімейний анамнез. Імовірність розвитку гіпертензії особливо велика у тих, чиї близькі родичі страждали від цього порушення.
 • Зайва вага або ожиріння. Чим більше зайвої ваги у людини, тим більше крові потрібно, щоб постачати кисень і різні поживні речовини до тканин організму. Чим більше об’єм крові, що циркулює по артеріях, тим з більше силою вона тисне на стінки кровоносних судин.
 • Нестача фізичної активності. У людей, що ведуть малорухомий спосіб життя, збільшується частота серцевих скорочень, а чим частіше б’ється серце, тим більший тиск крові доводиться на стінки артерій. Крім того, малорухливий спосіб життя збільшує ризик надмірної ваги і ожиріння.
 • Куріння. У процесі куріння (або жування) тютюну кров’яний тиск кожен раз тимчасово підвищується. Крім того, хімічне речовини, що містяться в тютюні, змінюють внутрішню оболонку стінок артерій, в результаті чого артерії звужуються, що теж призводить до підвищення тиску. На пасивних курців тютюновий дим надає таку ж дію.
 • Надлишок солі (натрію) в раціоні. Рясне споживання натрію, який є складовим речовиною солі, викликає застій рідини, що сприяє підвищенню кров’яного тиску.
 • Брак калію в раціоні. Калій допомагає нормалізувати баланс натрію в клітинах організму. Дефіцит цього елементу призведе до того, що натрій буде накопичуватися в крові.
 • Брак вітаміну D. Поки не цілком ясно, як саме дефіцит вітаміну D призводить до підвищення кров’яного тиску, проте відомо, що він впливає на фермент, що виробляється нирками, який впливає на кров’яний тиск.
 • Зловживання алкоголем. З часом непомірне споживання алкоголю викликає пошкодження серця, що призводить не тільки до підвищення тиску, але і завдає важкий шкоди всьому організму в цілому.
 • Стрес. Високий рівень стресу викликає тимчасове, але дуже сильне підвищення кров’яного тиску. Ситуацію посилює те, що нерідко люди намагаються впоратися зі стресом за допомогою переїдання, тютюну і алкоголю.
 • Хронічні захворювання. Такі порушення, як діабет, хвороби нирок, апное уві сні, високий рівень холестерину суттєво підвищують вірогідність розвитку гіпертензії.
 • Іноді кров’яний тиск підвищується під час вагітності. Хоча гіпертензія є, переважно, захворюванням дорослих, воно зустрічається у дітей і підлітків, наприклад у тих, хто страждає від різних порушень роботи серця і нирок. З ростом числа дітей, що ведуть малорухомий спосіб життя і не дотримуються правильного харчування, можна очікувати збільшення числа пацієнтів з підвищеним тиском у віковій групі до 20 років.

  Підвищений артеріальний тиск на короткий період в певних ситуаціях вважається нормою. Але якщо артеріальний тиск само собою не знижується, то слід проконсультуватися з лікарем і з’ясувати причини тиску і можливе лікування. Навіть незначне підвищення артеріального тиску може завдати непоправної шкоди серцю, викликавши серцево-судинні захворювання, надати несприятливу дію на очі, посадити нирки і розладнати нервову систему.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.